Haklara Destek II Başvurulara Açıldı

Türkiye’de hak temelli faaliyet gösteren küçük ölçekli örgütlere ve taban örgütlere kurumsal hibe ile birlikte kapasite gelişimi sağlamayı amaçlayan Haklara Destek II’ye başvurular 16 Mayıs’ta açıldı (Haklara Destek I için tıklayınız). Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu finansmanı ile Hafıza Merkezi ve Heinrich Böll Stiftung ortaklığı ile yürütülen Haklara Destek II kapsamında hak ihlallerine ve hak temelli çalışmalara yönelik dayanışmayı ve mücadeleyi güçlendirecek işbirliklerinin artırılması hedefleniyor.

Türkiye’de yerleşik en az 40 hak örgütüne iki yıl süreyle toplam 1,800,000 Euro kurumsal hibe desteği sağlanması ve örgütlerin kurumsal gelişimine katkı sağlayacak kapasite gelişim programının uygulanması hedefleniyor. Değerlendirme aşamasından sonra yararlanıcılarla uygulamaya 1 Ocak 2023 tarihinde başlanacak ve uygulama, 31 Aralık 2024 tarihinde sonlanacak.

Haklara Destek II başvuru değerlendirme sürecinde, eşit muamele görme hakkının yerleşikleşmesi, demokrasinin gelişimi ve toplumda kutuplaşmanın önüne geçilmesi amacıyla ayrımcılık ve azınlık çalışmalarına dair faaliyetler yürüten hak temelli örgütlere öncelik verilecek. Ayrıca Doğu ve Güneydoğu illerinde kurulmuş ve faaliyet gösteren örgütlere de öncelik tanınacak.

BELLEK Hibe Yönetim Sistemi üzerinden Türkçe başvuru alınacak. Haklara Destek II’nin başvuru süreci 45 gün sürecek ve 30 Haziran 2022 günü saat 17:00’da sonlanacak.

Programa nasıl başvuru yapılacağına ve başvuru süresinde başvuran adayların nasıl destek alabileceğine dair bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler