Kadınların Cinsel/Üreme Sağlığı Hizmetlerine Erişimi Webinarı’na Davetlisiniz

Kadınların, cinsel/üreme sağlığı haklarına erişmesi, doğru bilgiye ulaşması ve kapsayıcı bir hizmet alması temel insan haklarındandır. Ülkemizde cinsel sağlık ve üreme sağlığı (CSÜS) için doğurganlığın düzenlenmesiyle ilgili hizmetler 1960’lardan itibaren başlamış olup önemli kazanımlar elde edilmiştir. Bununla birlikte saha çalışmaları ve nitel görüşmelere dayalı güncel raporlar, son yıllarda istenmeyen gebeliği önleyici malzemelere 1. ve 2. basamak sağlık kuruluşlarının büyük çoğunluğunda erişilemediğine işaret etmektedir. Ayrıca pandemi, ekonomik ve tüm bunların beraberinde artan yoksullaşma ile kadınların cinsel/üreme sağlığı hizmetlerine erişimleri daha da zorlaşmaktadır. Bu zorlukları ve bunların yarattığı halk sağlığı sorunlarını aşabilmek için toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı, kapsayıcı ve gerçekçi planlamalar yapılması gerekmektedir.

Kalkınmada Kadının Sağlık Hakkı Derneği olarak Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları Platformu Savunuculuk Koordinatörü Filiz Kocaboğa ve Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı Kadınları Güçlendirme Programı Koordinatörü Hazal Günel ile “Kadınların Cinsel/Üreme Sağlığı Hizmetlerine Erişimi” değerlendireceğimiz webinar programı gerçekleştirilecektir.

– Aile planlaması hizmetlerine, gebeliği önleyici yöntemlere erişimde mevcut durum nedir? Yöntemlere erişememek nelere sebep oluyor?

– İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması hizmetlerine erişim ne kadar mümkün?

– Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları Platformu kadın sağlığı hizmetlerine erişimde alanı ve politikayı nasıl değerlendiriyor?

Tarih: 23 Kasım Çarşamba

Saat: 20.00- 21.00

Yer: Çevrimiçi (Zoom)

Toplantı katılmak için tıklayın.

Toplantı Kimliği: 845 0091 6613

Parola: 048429

Kayıt olmak için tıklayın.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler