Kendimizi Sınamak: HIV’i Bitirmek İçin Eşitliğe Ulaşmak | Webinar

Dünya AIDS Günü her yıl 1 Aralık tarihi olarak kabul edilmiştir. Bugün HIV’ in yayılması ve  AIDS hastalığının artışına karşın bilincin yükseltilmesi amacına adanmıştır. Böyle bir günün varoluşunun diğer bir amacı ise bu hastalıktan yaşamını yitirenleri anmak ve onları onurlandırmaktır.

İlk defa 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde cinsel yönelimi homoseksüel olan erkeklerde ve Haiti’den gelen göçmenlerde tespit edilmesi ile AIDS hastalığı tanımlanmıştır. AIDS hastalığının etkeni olan HIV (İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü) vücudun savunma gücünü zayıflatmakta ve normal koşullarda tedavi edilebilen hastalıklar ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Yıllar içinde hastalık hakkında daha çok bilgi edinilmesi, korunma önlemleri, yeni ve etkin ilaç tedavileri ile HIV/AIDS ölümcül bir hastalık olmaktan çıkmış, kronik bir hastalık halini almıştır.  Günümüzde kişilerin evlenmesinde, çocuk sahibi olmasında, iş yaşamına katılmasında tıbben ve hukuken bir engeli bulunmamaktadır.  Ancak HIV pozitif bireylerin halen ve en çok  damgalanma, ön yargı gibi nedenlerle sosyal yaşamdan uzaklaşması hastalığın kontrol edilmesinin önündeki en büyük engellerden biridir.

“HIV’i bilmek, korunmak, tedavi olmak ve bulaştırmamak elimizde”

Kalkınmada Kadının Sağlık Hakkı Derneği olarak İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalında görevli Doç. Dr. HÜLYA ÖZKAN ÖZDEMİR ile “Kendimizi Sınamak: HIV’i Bitirmek İçin Eşitliğe Ulaşmak” konu başlıklı webinar programı gerçekleştirilecektir.

– HIV/AIDS güncel tedavisi, testi ve önlenmesine yönelik hizmetlerin durumu nedir?

– HIV bakımına erişim önünde engel oluşturan eşitsizlikleri ve eşitsizlikleri ortadan kaldırmak için küresel olarak neler yapılabilir?

– HIV için yenilikçi uygulamalar ve gelişmeler nelerdir?

– HIV damgalaması içsel damgalama ve ayrımcılığının etkileri nelerdir?

Tarih: 01 Aralık 2022 Perşembe

Saat: 20.00- 21.00

Yer: Çevrimiçi (Zoom)

Toplantı Linki

Toplantı Kimliği: 864 1325 5542

Parola: 046969

Başvuru Linki

 

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler