Sivil Toplum Örgütleri için Instagram’ı Verimli Kullanmayı Sağlayacak 8 Püf Nokta

Sivil Toplum Örgütleri için Instagram’ı Verimli Kullanmayı Sağlayacak 8 Püf Nokta

Instagram, bir sosyal medya mecrası olarak ortaya çıkmış olsa da bugün aslında çok iyi bir pazarlama aracıdır. Bu sebeple de sadece kişiler değil, aynı zamanda markalar, kurum ve kuruluşlar ve hatta sivil toplum örgütleri de Instagram’ı etkin bir şekilde kullanmalıdır. Özellikle Sivil Toplum Örgütlerinin Instagram’da nasıl yer alacağı konusu ise belli püf noktalara bağlıdır. Instagram’ı daha verimli bir şekilde kullanmak, daha fazla kişiye ulaşmak ve görünürlüğünüzü artırmak için siz de sıralayacağımız bu noktalara dikkat etmelisiniz.

Sivil toplum örgütleri için Instagram’ı daha verimli kullanmayı sağlayacak 8 püf nokta karşınızda!

1 – Instagram İşletme Hesabına Geçin

Instagram’ın profesyonel kullanıcıları için sunduğu işletme hesabı alternatifi, hem markaların, hem de kurum ve kuruluşların seçimi olmaktadır. Siz de bir sivil toplum örgütü olarak işletme hesabına geçerek, daha fazla özellikten faydalanabilir, çeşitli istatistik bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bir kişisel hesapla ulaşamayacağınız bu tür çeşitli kullanım avantajları ise sizi daha fazla bağışçı ve destekçiye ulaştıracaktır. Bu sebeple bir kişisel varlık gibi hareket edip insanların dikkatini çekebilir, Instagram işletme hesabı ile yolunuza devam edebilirsiniz. Bu özelliğin ücretsiz olduğunu ve size ekstra bir maddi külfet getirmeyeceğini de unutmayın.

2 – Profilinizi Doğru Bir Şekilde Doldurun

Profil adeta bir yüz oluşturur ve sivil toplum kuruluşlarının da varlığı profil bilgileri ile insanlarda anlam kazanır. Profil sayfası aynı zamanda bir ana sayfa, bir kimlik görevi görecektir. İnsanlar sizinle karşılaştıklarında ilk olarak profil bilgileriniz ile sizi tanır. Bu sebeple de profil bilgilerinin detaylıca paylaşılması önemlidir. Bir diğer önemli nokta ise profil bilgileri arasında iletişim bilgilerinin de yer almasıdır. İnsanlar size kolayca mail gönderebilmeli, kolayca arayabilmelidir. Özellikle iletişim hesaplarının sunduğu tek dokunuşla arama gibi özellikler, bu noktada işinizi kolaylaştıracaktır. İnsanların size daha kolay ulaşması için kesinlikle atlamamanız gereken bir özellik olacaktır bu.

3 – Dikkat Çekici Açıklamalar Bulun

Instagram, her ne kadar görselliğin ön plana çıktığı ve fotoğrafların önem kazandığı bir sosyal medya alanı olsa da, görsellerin açıklamaları da bir o kadar önemlidir. Özellikle ilk bir iki satır, fotoğraf ile aynı anda gözümüze çarpar. Bu sebeple de açıklama, hatta açıklama başlığı büyük önem taşır. Instagram’da paylaştığınız fotoğraf ya da videolara toplarda 2200 karakterlik açıklamalar yazabilirsiniz. 3 satırı aştığınızda yazı burada kesilecektir. Yani ilk bakışta göze çarpan bu 3 satırlık kısım olacaktır. Daha fazlası için kişinin özellikle devamını okumak istemesi gerekir. Bu yüzden de biz 2200 karakterlik yani  3 satırlık açıklama kısmını çok önemsiyoruz. Dikkat çekici açıklamalar ile bir sivil toplum örgütü olarak daha fazla destekçiye ulaşabilir, insanların ilgisini çekebilirsiniz.

4 – Profil Linkini Stratejik Olarak Değiştirin

Bununla şunu kastediyoruz. Örneğin, bir proje yürütüyorsanız veya bağış toplama ya da destek kampanyası yürütüyorsanız, buna destek elde etmek ve daha fazla insana ulaşmasını sağlamak için profilinizde yer alan linki stratejik olarak değiştirmelisiniz. Söz konusu olan kampanya ile ilgili sayfa ya da siteye yönlendireceğiniz linkler kullanmalısınız. Bu kampanya ya da proje sonlandığında ise duruma göre yerine geçen bir yenisi için link paylaşabilir ya da sitenize ulaşılacak farklı linkleri paylaşabilirsiniz. Bu stratejik olarak hareket etmektir ve Instagram’da daha etkin bir şekilde var olmanızı sağlayacaktır.

5 – İçerik Stratejisi Belirleyin

İçerik stratejisi, markalar için olduğu gibi sivil toplum örgütleri için de çok önemlidir. Bu da bir kendini tanıtma ve profil oluşturma şeklidir diyebiliriz kısaca. İçerik stratejiniz aynı zamanda sizin önceliklerinizi de ifade eder. Bugün çeşitli örneklere baktığımızda kimi marka ya da sivil toplum örgütlerinin belli konulara odaklanarak paylaşım yaptığını görüyoruz. Örneğin siz de, bağışların önemi ve bağışın gerekliliği gibi konularda paylaşım yaparak yeni bağışçı ve destekçilere ulaşmayı hedefleyebilirsiniz. Diğer taraftan amaçlarınızı ve varlık sebebinizi anlatan içerikler ile bilgilendirme hedefine sahip olabilirsiniz ya da tamamen daha fazla destekçi ve daha fazla bilinirlik için içerik paylaşımı yapabilirsiniz. Tüm bunlar hedefleriniz doğrultusunda şekillenir. Ancak her şeyden önce bu seçimi yapmalı ve içerik stratejinizi oluşturmalısınız.

[irp posts=”5604″ name=”Aktivistlerin Takip Etmesi Gereken 5 Instagram Hesabı”]

6 – Hashtag Kullanmayı Öğrenin

Instagram’ın en önemli kurallarından biri de hashtag kullanımıdır. Aslında kolay olan ancak önemi oldukça büyük olan bir konudan söz ediyoruz. Instagram’da etiket yani hashtag kullanımı, daha fazla kullanıcıya ulaşmayı sağlar. Kişilerin de ilgi alanlarına göre takip edilecek daha fazla hesaba ulaşmasını kolaylaştırır. Bu sebeple de doğru hashtag kullanımı, sizi hızlıca daha fazla kişiye ulaştıracaktır. Instagram, bir paylaşımda 30 adet hashtag kullanımına izin veriyor olsa da, bazı uzmanlar doğru seçilmiş 5 – 6 adet etiketin yeterli olduğunu söylüyor. Etiket kullanımının paylaşımınızı karmaşık ve biraz kirli bir görünüme büründürdüğünü düşünüyorsanız ise sizinle bir püf noktayı paylaşalım. Etiketleri yorum olarak paylaşımınızın altına ekleyebilirsiniz ya da geniş boşluklar kullanarak açıklama kısmının en altına atabilirsiniz. Bu şekilde Instagram paylaşımlarınız daha temiz, daha derli toplu görünecektir.

7 – Instagram Hikâyeler Özelliğini Kullanın

Instagram’a yakın zamanda dahil olmuş olan hikayeler özelliği, biraz Snapchat uygulamasını taklit etmek gibi olsa da, çokça sevildi. İnsanların takip etmeyi sevdiği bu özellik ile hikayelerde paylaşacağınız fotoğraf ya da videolar 24 saat sonra kaybolacaktır. Burada istediğiniz linkleri paylaşabilir, anlık olaylara uygun paylaşımlar yapabilir ve Instagram içerik stratejinizin dışında paylaşımlar yapabilirsiniz. Üstelik daha fazla ön planda olmanızı sağlayacak bir özelliktir. Bu sebeple de Instagram hikayeler özelliğini daha verimli bir şekilde kullanmayı öğrenebilir, bu konuda araştırmalar yapabilirsiniz. Emin olun ki profesyonel Instagram hesabınıza çok fazla kazanım sağlayacaktır.

8 – Instagram Reklamlarını Kullanın

Sosyal medyada reklam yayınlamak oldukça önemli bir faaliyet… Destekçi toplamak için hem Instagram hem de Facebook reklamlarını kullanabilirsiniz. Facebook, Instagram’ın da sahibi olduğundan her iki sosyal medya alanını entegre bir şekilde kullanabilir, iki alanda da reklamları kullanabilirsiniz. Üstelik bu sayede reklamlardan elde edeceğiniz geri dönüşleri de grafikler ile takip edebilir, net olarak geri dönüşü izleyebilirsiniz. Instagram ve Facebook reklamlarının sağladığı yüksek orandaki geri dönüş, bugün pek de göz ardı edilecek gibi değil. Bu yüzden herhangi bir kampanya ya da projeniz söz konusu olduğunda, daha fazla insana ulaşmak istediğinizde, siz de Instagram reklamlarından faydalanabilirsiniz. Bu süreçte biraz teknik bilgi edinmeniz gerekebilir. Instagram ve Facebook reklamlarını yönetebilmek için profesyonellerde yardım alabilir ya da kendi araştırmalarınız ile süreci yönetebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, bugün sosyal medya gibi kontrolsüz bir şekilde toplulukları kontrol eden bir güç söz konusu ve bu gücün en önemli iki kolu ise Instagram ve Facebook. Hatta Instagram’ın son zamanlarda Facebook ve Twitter gibi çeşitli mecraları da geride bıraktığı düşünülüyor. Bu yüzden de bir sivil toplum örgütü olarak sosyal medyada yer edinmek istiyorsanız ve insanlara daha hızlı bir şekilde ulaşmayı hedefliyorsanız, Instagram’ı etkin bir şekilde kullanmalısınız. Sıraladığımız püf noktalar ise bu süreçte yolunuzu aydınlatacaktır.

[irp posts=”5330″ name=”İnstagram Siber Zorbalığa En Çok Maruz Kalınan Platform”]

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler