İklim Değişikliği ve Engelli Olmak Webinar’ına Davetlisiniz

İklim değişikliği insan sağlığı için önemli bir tehdit oluşturmaktadır. İklim değişikliğinin insan sağlığına olan etkisi üç başlık altında toplanabilir; birincisi iklim değişikliğinin doğrudan sağlık etkileri, sıcaklık, kuraklık ve şiddetli yağmur gibi aşırı hava olaylarının değişen sıklığı ve şiddeti ile ilişkilidir; ikincisi, iklim değişikliğinin etkilerine, örneğin vektör, su ve gıda kaynaklı hastalıkların yükünü ve dağılımını değiştirerek doğal sistemler aracılığıyla aracılık edilebilir ve üçüncüsü iklim değişikliği sosyal kurumlar aracılığıyla sağlığı dolaylı olarak etkileyebilir ve yetersiz beslenmeye (örneğin, iklimsel faktörler küresel gıda pazarlarıyla etkileşime girdiğinde), ruh sağlığı sorunlarına, şiddete ve çatışmaya neden olabilir. Bu nedenle iklim değişikliğine uyum sağlamak oldukça önemlidir.

Engellik de insan yaşamında uzun soluklu bir uyum sürecidir. Engelli bireyler yaşamları boyunca fiziksel, emosyonel, sosyal ve toplumsal açıdan bazı zorluklarla karşı karşıya kalmakta ve bu zorluklara uyum sağlamaya çalışmaktadır. İklim değişikliği engelli bireylerin uyum sağlamaya çalıştığı önemli süreçlerden biridir. İklim değişikliği engelli bireyleri direk veya in direk olarak etkilemektedir. Bu nedenle iklim değişikliğinin engelli bireyleri nasıl etkilediğini, engelli bireylerin yaşadıkları zorlukları ve çözüm önerilerini belirlemek ve tartışmak önemlidir.

Kalkınmada Kadının Sağlık Hakkı Derneği olarak İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği AD. öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ekin Dila TOPALOĞLU ÖREN ile “İklim Değişikliği ve Engelli Olmak” konu başlıklı webinar programı gerçekleştirilecektir.

-İklim değişikliği engelli bireyleri nasıl etkilemektedir?

-Değişen iklimin etkisiyle engelli bireyler nasıl zorluklar yaşarlar?

-İklim değişikliğinin engelli bireylere olan etkisini azaltmak için neler yapılabilir? Çözüm önerileri nelerdir?

Tarih: 20 Eylül 2022 Salı

Saat: 20.00- 21.00

Yer: Çevrimiçi (Zoom)

Toplantı katılım bilgilerine ulaşmak için tıklayın.

Toplantı Kimliği: 843 1079 4965

Parola: 054026

Kayıt olmak için tıklayın.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler