Sivil Toplum Örgütleri için Sosyal Medya Paylaşımlarının En Doğru Zamanları

Sivil Toplum Örgütleri için Sosyal Medya Paylaşımlarının En Doğru Zamanları

Sosyal medyanın insan yaşamında yer almaya başladığı andan bu yana, sosyal medya paylaşımlarının en doğru zamanı da bir tartışma konusu haline geldi. Sosyal medyanın pazarlama, tanıtım ve kitlelere ulaşma gücü, en doğru paylaşım zamanlarını tespit etmeyi bir zorunluluk haline getiriyor. Üstelik bu sadece markaların ya da benzerlerinin merak ettiği ya da ihtiyaç duyduğu bir bilgi değil, Sivil Toplum Örgütleri için de sosyal medya paylaşımlarının zamanı, maksimum etkileşim için çok önemli. 2019 yılı için hazırlanan rapora göre ise Facebook, Instagram, LinkedIn ve Twitter gibi sosyal mecralarda yapılacak olan paylaşımlar için en doğru zaman dilimlerini görebiliyoruz. Şimdi Sprout Social ekibi tarafından hazırlanan ve 25.000’den fazla hesabın dikkate alındığı raporu hep birlikte değerlendirelim.

[irp posts=”4862″ name=”Aktivistler için en iyi 5 Chrome eklentisi”]

[irp posts=”3146″ name=”Stk’lar Facebook Gruplarını Nasıl Kullanabilir?”]

Raporun Facebook’u temel alan kısmına baktığımızda, saat 11 ile 13 arasında yapılan paylaşımların maksimum etkileşime ulaştığını görüyoruz. Diğer taraftan gün olarak baktığımızda da Perşembe ve Cuma günü yapılan paylaşımların çokça ilgi gördüğünü fark ediyoruz. En az etkileşim ise Pazar günleri yaşanıyor. Tüm bunlar Sivil Toplum Örgütleri için de birer tüyo olabilir ancak unutmamak gerekiyor ki bu rapor kesin bir kural niteliği taşımıyor. Yani hesabın türü ve yapılan paylaşımlara göre yine de en çok ve en az etkileşim zamanlarında farklılıklar görmek mümkündür.

[irp posts=”8123″ name=”Sivil Toplum Örgütleri için Instagram’ı Verimli Kullanmayı Sağlayacak 8 Püf Nokta”]

Son yılların gözde sosyal paylaşım alanı olan ve beklenenin ötesine geçmeyi başaran Instagram’da özellikle Çarşamba günü dikkatleri çekiyor. En fazla etkileşimin Çarşamba günü gerçekleştiğini görüyoruz. Bununla birlikte Cuma günü de oldukça ilgi çekici. Sivil Toplum Örgütleri daha fazla etkileşim için Instagram paylaşımlarını Cuma günü yapabilirler.

Twitter ise her ne kadar Facebook ya da Instagram kadar çok kullanıcıya sahip olmasa da, sivil toplum örgütleri için iyi bir paylaşım alanı olacaktır. Paylaşım zamanlarına ise Twitter’da da dikkat etmek önemli. Çarşamba ve Cuma günleri Twitter etkileşimlerinin en yüksek düzeye ulaşacağı zamanlardır. Cumartesi ise etkileşimin en az olduğu gün olarak raporda yer ediniyor. Twitter üzerinden yapacağınız paylaşımları saat 22.00’dan önce yapmanız gerektiğini de hatırlatalım. Çünkü 22.00 itibariyle Twitter’ın etkileşim oranı oldukça düşüyor ve paylaşım yapmak pek de doğru bir hareket olmuyor.

[irp posts=”3954″ name=”Stk’ların Sosyal Medyada Başarılı Olmaları İçin 5 Tavsiye!”]

Son olarak ise LinkedIn etkileşimlerinden söz edelim. Hem potansiyel pazarlamacılar için, hem sivil toplum örgütleri gibi çeşitli amaçlar ile kitlelere ulaşmak isteyenler için LinkedIn önemli bir mecra haline geldi. Artan bir ilgi ile sosyal medya alanları arasındaki yerini aldı. Dolayısıyla da burada yapılan her türlü paylaşım önem taşıyor. Diğer sosyal medya paylaşım alanlarında da söz ettiğimiz gibi Çarşamba günü LinkedIn etkileşimlerinde de dikkatleri çekiyor. LinkedIn üzerinden yapılacak paylaşımlar için en uygun zaman dilimi Çarşamba günü olmaktadır. Özellikle sabah 9 ile 10 arası ve akşam 12’de paylaşım yaparak maksimum etkileşime ulaşabilirsiniz. Ayrıca raporu incelediğimizde görüyoruz ki, Salı ve Cuma 9.00 – 11.00 saatleri arasında, Çarşamba ve Perşembe 12.00 – 16.00 saatleri arasında etkili paylaşımlarda bulunulabilir.

Tüm bunların yanı sıra bir kez daha hatırlatalım ki, Sivil Toplum Örgütleri’nin kitlelere ulaşmayı hedefleyen paylaşımları için net bir paylaşım saati ya da günü söz konusu değildir. Her pazarlama amacı güden hesabın ya da Sivil Toplum Örgütleri gibi belli hedefler doğrultusunda insanlara ulaşmak isteyen oluşumun kendine has maksimum etkileşim saatleri söz konusu olabilir. Bunu gözlemlemeli ve sizin için geçerli olan etkileşim zamanlarını tespit etmelisiniz. Sunulan raporda ortaya konulmuş tüm bu paylaşım zamanları her zaman aynı sonucu vermeyebilir.

Best times to post on social media for 2019 Sprout Social’s full report

Herhangi bir sorunuz olursa [email protected] Beni Twitter’da takip etmek istersen @kenanndursun

 

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler