ÖRAV ve Dow Türkiye Öğretmenin Kimyasını Bilim Şenliğine Taşıdı

ÖRAV ve Dow Türkiye Öğretmenin Kimyasını Bilim Şenliğine Taşıdı
ÖRAV ve Dow Türkiye Öğretmenin Kimyasını Bilim Şenliğine Taşıdı

Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) ve Dow Türkiye işbirliğiyle gerçekleştirilen “Bilim Şenliği”, 12 Ocak’ta İstanbul Bilgi Üniversitesi AB Enstitüsü’nün ev sahipliğinde düzenlendi. Geçtiğimiz yıl “Öğretmenin Kimyası” programına katılan öğretmenler, öğrencileriyle birlikte eğitimlerden elde ettikleri kazanımları kullanarak fen ve kimya alanında ürettikleri projeleri sundular. Şenlikte toplam 21 proje yer aldı.

ÖRAV Genel Müdürü Füsun Çürüksu ve Dow Türkiye Poliüretan Satış Direktörü Ali Fuat Yeşilyurt’un açılış konuşmalarıyla başlayan şenlikte; Uludağ Üniversitesi’nden Prof. Dr. Selahattin Turan “Teknoloji, Dijital Devrim ve Eğitimin Geleceği” başlıklı konuşmasıyla yer aldı. “Deneylerle Eğleniyoruz” etkinliği kapsamında öğrenciler; filin diş macunu ve gümüş ağaç gibi gösteri deneylerinin yanı sıra, poster sunum ve etkinliklerde yumurta kabuklarından yalıtım malzemeleri hazırlamak ve bebek bezi polimerleri kullanarak bitki sulamak gibi deneylerle hem eğlendi hem öğrendi. Öğrenciler yaptıkları poster sunumları sonrasında, kampüs içerisinde yer alan Enerji Müzesi’ni gezme fırsatı buldular.

Öğretmenin Kimyası Projesi hakkında

Dow Türkiye iş birliğiyle ÖRAV tarafından yürütülen “Öğretmenin Kimyası” projesi, fen okuryazarlığında 33 OECD ülkesi (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) sıralamasında alt sıralarda yer alan Türkiye’de öğrencilerin, fen ve kimya branşlarına olan ilgilerinin yükseltilmesi amacıyla 2013 yılında başlatıldı. Kimya öğretmenlerinin, fen ve kimya eğitimi yöntemlerini uygulayarak öğrenecekleri ve okullarına döndüklerinde bu yöntemleri sınıflarında kullanabilecekleri bir eğitim projesi olarak hazırlanan “Öğretmenin Kimyası” ile fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarına (STEM) ilginin artırılması hedefleniyor.

Başladığı günden bu yana Türkiye’nin 16 farklı ilinde 820 kimya ve fen bilgisi öğretmenine ulaşan “Öğretmenin Kimyası”, öğretmenlerin farklı yöntem ve tekniklerle tanışmasına ek olarak; sorgulama temelli eğitim yaklaşımı konusunda farkındalığın artırılmasını hedefliyor. 2019 yılında da proje ile farklı illerden öğretmenlere eğitimler verilmeye devam edilecek.

Öğretmen Akademisi Vakfı

Bireysel ve toplumsal sorumluluklarının bilincinde, araştıran, sorgulayan, analitik düşünebilen, özgüven sahibi, kişisel gelişimin sürekliliğini önemseyen, evrensel değerleri benimseyen, ülkenin kültür mirasına sahip çıkabilecek genç nesillerin yetiştirilmesinde önder rol oynayan öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklemeyi hedefliyor. Öğretmen Akademisi Vakfı, bugüne kadar bu amaç doğrultusunda; Vakıf merkezinde ve Türkiye’nin her yöresinde görev yapan 230 eğitimciden oluşan ekibi ile, 81 ilde 167.000’den fazla öğretmen ve eğitim yöneticisi ile atölye çalışmalarında buluştu.

www.orav.org.tr / @orav2008 / Facebook.com/ogretmenakademisivakfi

Dow Hakkında

Dow Chemical Company (Dow), insanlığın gelişimi açısından vazgeçilmez olan birinci sınıf malzeme bilimi çözümlerini geliştirmek üzere bilim ve teknolojiyi bir araya getirir. Dow, karmaşık küresel sorunları ele almasına olanak sağlayan sağlam teknolojisi, varlık entegrasyonu, ölçek ve rekabet kapasiteleriyle sektördeki en güçlü ve en geniş kapsamlı portföylerden birine sahiptir. Dow’un pazar odaklı, sektör lideri ileri materyaller, endüstriyel ara ürünler ve plastik iş kollarından oluşan portföyü; ambalajlama, altyapı ve tüketici çözümleri gibi yüksek büyüme oranına sahip pazarlardaki müşterilere geniş bir yelpazede çeşitlendirilmiş teknolojiye dayalı ürünler ve çözümler sunmaktadır. Dow, tarım, malzeme bilimi ve özel ürünler sektörlerinde üç adet güçlü, bağımsız, halka açık şirket kurma niyetiyle Dow ve DuPont’tan oluşan bir holding şirketi olan DowDuPont’un (NYSE: DWDP) bağlı kuruluşudur. Daha fazla bilgi www.dow.com adresinde bulunabilir.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler