ÖRAV ve Dow Türkiye, Öğretmenleri ‘‘Öğretmenin Kimyası’’ Eğitiminde Buluşturdu

ÖRAV ve Dow Türkiye, Öğretmenleri ‘‘Öğretmenin Kimyası’’ Eğitiminde Buluşturdu
ÖRAV ve Dow Türkiye, Öğretmenleri ‘‘Öğretmenin Kimyası’’ Eğitiminde Buluşturdu

Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), Dow Türkiye işbirliğiyle hayata geçirilen ‘‘Öğretmenin Kimyası’’ projesinin yeni eğitimi 20-21 Ekim tarihlerinde İstanbul’da Dow Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlendi. Öğretmenlerin fen, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında bilgilerini ve farkındalıklarını artırmayı, disiplinlerarası eğitim yöntem ve tekniklerini sınıflarında uygulayabilir olmalarını hedefleyen eğitime kimya ve fen bilgisi branşlarında görev yapan 24 öğretmen katıldı. Düzenlenen eğitim öncesinde, öğretmenlerin farklı yöntem ve tekniklerle tanışmasına ek olarak, sorgulama temelli eğitim yaklaşımı konusunda da farkındalığın artırılması amacıyla program içeriği de zenginleştirildi. ‘‘Öğretmenin Kimyası’’ eğitimi yenilenen içeriğiyle 2019 yılında öğretmenlere ulaşmaya devam edecek.

16 il 797 öğretmen

Projenin Türkiye’deki fen okuryazarlığının yaygınlaşmasında önemli bir rol oynadığını belirten ÖRAV Genel Müdürü Füsun Çürüksu, ‘‘Eğitim, bir ülkenin kalkınması adına en fazla yatırım yapılması gereken alan. 5 yıldır sürdürdüğümüz ‘’Öğretmenin Kimyası’ projesini her sene biraz daha ileriye taşıyarak çok sayıda öğretmene ulaştık. Öğretmenlerimize eğitimler vererek disiplinlerarası eğitim yöntem ve teknikleri sınıflarda uygulanabilir hale getirilmesine katkıda bulunduk.Bu alanda sadece devlete, konuyu sahiplenen vakıflara ve ya sivil toplum kuruluşlarına değil, Türkiye’nin geleceğini önemseyen tüm özel sektör kuruluşlarına da görev düştüğüne inanıyoruz. Dow’un, bu anlamda ‘Öğretmenin Kimyası’ projesine verdiği destekle, özel sektördeki tüm firmalara örnek olması gerektiğine inanıyoruz. Konuyu sahiplenen; tek seferlik bir sosyal sorumluluk projesi olarak değil, sürdürülebilir fayda sağlayacak bir proje olmasını önemseyen, eğitimlerimizin başarıyla gerçekleşmesi adına her türlü desteği sağlayan Dow Türkiye’ye teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Dow Türkiye ve Orta Asya Başkanı İhsan Necipoğlu ise ‘‘Öğretmenin Kimyası’’ projesi ile ilgili şunları söyledi: ““Dünyada 120, Türkiye’de 47 yılı aşkın süredir kimyayı ve bilimi kullanarak sürdürülebilir çözümler üreten bir teknoloji şirketi olarak insan faktörünün her zaman başarımızın temelinde yer aldığına inanıyoruz. Bu doğrultuda ticari faaliyetlerimizin yanı sıra, Türkiye’de gelecek nesillerin ihtiyaç duyacakları çözümleri hayata geçirebilmesi ve rekabetçiliğimizin devamlılığı amacıyla fen, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında eğitimin geliştirilmesi için Öğretmen Akademisi Vakfı ile birlikte “Öğretmenin Kimyası” sosyal sorumluluk projemizi yürütüyoruz. Kimya ve fen bilimleri öğretmenleriyle düzenlediğimiz çalıştaylarda bugüne kadar Türkiye’nin birçok bölgesinden on binlerce öğrenciye kimya ve fen bilimleri derslerinin sevdirilmesinin ve bilim eğitimine katkı sağlamış olmanın gururunu taşıyoruz.

Öğretmenin Kimyası” projesi, fen okuryazarlığında 33 OECD ülkesi (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) sıralamasında alt sıralarda yer alan Türkiye’de öğrencilerin, fen ve kimya branşlarına olan ilgilerinin yükseltilmesi amacıyla 2013 yılında başlatıldı. Kimya öğretmenlerinin, fen ve kimya eğitimi yöntemlerini uygulayarak öğrenecekleri ve okullarına döndüklerinde bu yöntemleri sınıflarında kullanabilecekleri bir eğitim projesi olarak hazırlanan “Öğretmenin Kimyası” ile fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarına (STEM) ilginin artırılması hedefleniyor.

Başladığı günden bu yana Türkiye’nin 16 farklı ilinde 820 kimya ve fen bilgisi öğretmenine ulaşan “Öğretmenin Kimyası”, öğretmenlerin farklı yöntem ve tekniklerle tanışmasına ek olarak; sorgulama temelli eğitim yaklaşımı konusunda farkındalığın artırılmasını hedefliyor. Gelecek yıl için de planlamalarına başlanan proje ile farklı illerden öğretmenlere eğitimler verilmeye devam edilecek.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler