Dört Mevsim Derneği Kent Hakkı Çalışma Grubu Katılımcını Arıyor!

Dört Mevsim Derneği Kent Hakkı Çalışma Grubu Katılımcını Arıyor!

Bu bir çağrı mektubu. İzmir’de yaşayan 18-35 yaş arası tüm okuyucularını Kent Hakkı Çalışma Grubu’na davet ediyor. Peki neden kent hakkı çalışma grubu diyenler için, işte bizim hikayemiz:

Aslında en başta konuştuğumuz sokağa çıkışımız kısıtlı olmasaydı neler yapabileceğimizdi. Yürüyüş yapmak veya koşmak veya biraz doğa gözlemi yapmak; çocukları parka götürmek veya evcil hayvanları gezdirmek, arkadaşlarla buluşmak, bir kafede oturmak… Hayaller, özlenenler üst üste eklendikçe eklendi. Sonra bu sayılanları yapmıyor oluşumuzun tek sebebinin sokağa çıkma kısıtlamaları olmadığını fark ettiğimiz bir an geldi. Birkaçımız kendisine yakın bir park olmadığını fark etti bunu konuşurken, birkaçımız yürüyüş/koşu yolunun eksikliğinden yakındı. Örneğin bazılarımız hayali bir buluşmaya bisikletiyle gelmek istedi ama şehir içi bisiklet yolları buna imkân vermiyordu. İçinde yaşadığımız şehir bisikletle bir yerden bir yere gitmeye uygun tasarlanmamıştı. Peki şehri kim tasarlamıştı? Şehir planlamacıları mı? Yoksa bu işin ardında başka birileri mi vardı? Beklentilerimizin muhatabı kimdi? Peki şehrin sakinlerine -yani bizlere- nasıl bir şehirde yaşamak istediğimizi neden hiç sormamıştı?… “Bir Pazar günü hayalimiz” yavaş yavaş yaşadığımız şehirden neler beklediğimiz ve neler bekleyebileceğimiz sorusu etrafında yeniden şekilleniyordu. Dört Mevsim Oyun ve Öğrenme Derneği üyeleri olarak bizler “kent hakkı” üzerine okumaya, öğrenmeye, kafa yormaya böyle başladık. 

Eğer siz de bizle benzer dertlere sahipseniz, kentin tüm sakinleri için daha erişilebilir imkanlar peşindeyseniz, bu bir beraber düşünme, öğrenme ve harekete geçme çağrısıdır. Kent Hakkı Çalışma Grubu’nda bir araya gelerek Kent Hakkı konusunda bizden daha çok bilenlerden öğrenmeyi, kentten beklentilerimizi şekillendirmeyi ve bu beklentileri görünür kılmak için savunuculuk pratikleri edinmeyi hedefliyoruz. Bize katılmak isterseniz, aşağıdaki linkten başvuru formunu 8 Nisan 23:59’a kadar doldurabilirsiniz:

https://forms.gle/e8R15CnEJrLR1h3u8

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler