Great Place to Work® Türkiye ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği’nden Gönüllülük İş Birliği 

Şirketlerin insan kaynağının, yetkinlik ve potansiyelinin gönüllülük yoluyla faydaya dönüşmesini hedefleyen ÖSGD ile bir işyerini harika hale getiren unsurların neler olduğunu ortaya koyan ve işyeri kültürü ile çalışan deneyimi konusunda global otorite konumunda bulunan Great Place to Work® Enstitüsü, güçlerini birleştirerek yeni bir iş birliğine imza attılar. 28 Temmuz 2022’de açıklanacak olan Sosyal Sorumluluk ve Gönüllülük 2022 En iyi İşverenler Listesi’nin sıralamasına, iş birliği kapsamında ÖSGD kriterleri dahil edilecek. ÖSGD tarafından 2022 yılında gerçekleştirilecek olan En Başarılı Gönüllülük Programı Ödül Töreni’nde ise Great Place to Work® Türkiye’nin özel listesi açıklanacak. Sosyal Sorumluluk ve Gönüllülük 2022 En iyi İşverenler Listesi’nde yer almak isteyen organizasyonların, 25 Mayıs 2022 günü sonuna kadar Great Place to Work® Sertifikası almış olmaları gerekiyor.

Eyüp Toprak: “2030 yılına kadar dünyadaki şirketlerin yüksek güven kültürü yaşayan organizasyonlar olmasını hedefliyoruz”

Great Place to Work® olarak yaklaşık 30 yıldır herkes için harika işyerleri oluşturma misyonu ile hareket ettiklerini belirten Great Place to Work® Türkiye Kurucusu ve Genel Müdürü Eyüp Toprak, “2030 yılına kadar dünyadaki şirketlerin yüksek güven kültürü yaşayan organizasyonlar olmasını hedefliyoruz. İşyeri kültürü konusunda global otorite konumunda olan enstitümüz, farklı sektör ve büyüklükteki kuruluşlara çalışan deneyimlerini ve kurum kültürlerini ölçümleme ve tüm çalışanları için yüksek güvene dayalı iş deneyimi oluşturarak daha iyi iş sonuçları elde etme konularında destek oluyor. Bu doğrultuda tüm faaliyetlerimizi, daha iyi bir dünya oluşturma misyonuna uygun olarak gerçekleştiriyoruz. 2022 yılında temamızı ‘Better World For All’ olarak belirledik. Herkes için, hepimiz için daha iyi bir dünya istiyoruz. Dünya ve Türkiye’de yaşanan gelişmelere bakınca, bugün ve gelecekte hepimizin daha iyi hissetmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Bunun için de bireylere, şirketlere, topluma ve dünyaya faydalı olmayı daha çok gözetmek durumundayız. Sosyal Sorumluluk ve Gönüllülük 2022 En iyi İşverenler Listesi de tam bu noktada en başarılı organizasyonları gösterecek” dedi.

Pınar Ilgaz: “Şirketlerin insan kaynağının, yetkinlik ve potansiyelinin gönüllülük yoluyla toplumsal faydaya dönüştürülmesini hedefliyoruz”

Sivil toplum kuruluşlarının toplumu bilgilendirmede en önemli araçlarından birisinin ödüllendirme mekanizması olduğunu belirten ÖSGD Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Ilgaz, “Kurulduğumuz 2002 yılından bu yana şirketlerin insan kaynağının yetkinlik ve potansiyelinin gönüllülük yoluyla toplumsal faydaya dönüştürülmesini hedefliyoruz. Ödül mekanizmasıyla başlattığımız hareket, zaman içerisinde gelişti, olağanüstü güzellikte ortak çalışmalara evrildi ve kazanan hep toplum oldu. ‘Gönülden Ödüller’i ilk vermeye başladığımızda gönüllülüğün bağış yapmaktan ve tek seferlik dokunuşlardan oluştuğu genel algısından çok, daha büyük değer anlamına gelen ‘zaman ve emek vermek’ olduğu anlaşıldı. Geldiğimiz noktada şirketler gönüllülük kavramına daha sistematik bakıyor ve sadece eğitim projeleri yerine farklı konularda da çalışmalar yapmaya başladı. Artık hem şirketlerin birlikte çalıştıkları sivil toplum kuruluşlarının çeşitliliği hem de şirketler arasındaki iş birlikleri, gönüllüler arasındaki iş birlikleri ve kamu-özel sektör kaynaklarının doğru kullanılmasına yönelik birlikteliklerin çok iyi şekilde yapıldığını görüyoruz. ÖSGD olarak verdiğimiz ‘Gönülden Ödüller’ ile şirketlerin çalışanlarını gönüllülüğe teşvik etmeleri ve etkili gönüllü projeler gerçekleştirmeleri yönünde teşvik ediyoruz. Bu amaçla hem proje geliştirmelerine destek veriyor hem de örnek projeleri ödüllendiriyoruz. Bu aşamada Great Place to Work® ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğinde şimdi de ‘harika bir işyeri’ olmanın önemli bir boyutunun çalışan gönüllüğünü desteklemek olduğunun altını çizmek istiyoruz. Great Place to Work® ile birlikte yayınlanacak liste, ödüllerimizin yanında bu konunun önemini vurgulamak için ayrı bir itici güç olacaktır” dedi.

Listeye dahil olmak isteyen organizasyonların, Great Place to Work® Sertifikasyon programına katılarak harika işyeri kriteri olarak sertifika almaları gerekiyor. Sürece, en az 10 çalışana sahip organizasyonlar dahil olabiliyor. Great Place to Work® Certfied unvanı alındıktan sonra, Sosyal Sorumluluk ve Gönüllülük 2022 En iyi İşverenler Listesi’ne aday olarak değerlendirmeye dahil olunuyor. Sosyal Sorumluluk ve Gönüllülük En İyi İşverenler Listesi değerlendirme sürecinde, çalışan anketi sonucu ve İK tarafından cevaplanacak 4 açık uçlu sorunun değerlendirmesi baz alınıyor.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler