ÖRAV Deprem Bölgesindeki Öğretmenlere Moral Olmaya Devam Ediyor

Şubat tarihinde yaşanan deprem felaketinin ardından dört ay geçti. Depremden etkilenen bölgelerde eğitimin yeniden normale dönmesi için yoğun çalışmalar yürütüldü. Önümüzdeki hafta 2022-2023 eğitim öğretim yılı tamamlanıyor, 2023-2024 eğitim öğretim yılında da eğitimin sağlıklı ilerlemesi için çalışmalar devam ediyor. Resmi rakamlar 18 yaş altı 3.9 milyon öğrenci,  304.700 üniversite öğrencisi ve yaklaşık 210 bin öğretmenin depremden etkilendiğini ortaya koyuyor. Bölgede ilk günden itibaren eğitime destek çalışmaları yürüten Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) saha gözlemlerine ilişkin güncel bilgileri paylaştı.

İlk günden itibaren depremden etkilenen illerden ayrılamayan öğretmenlerin psikososyal desteğe ihtiyacı var

ÖRAV’ın Genel Müdürü Arzu Atasoy, ilk günden itibaren sahaya inerek öğretmenlerle temasta olduklarını, destek çalışmalarına bölgedeki İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin de rehberliğinde, öğretmenlerin değişen ihtiyaçlarına göre yön verdiklerini söyledi. Atasoy; afet bölgesi olarak ilan edilen illerde ilk günden itibaren ayrılmayan ve depremden etkilenen öğretmenlerin yanı sıra, bölgeye ataması yapılarak Eylül ayında eğitime başlayacak öğretmenlerin de olduğunu belirterek, ÖRAV’ın her iki grup için de çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Garanti BBVA desteğiyle yaptığımız saha ziyaretlerinde bölgede destek kitleri dağıtımı yapıyor ve öğretmenlerin iyi olma haline destek olacak atölyeler düzenliyoruz

Atasoy: “Öğretmenlerimizin ana ihtiyaçları öncelikle güvenli barınma, insani dayanışma ve psikososyal destek olarak sıralanabilir. Bölge ziyaretlerinde günün, özellikle de okuldayken kolay geçtiğini ancak gecelerin bitmek bilmediğini söyleyen bir öğretmenimiz oldu. Okulda olmak öğretmenleri iyileştiriyor. Öğretmenler öğrencilere, öğrencileri de öğretmenlere iyi geliyor. Biz de kurucumuz Garanti BBVA desteğiyle Mart başından itibaren sahadaydık. 12 haftada 2000 öğretmen ile okullarında, konteyner kentlerde, çadır kentlerde görüştük, destek kitlerimizi dağıttık. Bunun yanında Mayıs başından itibaren 22 grupta 600 öğretmen ile iyi olma hallerini destekleyici atölyeler gerçekleştirdik. Atölyelerimizde hem biz yetişkinlerin psikolojisini olumlu yönde etkileyecek hem de öğrencilerle sınıfta uygulanabilecek çalışmalar yürütüyoruz.”

ÖRAV’ın destek amaçlı ziyaretleri kesintisiz bir şekilde devam ediyor

Deprem bölgesinde birçok kurumla omuz omuza çalışmaya devam ettiklerini ifade eden Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı ve ÖRAV Yönetim Kurulu Üyesi Işıl Akdemir Evlioğlu, ‘’Kurucusu olduğumuz Öğretmen Akademisi Vakfı, topluma değer yaratma anlayışıyla uzun yıllardır faaliyetlerini sürdürüyor. 6 Şubat tarihinde yaşanan depremlerin ardından Garanti BBVA olarak, Vakfın saha ziyaretlerini destekledik. Depremin yaralarını bir nebze de olsa sarabilmek için dayanışmayla tüm kaynaklarımızı seferber ettik. Bölgede öğretmenlerin iyi olma haline katkıda bulunduğumuz için mutluyuz. Sahadaki dayanışmanın sürdürülebilir olması ve bölgenin hızla iyileşebilmesi için yapılan her çalışma çok kıymetli. ÖRAV öğretmenlerin umudunu yeşerterek, onların da öğrencilerine umut ve moral aşılamasını sağlıyor’’ dedi.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler