Hakları gözeten filmlerin yurdu CAM açıldı: 8 Temmuz’da dijital prömiyere 12 Temmuz’da söyleşiye davetlisiniz!

Hakları gözeten filmlerin yurdu CAM açıldı: 8 Temmuz’da dijital prömiyere 12 Temmuz’da söyleşiye davetlisiniz!

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programının film platformu CAM, haklar yararına Sivil Düşün desteğiyle hayata geçen yapımları izleyiciyle buluşturuyor. Haklar için film, filmler için mekan sloganıyla açılış yapan platformda 8 Temmuz günü Uğur Cuya imzalı Kadim Longoz İğneada belgeselinin dijital prömiyeri gerçekleşiyor. Sivil Düşün, filmi izleyenleri, 12 Temmuz günü saat 15.00’te yapılacak buluşmaya da davet ediyor. CAMda söyleşi isimli buluşmaya katılanlar yönetmene sorularını sorup stüdyo konuklarıyla film yapımcılığının hak savunuculuğu için ne tür fırsatlar sunduğunu beraberce keşfediyor.

Sivil Düşün Mart 2020’den bu yana desteklediği kısa film ve belgeselleri CAM isimli dijital platformunda yayınlıyor. CAM’da, 22 farklı hak alanına temas eden 200’e yakın yapım yer alıyor. Haklar için film, filmler için mekan sloganıyla yola çıkan dijital yayın platformu haklara güç aktaran film yapımcılığının önemini ve haklara dair farkındalığı büyütmeyi hedefliyor.

Platformda, okula gidemeyen köy çocuklarının hayatlarını dönüştüren umutlu gelişmelerden; yaşadıkları yeri hidroelektrik enerji santrallerinin tahribatından korumak isteyenlerin mücadelesine, endüstriyel tarımın temiz gıdaya ulaşma hakkını tehlikeye atma öyküsünden, depremin değiştirdiği yeni demografik yapıdan en ağır şekilde etkilenenlerin yolculuklarına kadar CAMa yansıyan birçok hak hikayesi izleyiciyle buluşuyor.

CAM film seçkileri, yönetmenler, ekiplerin başarı yolculuklarını konu eden hikayeler ve röportajların yanı sıra prömiyerler ve söyleşi etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor. Platformda ilk dijital prömiyer, yönetmenliğini Uğur Cuya’nın üstlendiği Kadim Longoz İğneada belgeseliyle gerçekleşiyor.

8 Temmuz 2024 itibarıyla platformdan izlemeye açık olacak yapım, İstanbul’a üç saat mesafede bulunan İğneada Longoz ormanı çevresinde yapılması planlanan nükleer santrali konu ediniyor. Belgesel, bölgede yaşayan arıcılar, balıkçılar, ormancılar, rehberler ve diğer meslek gruplarının tanıklığında ormanı inceliyor; nükleer santralin çevreyi bozma potansiyeline dikkat çekiyor ve halkın konuya dair bilincini artırmayı hedefliyor.

Sivil Düşün, filmi izleyenleri 12 Temmuz 2024 Cuma günü CAMda söyleşi etkinliğine çağırıyor. Etkinliğe online olarak katılanlar, CAM stüdyosunda bulunacak Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesinden Prof. Nezih Orhon’un moderatörlüğünde belgeselin yönetmeni ve İnsan Hakları Savunucusu Uğur Cuya ile Sanatçı Nur Bardakçı’ya sorularını yönetip, tartışmanın parçası oluyorlar.

Kadim Longoz İğneada örneği üzerinden filmler hakların hikayesini nasıl örer, yöre halkıyla nasıl iş birliği kurulur, görsel ve işitsel üretimler çevre haklarını yaşatmaya nasıl katkı sunar sorularının cevapları beraberce konuşuluyor; yeni yollar, yöntemler ve yaklaşımlar ele alınıyor.

Söyleşiye; haklar için duyarlılık taşıyan, hakları savunan hikayelere ve sinemaya meraklı herkes davetli ve ücretsiz olarak katılabiliyor.

12 Temmuz tarihli CAMda söyleşiye kayıt bırakmak için:
https://cam.sivildusun.net/kadim-longoz-igneada/

8 Temmuz tarihli dijital prömiyeri ve CAMda gerçekleşecek diğer prömiyerleri takipte kalmak için: https://cam.sivildusun.net

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler