SPoD Bahar Etkinlikleri Nisan 2024’te Başlıyor!

SPoD Bahar Etkinlikleri Nisan 2024’te Başlıyor!

SPoD ve Kıraathane Edebiyat Evi olarak seni Nisan-Mayıs-Haziran aylarını kapsayan dopdolu bir etkinlik serisine davet ediyoruz! Daralan sosyalleşme alanlarını genişletebileceğin, keyifle vakit geçirebileceğin, özgürce duygularını ve düşüncelerini ifade edebileceğin, yeni insanlarla tanışabileceğin, hem gülebileceğin hem ağlayabileceğin dolu dolu bir program hazırladık! LGBTİ+ hareketinin zengin hafızasıyla, edebiyatın büyüleyici dünyasıyla, sanatın ve mizahın iyileştirici gücüyle, politik tartışmalarla, içinden geçtiğimiz kolektif yas süreci ve daha fazlasıyla ördüğümüz bu buluşmalara gelmeni dört gözle bekliyoruz!

Unutma! Biz birlikte güzeliz ve birbirimize iyi geliriz!

Kayıt için buraya tıklayabilirsin.

Not: Etkinliklerimiz farklı yerlerde ve zamanlarda da devam edecek! Bizden haber bekle!

Kuir Kahkaha Nasıl Atılır?

18 Nisan Perşembe / 19:00

Konuşmacılar: Nebiye Arı, Yağız Er Gülseven

Moderatör: Fulden Ergen

İçerik: Son yıllarda gittikçe genişleyen ve çeşitlenen stand-up sahnesi, mizahın bir eğlence ve sosyalleşme biçimi olarak hayatımızda kapladığı yeri dönüştürdü. Stand-up pek çok kimse için gündelik rutininin olağan bir parçası haline geldi. Ne var ki bu sahneye çıkan nice stand-up’çı, LGBTİ+’ları bir şaka malzemesi olarak görmekten çekinmiyor. LGBTİ+’lar sahnede kriminalleştiriliyor, egzotik bir meyve gibi yabancılaştırılıyor ya da küçümseniyor. Öte yandan LGBTİ+’ları ne sahnede ne de seyircilerin arasında gören bir mizah anlayışına karşı, LGBTİ+’ların mizahın bizzat öznesi olduğu stand-uplar da ortaya çıkarak kuir bir mizahı yeşertiyor.

Stand-up’çı Nebiye Arı ve Yağız Yer Gülseven’in konuşmacı, Fulden Ergen’in de moderatör olacağı “Kuir Kahkaha Nasıl Atılır?: Stand-up Sahnesinin Nesnesi Değil, Öznesi olarak LGBTİ+’lar” etkinliğinde, LGBTİ+’ların stand-up sahnesinde özne olarak nasıl var olduğunu ve kuir mizah üretimine ilişkin deneyimleri dinleyeceğiz. Bununla birlikte, bir arada kuir kahkahalar atabileceğimiz ortamların LGBTİ+’lar için dönüştürücü bir rolü olup olmayacağı üzerine düşüneceğiz.

🔗 Buradan kayıt olabilirsiniz!

Karin Karakaşlı ile Ocean Vuong’un Dünyasına Yolculuk Atölyesi

11 Mayıs Cumartesi / 13.00-15.30

Kuir Atölyelerimizin ilkinde, yazar Karin Karakaşlı ile Ocean Vuong’un Dünyasına Yolculuk edeceğiz. Ocean Vuong’un Yeryüzünde Bir An İçin Muhteşemiz romanı ve Gece Göğünde Çıkış Yaraları başlıklı şiir kitabından seçme bölümler eşliğinde eleştirel okuma uygulaması yapacağız. Vuong’un edebiyat dünyasındaki paralel izlekler, metaforlar, kuir bakış açısı, şiirsel dil gibi pek çok farklı başlığı birlikte keşfedeceğimiz atölyede, Karin Karakaşlı kurguya dönük okuma teknikleri konusunda katılımcılara keyifli ve verimli bir alıştırma alanı sunması amaçlayacak.

* Okuma malzemeleri atölye gününde katılımcılarla paylaşılacaktır.

🔗 Buradan kayıt olabilirsiniz!

İstanbul Onur Yürüyüşlerini Hatırlamak

14 Mayıs Salı / 19.00-20.15

Konuşmacılar: Yeşim Başaran, Yunus Emre Demir

Moderatör: Ahmet Soykarcı

İçerik: Ahmet Soykarcı’nın kolaylaştırıcılığını üstlendiği, Yeşim Başaran ve Yunus Emre Demir’in konuşmacı olarak yer alacağı ve SPoD (Sosyal Politika Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği) ile ortaklaşa gerçekleştirilecek bu buluşmada, İstanbul’da gerçekleştirilen Onur Yürüyüşlerine dair hafızamız tazeleyeceğiz.

LGBTİ+ hareketi bu yürüyüşlerin kendine özgü niteliklerini, dertlerini ve ayırt edici özelliklerini nasıl inşa etti? Neler hatırlıyoruz? Örgütlenme pratiklerimizde neler değişti? Neler hissettik? Yürüyüşlerin ve örgütlenme biçimlerinin tarihselliğini, dönüşümünü, duygularını ve yaratıcı yollarını tartışmaya açtığımız etkinlikte geçmişten günümüze uzanan mücadele rotasını merakla takip edeceğiz.

🔗 Buradan kayıt olabilirsiniz!

Sibel Kır ile Karin Karakaşlı’dan “Ölüm Öpücüğü” Atölyesi

18 Mayıs Cumartesi / 13.00-15.30

İçerik: Kuir Atölyelerimizin ikincisinde, Sibel Kır, Karin Karakaşlı’nın Asiye Kabahat’ten Şarkılar Dinlediniz adlı kitabından “Ölüm Öpücüğü” bölümünün metin analizini yapacağız. Kayıp, yas, kuir arzu ve aşkın sabit bir kimlikten çıkma eşiğini gösteren anlatı parçasını bir öykü olarak inceleyeceğiz. Kişinin sırları ve hakikatiyle yüzleşmesini, korkusu ve cesaretini, Antigone’nin kutsal suçu ve adalet talebiyle paralel işleyen öyküye çeşitli sorular yöneltecek, atölyenin okur merkezli yaklaşımla metni yeniden ve birlikte üretmesine çalışacağız.

* Okuma malzemeleri atölye gününde katılımcılarla paylaşılacaktır.

🔗 Buradan kayıt olabilirsiniz!

Sevcan Tiftik ile Sürpriz Öyküler Atölyesi

25 Mayıs Cumartesi / 13.00-15.30

İçerik: Hangi yazar tarafından ve hangi yılda yazıldığını bilmediğimiz 3 metne bakarken önce öykülerin bizlerde yarattığı hisleri, ardından hangi yıllarda, dönemde kimler tarafından yazılmış olabileceğini metindeki izler üzerinden tahmin etmeye çalışacağız. Tartışma yürütürken bu öyküleri Türkçe edebiyatın tarihsel seyri içerisinde konumlandıracağız. Sonrasında artık kimler tarafından, ne zaman yazıldığını öğrendiğimiz öyküleri çağrışımlarımız, fikirlerimiz, duygularımız, tahayyüllerimiz ve deneyimlerimizle birbirimize açacağız. Sizleri 3 öykünün bizlere sunduğu imkanları queer feminist perspektiflerden birlikte konuşmaya ve tartışmaya bekliyoruz.

🔗 Buradan kayıt olabilirsiniz!

Kuir Alansızlık

28 Mayıs Salı / 19.00-20.15

Konuşmacılar: Şevval Kılıç, Özlem Şen, Es.

Moderatör: Oğulcan Yediveren

İçerik: Oğulcan Yediveren’in kolaylaştırıcılığını üstleneceği, Es., Özlem Şen ve Şevval Kılıç’ın konuşmacı olarak yer alacağı ve SPoD (Sosyal Politika Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği) ile ortaklaşa gerçekleştirilecek “Kuir Alansızlık” başlıklı buluşmamızda sivil toplumda, sokakta ve gece hayatında deneyimlediğimiz alansızlığı ve daralmayı konuşacağız. Aynı zamanda mevcut alanlarımıza dair hafızamız tazeleyecek, geçmişten günümüze sokakta, sivil toplumda ve gece hayatında ne tür kırılmaların yaşandığını ve bu dönüşümle nasıl ilişkilendiğimizi, baş etme stratejilerimizi masaya yatıracağız.

Alansızlık duygularımızı nasıl kuruyor? Daralma, kapanma, mekansızlık deneyimlerimize tercüman kavramlar mı? Bir arada oluş hallerimizde neler değişti? Bu soruların cevabını birlikte vermek için bekliyoruz.

🔗 Buradan kayıt olabilirsiniz!

Rengarenk Stand-up! 

30 Mayıs Perşembe / 19.00-20.15

Komedyenler: Merve Mingir, Taha Ercoşkun, Yağız Gülseven ve Nebiye Arı.

İçerik: Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde yaza şen kahkahalarla gireceğiniz bir stand up etkinliği. Farklı karakterleri ve mizah anlayışlarıyla Merve Mingir, Taha Ercoşkun, Yağız Gülseven ve Nebiye Arı 30 Mayıs’ta Rengarenk Stand up etkinliğinde şakalarını anlatacak.

🔗 Buradan kayıt olabilirsiniz!

Aslı Tohumcu ile Kuir Yazı Atölyesi

1 Haziran Cumartesi / 13:00-15:30

İçerik: Kuir Atölyelerimizin dördüncü ve sonuncusunda, ilk üç atölyede okuduklarımızdan yola çıkarak yazar Aslı Tohumcu ile yaratıcı yazı egzersizleri yaparak kendi alanımızı yaratmayı deneyimleyeceğiz.

🔗 Buradan kayıt olabilirsiniz!

Boğaç ve “Bizin”

2 Haziran Pazar / 19.00-20.15

Moderatör: Özgün Yeşiltepe

İçerik: Boğaç Uzun, nasıl hatırlanmak istersin? sorusuna şöyle cevap vermişti:

“Sürekli üreten bir insan olarak hatırlanmayı isterim, iyi ya da kötü hiç fark etmez.”

Boğaç’ı ürettiği işlerden 2018 tarihli kısa filmi “Bizin”i izleyerek anıyoruz. Bizin; dile, asimilasyona, ifadeye dair kısa ama derin bir çığlık atıyor. 1 dakika gibi kısa bir sürede, anadil ile kurulan bağın gücüne, yıkımının yarattığı etkiye ve bu yıkımın süregelişine şahit ediyor bizi.

Film bıraktığı hisle çok fazla şey söylüyor. Bu hisleri paylaşıp, büyütüp, renklendirmeye davetlisin/bekliyoruz.

🔗 Buradan kayıt olabilirsiniz!

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler