Pandemi Sonrası Kadının Sağlık Hakkı Webinarı’na Davetlisiniz

Pandemi; kadınların ve kız çocuklarının tedavi ve sağlık hizmetlerine erişimini çok daha güçleştirmektedir. COVID-19 hakkında bilgiye ve kritik sağlık hizmetlerine erişim, bu hizmetlerle ile ilgili karar verme süreçlerini etkileyen etnik köken, sosyoekonomik durum, engellilik hali, yaş, ırk, coğrafi konum ve cinsel yönelim gibi birden fazla ya da kesişen eşitsizlikler bu duruma eşlik eder.

Kadınların ve kız çocuklarının kendilerine has sağlık ihtiyaçları bulunmaktadır ancak özellikle kırsal kesimlerde ve yoksul bölgelerde nitelikli sağlık hizmetlerine, gerekli ilaç ve aşılara, anne sağlığı ve üreme sağlığı hizmetlerine, rutin ya da daha büyük sağlık giderlerini kapsayacak sigorta planlarına erişimleri çok mümkün olmamaktadır. Kısıtlayıcı sosyal normlar ve toplumsal cinsiyete dayalı kalıp yargılar da kadınların sağlık hizmetlerine erişimini kısıtlayabilmektedir. Yaygın bir sağlık krizi sırasında tüm bunların kendilerine özgü etkileri açığa çıkmaktadır.

Kalkınmada Kadının Sağlık Hakkı Derneği olarak Ege Üniversitesi Hemşirelik Bölümü Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gül ERTEM ile pandemi sonrası kadının sağlık hakkına erişimini değerlendireceğimiz webinar programı gerçekleştirilecektir.

  • Pandemi döneminde kadınların yaşadıkları sağlık hak ihlalleri
  • Kilit grupların sağlık hakkına erişimi (pandemi ve sonrası için öneriler)
  • Pandemi sonrası kadın kanserleri
  • Pandemi sonrası kadının sağlık hakkına erişimi için neler yapılmalı?

Tarih: 24 Ağustos 2022 Çarşamba

Saat: 20.00- 21.00

Yer: Çevrimiçi (Zoom)

Kayıt olmak için tıklayın.

Not: Kayıt yaptıran herkese katılım linki mail adreslerine gönderilecektir.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler