Çalışan Gönüllülüğü Haftası STK Proje ve Etkinlik Başvuruları Başladı!

Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) Çalışan Gönüllülüğü Haftası (ÇGH), 2012 yılında başlayan ve her yıl Mayıs ayında ÖSGD üye şirketlerinin katılımına açık olarak düzenlenen bir haftadır.  ÇGH, çalışan gönüllülüğü kapsamında özel sektör çalışanlarının, çeşitli sivil toplum kuruluşları ile tanışmalarını sağlayan, farklı projeleri seçerek katılmalarına fırsat yaratan ve birlikte gönüllülüğü kutlamalarını destekleyen bir haftadır.

2012 yılından bugüne, 62 sivil toplum kuruluşu ile 92 şirketin, çalışan gönüllülüğü teması ile bir araya geldiği Çalışan Gönüllülüğü Haftası’na 7.345 gönüllü katıldı ve 167 farklı gönüllülük etkinliği ile toplamda 32.270 kişiye ulaşıldı.

ÇGH, ÖSGD üyesi şirketler için farklı projelere katılma imkanı buldukları bir haftayken, sivil toplum kuruluşları için ise; farklı şirketlerden gönüllüler ile projelerini ve etkinliklerini paylaştıkları bir hafta. ÇGH herkesin, etkin, yaratıcı ve deneyim dolu bir hafta geçirmesine imkan sağlıyor!

ÇGH’nda sivil toplum kuruluşları proje ve etkinlik önerilerini bir form yardımıyla ÖSGD’ye iletirler. STK’lardan gelen tüm proje/etkinlikler ÖSGD tarafından bir proje havuzu haline getirilerek şirketler ile paylaşılır. Şirketler, proje havuzunu inceledikten sonra ilgilendikleri kurum ve proje/etkinliği ÖSGD’ye bildirir. Bu sayede ÖSGD işbirliği yapmaya açık olan şirket ve sivil toplum kuruluşunu bir araya getirerek proje/etkinliğin uygulama sürecini başlatır.

ÇGH’nın ardından, katılan kurum, gönüllü sayısı, gerçekleşen etkinliklerin özetleri, ulaşılan kişi sayısı gibi bilgiler ÖSGD’nin raporu ile katılımcılar ve basın ile paylaşılır.

Siz de katılın!

13-19 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleşecek Çalışan Gönüllülüğü Haftası, ÖSGD üyesi şirketlerin ve proje/etkinlerini paylaşan STK’ların katılımına açık olacaktır.

Sivil toplum kuruluşlarının proje/etkinlik önerilerini 25 Mart 2019 Pazartesi akşamına kadar aşağıdaki linkte bulunan formu üzerinden yapmalarını bekliyoruz.

Proje/Etkinlik Başvuru Formu: https://goo.gl/forms/Each260IaRjxKDEC3

 

10 Soruda Çalışan Gönüllülüğü Haftası

Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) Çalışan Gönüllülüğü Haftası (ÇGH) nedir?

ÖSGD Çalışan Gönüllülüğü Haftası (ÇGH), 2012 yılında başlayan ve her yıl Mayıs ayında ÖSGD üye şirketlerinin katılımına açık olarak düzenlenen bir haftadır.  ÇGH, çalışan gönüllülüğü kapsamında özel sektör çalışanlarının, çeşitli sivil toplum kuruluşları ile tanışmalarını sağlayan, farklı projeleri seçerek katılmalarına fırsatı yaratan ve birlikte gönüllülüğü kutladıkları bir haftadır.

İngiltere’de Business in the Community’nin(BITC) bir projesi olan Give&Gain Day kapsamında, Türkiye’de 2012’de başlayan Çalışan Gönüllülüğü Haftası, ÖSGD’nin liderliğinde devam ediyor. Düzenlenen, proje/etkinlikler bu proje kapsamında uluslararası platformda paylaşılma fırsatı buluyor.

2012 yılından bugüne, 62 sivil toplum kuruluşu ile 92 şirketin, çalışan gönüllülüğü teması ile bir araya geldiği Çalışan Gönüllülüğü Haftası’na 7.345 gönüllü katıldı ve 167 farklı gönüllülük etkinliği ile toplamda 32.270 kişiye ulaşıldı.

ÇGH: Etkin, Yaratıcı ve Deneyim Dolu bir hafta!

ÇGH, ÖSGD üyesi şirketler için farklı projelere katılma imkanı buldukları bir haftayken,  sivil toplum kuruluşları için ise; farklı şirketlerden gönüllüler ile projelerini ve etkinliklerini paylaştıkları bir hafta. ÇGH herkesin, etkin, yaratıcı ve deneyim dolu bir hafta geçirmesine imkan sağlıyor!

2019’da ne zaman deneyimleyebilirsiniz?

13-19 Mayıs 2019 tarihlerinde ÖSGD üyesi şirketlerin ve proje/etkinlerini paylaşmak isteyen STK’ların katılımına açık.

 

Nasıl katılabilirsiniz?

ÇGH’na katılmak için sivil toplum kuruluşlarının proje/etkinlik önerileri formunu doldurmaları yeterlidir. Proje/etkinlikleri inceleyen şirketler, katılmak istedikleri proje/etkinlileri ÖSGD ile paylaşarak katılımlarını bildirebilirler.

ÖSGD, şirket ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği yapması için destek verir.

Çalışan Gönüllülüğü Haftası ardından, katılan kurum, gönüllü sayısı, gerçekleşen etkinliklerin özetleri, ulaşılan kişi sayısı gibi bilgiler ÖSGD’nin raporu ile katılımcılar ve basın ile paylaşılır.

Nasıl proje ve etkinlikler var?

Özel sektör çalışanlarının, uzmanlık, tecrübe ve zamanlarını etkin şekilde kullanabilecekleri, yeni deneyimler edinirken katkı sağlayabilecekleri, en önemlisi toplumsal bir soruna çözüm üreten ya da farkındalık çalışmaları içeren proje ve etkinlikler önerilebilir.

ÇGH, şirket çalışanlarının takımlar halinde deneyimi paylaşmalarına olanak sağladığından proje/etkinliklerin en az 10 gönüllünün katılımına uygun – üst sınır projeye göre belirlenebilir- olarak önerilebilir.

Proje/etkinlik bütçeleri var mı?

Proje/etkinliklerin içerikleri, çalışan gönüllülerin uzmanlık, tecrübe ve zamanlarını etkin şekilde değerlendirebilecekleri şekilde olmalıdır. Kısa süreli projeler ya da etkinlikler olarak tasarlandığı için küçük bütçeli projelerin gerçekleştirilmesi ön görülmektedir. ÇGH, tanışma, gönüllülüğü kutlama ve yeni işbirlikleri geliştirmek için bir fırsat haftasıdır.

Projeler sadece İstanbul’da mı olmalı?

ÇGH’na tüm illerden sivil toplum kuruluşları katılabilir. ÖSGD üyesi şirketlerin, proje/etkinlik önerisi olan illerde çalışanlarının olması ve katılım sağlamak istemeleri durumunda uygulama imkanı olabilir.

Bir den fazla proje önerisi sunabilir miyiz?

ÇGH’na gelecek proje/etkinlik önerileri etkin, yaratıcı, deneyim dolu ve 1 gün içinde tamamlanabilecek nitelikte olduğu sürece birden fazla olabilir! Proje/etkinlik çeşitliliği ÇGH’nı daha renkli hale getirecektir.

Proje önerilerimizi hangi tarihe kadar iletmemiz gerekiyor?

Çalışan Gönüllülüğü Haftası’na katılmak isteyen sivil toplum kuruluşlarının, başvuru formlarını eksiksiz doldurarak 25 Mart 2019 Pazartesi akşamına kadar ÖSGD’ye iletmelerini bekliyoruz.

Daha fazla bilgiye ihtiyacımız olduğunda kiminle iletişime geçebiliriz?

Çalışan Gönüllülüğü Haftası ile ilgili tüm sorularınız için Gizem ECE ([email protected] – 0216 225 84 22 – 0537 884 18 48) ile iletişime geçebilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler