Heinrich Böll Stiftung Korona Zamanlarında Güçlendirme ve İyileştirme Fonu

Heinrich Böll Stiftung Korona Zamanlarında Güçlendirme ve İyileştirme Fonu

Tüm dünyada bütün ülkeler korona salgınından etkilenmiş durumda. 1929’daki dünya ekonomik krizinden bu yana, hiç olmadığı kadar etkilenen sadece dünya ekonomisi değil; insanların hayatlarını birlikte yaratma biçimleri ve aynı zamanda sivil toplumun, salgın hastalığın farklı dışavurumlarıyla başa çıkmaları için insanları destekleme biçimleri de etkilendi.

Her ne kadar resmî rakamlar Türkiye’nin bazı ülkeler kadar ciddi etkilenmediğine işaret ediyor gibi görünse de, gelecek hâlâ pek çok ülkede belirsiz ve durumun ne yönde ilerleyeceğini de bilemiyoruz. Normal koşullar altında dahi dışlanmaya karşı mücadele etmekte olan gruplar; yoksullar, mülteciler ve göçmenler, Romanlar, kadınlar ve LGBTİ’ler, yaşadığımız süreçte özellikle daha da fazla etkileniyor gibi görünmekte.

Bu durum demokrasi ve insan hakları açısından da birçok ülkede ciddi sonuçlar doğuruyor. Çoğunlukla icraî kararların alındığı bir dönemde parlamento ne gibi bir rol oynayabilir? Toplantı özgürlüğü ve mahremiyet hakkı gibi haklar, sağlık hakkı ile çeliştiğinde nasıl korunabilir?

Ve dünya koronadan sonraki değişen dünyaya nasıl tepki verecek, krizin daha sürdürülebilir ve yeşil bir gelecek üzerindeki etkisi neler olabilir?

HBS, bu acil soruların bazılarına cevap verebilmek için Türkiyeli sivil toplum kuruluşlarına, üniversiteler ve aktivistlere proje teklifi çağrısında bulunuyor.

Aşağıdaki başlıklardan bir veya daha fazlasını konu edinen proje başvurularınızı bekliyoruz:

  • Korona döneminde insan hakları ve demokrasiyi savunmak ve güçlendirmek
  • Ötekileştirilmiş gruplar için toplumsal eşitlik ve destek[1]
  • STK’ların, sivil toplumun ve korona koşullarında çalışmaya devam etme becerilerinin güçlendirilmesi.
  • Koronadan sonra daha sürdürülebilir ve yeşil bir gelecek hayal etmek
  • Salgın sırasında küresel yönetişimin, uluslararası işbirliğinin ve çok taraflılığın güçlendirilmesi

Proje başvurunuzu, altta yer alan başvuru formunu doldurarak 15 Mayıs 2020 tarihine kadar [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Project Application Form

HBS, bu başvurular arasından yukarıda belirlenen amaçlara en uygun 3 ila 5 proje başvurusunu 25 Mayıs tarihine kadar belirleyecektir.  Projeler 1 Haziran-30 Kasım 2020 tarihleri arasında hayata geçirilecektir. 

sivilalan.com'u Telegram'da Takip Edin!sivilalan.com'u Linkedin'de Takip Edin!

Bütçe 80.000 TL’yi aşmamalı ve Türkiye sınırları içinde kullanılmalıdır.

Toplumsal cinsiyetin perspektifinin tüm başvurularda içerilmesi gerekliliğini başvuruculara özellikle hatırlatırız.

Başvuru formunu doldururken desteğe ihtiyaç duymanız durumunda ve/veya sorularınız için [email protected] adresinden bağlantı kurmanızı rica ederiz.


[1] Hatırlatmak isteriz ki, hbs bir insanî yardım kuruluşu değildir; yani gıda yardımı, tıbbi yardım, maddi yardım vb. gibi doğrudan destek önerisi içeren projeler için başvuruda bulunulamaz. Ancak bu alanlarda faaliyet gösteren kurumlar, personel giderlerinin karşılanması, kurumsal yapılarının güçlendirilmesi ve kapasite geliştirme ya da siyasi düzeyde yürütecekleri faaliyetler için (kampanyalar, yayınlar gibi) başvurduklarında desteklenmeleri mümkün olabilir.

Heinrich Böll Stiftung Korona Zamanlarında Güçlendirme ve İyileştirme Fonu

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler