Multipliers Türkiye – Almanya Değişim Programı 2019

Multipliers Türkiye – Almanya Değişim Programı 2019
Multipliers Türkiye – Almanya Değişim Programı 2019

Gençlerle çalışanlar (öğretmenler ve gençlik çalışanları) için düzenlenen ‘Multipliers 2019’ programı kapsamında toplam 50 Türk ve Alman katılımcıdan biri olarak çeşitli konu ve aktivitelerle zenginleştirilmiş bir programa katılabilirsiniz. Türk-Alman ilişkileri üzerine tartışmaların yanı sıra, eğitim ve kültür kurumlarına ziyaretler ve alanda aktif aktörlerle paylaşımlar yaparak, kalıpların dışında düşünmeyi ve kazanımlarımızı uluslararası öğrenci ve gençlik değişimlerine aktarmayı amaçlıyoruz.

Programın amacı, Türk-Alman diyaloğunu geliştirmek ve katılımcılara bu konuda kendi projelerini geliştirebilmeleri için gerek duyacakları becerileri kazandırmaktır. Programın ilk ayağı, 30 Ocak- 03 Şubat 2019 tarihleri arasında Berlin-Almanya’da gerçekleştirilecek olup, programın ikinci ayağının ise 2019 yazında Türkiye’de gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Katılımcıların, programın her iki ayağına da katılım göstermesi tercih edilse de zorunlu değildir.

Program Akışı

30 Ocak – 3 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek program, hem eski Multipliers katılımcılarını hem de programa ilk defa katılacak yeni öğretmenleri ve gençlik çalışanlarını bir araya getirecektir. Türkiye ve Almanya’dan toplamda 50 kişinin oluşturacağı grup, program boyunca çeşitli aktivitelere katılacaktır:

 • Tartışmalar
 • Eğitim kurumlarına ziyaretler
 • Kültürel kurumlara ziyaretler
 • Alanında önemli yere sahip kişilerle fikir alışverişleri

Programın amacı nedir?

Multipliers 2019, katılımcıların Türkiye ve Almanya arasında geçmişte gerçekleştirdikleri kültürlerarası değişimden edindikleri tecrübeler üzerine yoğunlaşarak, bireylerin birbirlerinden öğrenecekleri bir ortam hazırlayacaktır. Programın hedefi ise katılımcıların Türk-Alman ilişkilerinde aktif birer ‘çoğaltıcı’ rolüne sahip olarak programdan edindikleri tecrübe ve fikirleri paylaşmalarıdır. Katılımcıların programdan sonra uygulamak üzere Türk-Alman ilişkilerini geliştirmeye yönelik projeler geliştirmeleri teşvik edilecektir. Projeler aşağıdaki konular üzerine olabilir:

1- Gençlik değişimi

2 – Okul ortaklıkları

3 – Diğer projeler

Neler karşılanacak?

Multipliers 2019, Mercator Vakfı (Stiftung Mercator) tarafından finansal olarak desteklenmektedir. Yolculuk, vize, konaklama, yemek ve programa dahil gezilerin masrafları program tarafından tamamen karşılanmaktadır. Katılımcıların katılım ücreti olarak 40 Euro ödemeleri gerekmektedir.

İşbirliği Ortakları

Multipliers Türkiye – Almanya Değişim programı bir Mercator Vakfı ve Youth For Understanding Almanya projesidir ve Eğitim Değişim Servisi (Pädagogischer Austauschdienst – PAD) ve IJAB (Federal Almanya Cumhuriyeti Uluslararası Gençlik Çalışmaları Ofisi e.V.) ile işbirliği halinde yürütülmektedir.

Kimler Başvurabilir

Başvuruda bulunacak kişilerin, aşağıdaki kriterleri sağlaması gerekmektedir:

 • Türkiye-Almanya arasındaki ilişkiler ve gençlik değişimleri konusunda deneyimli olmak ya da genel olarak gençlik değişimleri alanında deneyim sahibi olmak
 • İyi derecede İngilizce bilmek (program dili İngilizce’dir)
 • Program sonrasında Türkiye-Almanya arasında gerçekleşecek bir proje geliştirmeye ve uygulamaya istekli olmak
 • Berlin’deki programın tüm aşamalarına katılım konusunda uygun olmak
 • Türkiye’deki programa katılmaya istekli ve uygun olmak
 • Takip etkinliklerinde görev alma konusunda istekli olmak
 • En az 6 ay geçerli bir pasaportu olması ya da kabul alır almaz edinmek konusunda istekli olmak

Başvurular

Multipliers 2019, Türkiye-Almanya ilişkileri üzerine aktif olarak çalışmalar yürüten ya da yürütmek isteyen ve yukarıdaki kriterleri sağlayan herkese açıktır. Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Başvuruların son tarihi 07 Aralık 2018 saat 18:00’dır.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler