HAKLARA DESTEK İnsan Hakları Örgütlerini Destekleme Programı Başvurulara Açıldı!

HAKLARA DESTEK İnsan Hakları Örgütlerini Destekleme Programı Başvurulara Açıldı!

HAKLARA DESTEK İnsan Hakları Örgütlerini Destekleme Programı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun finansmanı ile Hakikat Adalet ve Hafıza Çalışmaları Derneği (Hafıza Merkezi) ve Heinrich Böll Stiftung (HBS) ortaklığında, Türkiye’deki hak örgütlerinin insan hakları ve demokrasinin gelişmesine ve kurumsallaşmasına katkıda bulunma kapasitelerini arttırmayı amaçlıyor.

sivilalan.com'u Telegram'da Takip Edin! sivilalan.com'u Linkedin'de Takip Edin!

Başvuru süresi: Başvurular www.haklaradestek.org/basvuru adresinden yapılmalı ve 9 Eylül – 8 Kasım 2019 tarihleri arasında tamamlanmalıdır.

Kimler başvurabilir? Dernekler, vakıflar ve kâr amacı gütmeyen (ya da kârın hissedarlara dağıtılmadığı) kooperatifler.

Ne zaman kurulmuş olmalılar? 01.01.2018 tarihinden önce T.C. yasalarına göre, Türkiye’de kurulmuş; Türkiye’de yerleşik ve temel faaliyetlerini Türkiye sınırları içerisinde gerçekleştiriyor olmaları gerekir.

Bütçe büyüklükleri ne olmalı? 2018 yılı resmi finansal tablolarında (bilanço vs.) yıllık geliri 3,500,000 TL altında olmalı.

Başka koşul var mı? Son iki yılda Türkiye’de insan haklarının geliştirilmesine katkıda bulunmak için en az bir faaliyet gerçekleştirmiş olmaları gerekli.

Şubeler başvurabilir mi? Bağımsız tüzel kişiliği olan şubeler başvurabilir. Başvuru sayısında bir sınırlama yok. Ancak şube sayısı 20 veya altı olan örgütlerden başvuranların en fazla 2’si; Şube sayısı 21 ve üstü olan örgütlerden başvuranların en fazla 3’ü hibeye hak kazanabilir.

Aşağıdaki konulara odaklanan insan hakları örgütlerine öncelik verilir:

  1. Yaşam hakkı
  2. İşkence ve kötü muameleye maruz bırakılmama hakkı
  3. İfade özgürlüğü
  4. Toplanma ve örgütlenme özgürlüğü

Süre: Program uygulama süresi 12 ay. Uygulama başlangıç tarihinin 1 Haziran 2020, sona erme tarihinin ise 31 Mayıs 2021 olacağı öngörülüyor.

Programdan destek almaya hak kazanan örgütlerin, bir yıl boyunca uzman rehberler ve eğitmenler eşliğinde kurumsal kapasite gelişimleri için çalışmalar yürütmesi de bekleniyor.

Başvuru yapacakların AnkaraİstanbulİzmirAdanaDiyarbakır’da yapılacak bilgilendirme toplantılarında dağıtılacak ve web sitesinde yayınlanmış olan  BAŞVURU REHBERİ’ni dikkatle okumaları önerilir.

Toplantı tarihlerini öğrenmek ve ön kayıt yapmak için lütfen www.haklaradestek.org adresini ziyaret edin.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler