Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-PEER Türkiye) Röportajı

sgyd antalya v1
sgyd antalya v1

Gençlerin cinsel sağlık ve üreme sağlığı hakları alanında çalışan Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-PEER Türkiye) 2004 yılından itibaren uluslararası ağın Türkiye ayağı olarak çalışıyordu, 2015 yılında dernekleşen STK akran eğitimi konusunda çok deneyimli.

Son 12 yıldır üreme sağlığı akran eğitimleri vermeye devam etmekle birlikte insani yardım alanında Toplum Gönüllüleri Vakfı ile Suriyeli gençlere de eğitimler veriyorlar. Ayrıca GENÇ LGBTİ projesiyle de hem özelleştirilmiş cinsel sağlık eğitimi veriyor hem de yerellerde genç LGBTİ bireylerle karar alıcıları bir araya getiriyor. Genç kadınlarla ilgili çalışmalar da derneğin uzmanlık alanında, bu konuda çoğunlukla güçlendirme ve genç kadınların projelerini fonlama yöntemiyle çalışmalarını sürdürüyorlar.

Sivil Alan ekibi olarak Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-PEER Türkiye) için Runatolia Maratonu’nda yardımseverlik koşusu yapan gönüllülerle konuştuk.

Sivil Alan: Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Beyza S;  Merhaba Beyza ben 24 yaşındayım üniversiteyi yeni bitirdim, ayni zamanda tango dansçıyım. 5 senedir gönüllülük faaliyetleri ile ilgileniyorum, çocukları ve kedileri çok seviyorum.

Batuhan B; Merhabalar Batuhan ben 19 yaşındayım. Üniversite 2. Sınıf öğrencisiyim.

Alim A; Merhabalar Alim ben, 24 yaşındayım ( Anlayacağınız şuan gençliğimin tam sınır noktasındayım)  Afyon Kocatepe Üniversitesi mezunuyum.  Uzun yıllardır ise bir çok STK’da gönüllü olarak çalışıyorum ve 2 inisiyatifin yürütücüsüyüm. En önemli nokta ise bir kedi babasıyım.

Berna Ö;  Ben Berna. Gastronomi ve mutfak sanatları öğrencisiyim. Afyonkarahisar da yaşıyorum. 21 yaşındayım.

Ülker M; Ülker Memmedova. Akdeniz Üniversite’sinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyorum. 3 senedir derneklere üyeyim ve sosyal sorumluluk projelerinde yer olarak bir şeyleri değiştirmek için çabalıyorum.

Sivil Alan: Dernek ile ilişkiniz nedir? Neler yapıyorsunuz?

Beyza S; Daha yeni gönüllülerinden biriyim, arkadaşlarımın burada olması sosyal medyadan duymamla da buraya devam etme kararı aldım.

Batuhan B;  SGYD eğitmeni olan arkadaşım Alim ATLI sayesinde bu derneği tanıdım.

Alim A;   SGYD’nin  gönüllüsüyüm ve 14. ÜSEAP eğitmen olma şansına eriştim. Bir yandan gönüllülük yaparken bir yandan da eğitmenlik yapıyorum.

Berna Ö;  Sağlıkta Genç Yaklaşımlar derneğiyle kısa bir süre içerisinde yolum kesişti. Ancak bu zamana kadar neden ilişki kurmadığımla alakalı türlü pişmanlıklarım var. Bir kere derneğin amacı çok güzel. Sağlıkta Genç yaklaşımlar dolayısıyla inanılmaz insanlar tanıyıp inanılmaz farkındalıklar edindim. 3 aydır da SGYD ’de cinsel sağlık ve üreme sağlığı akran eğitmenliği yapmaktayım.

Ülker M; Bu sene tanıdım ve toplumumuzdaki cinsellik konusundaki baskılanma ve tabuları aşıp bir şeyler aktarabilmek adına eğitmenlerden biri olarak dahil oldum.

Sivil Alan: SGYD ile iyilik peşinde koşmaya nasıl karar verdiniz?

Beyza S; Bu tür kampanyalar ilgimi çekmişti ama bir türlü zamanım olmuyordu ya da kaçırıyordum bu sefer bende yapmalıyım diyerek karar verdim.

Batuhan B;   Bir süredir bu tarz etkinliklere katılmayı düşünüyordum. SGYD adı altında bir şeyler yapmak istiyordum bu yüzden koşmaya karar verdim.

Alim A;  Uzun süredir bir maratonda koşmak istemişimdir. Elime böyle bir şans geçmişken hemen değerlendireyim dedim. Hele ki  koşma amacı fazlasıyla gönlümü çeldi. Adım adım koşulması gereken bir proje olarak görüyorum.  

Berna Ö; Kampanya çok güzel hem sağlıklı bir eylem yapıp hem eğitim için bağış toplamak. Ayrıca bende bir önceki İstanbul maratonunda toplanan bağışlarla akran eğitimi alan bir gencim. Benim gibi birçok gencin bu eğitimi alabilmesi adına koşacağım.

Ülker M. İlk duyduğum an zaten sıcak gelmişti. Hazır kendi şehrimde ve SGYD ailem yanıma geliyorken onlarla beraber olmalıydım elbette. Çorbada ufak tuzumun olması hoş olur diye düşündüm.

Sivil Alan: Kampanyanızı yaparken ilginç şeylerle, durumlarla karşılaşıyor musunuz?

Beyza S; Evet mesela eski sevgilim bağış yaptı insan içinde bir neden aramıyor değil.

Batuhan B;   Hayır şuan için ilginç bir şeyle karşılaşmadım.

Alim A;   Karşılaştığım en ilginç olay şu olabilir çok değer verdiğim bir hocam yolladığım mesajı okuduktan sonra beni her yerden engelleyerek bir tepki gösterdi. Kendisine dolaylı yollardan ulaştığımda ise aldığım yanıt bir o kadar ilginçti  – Üreme sağlığı Cinsel sağlık falan o da neymiş fıtratımıza ters böyle şeyler diyerek engelleme kararı almış. ( Evet bizler asla üremiyor ve cinsellik yaşamıyoruz toplum olarak kesinlikle katılıyorum, sarhoş bir leylek tarafından  hepimiz getirildik dünyaya 😀 )

Berna Ö;  Tabi ki. Öncelikle insanlar neden başka insanlar için koştuğuma, bağış topladığıma anlam veremeyebiliyorlar. Ya da böyle bir hareket içerisinde bulunduğum için inanılmaz destekler görebiliyorum. Ama sonuç olarak her birine bu esnada bile farkındalık yaratabiliyorum

Ülker M; Gizli bağışçılarımın olması dışında hayır sanırsam.

Sivil Alan: İnsanlardan ne gibi tepkiler alıyorsunuz?

Beyza S; Çok iyi is yapıyor sizin gibi gençler, siz bu şekilde devam edersiniz sizin sayenizde bilinçlenecek insanlar diyorlar. Gurur duyuyoruz sizinle gibi tepkiler geliyor.

Batuhan B;  Destekleyici tepkiler alıyorum.

Alim A;  Aldığım bir iki absürt tepki dışında genellikle çok güzel geri dönüşler alıyorum. Herkesin doğru bilgiye ulaşması gerektiğini ve bunun için bir şeyler yapıyor olmamı herkes destekliyor.

Berna Ö;  Az önce de bahsettiğim gibi bazen anlam vermiyorlar bazen de inanılmaz bir destek görüyorum. Ya da bu harekete katılmak daha çok destek vermek isteyen insanlar da olabiliyor.

Ülker M; Bu amaçla bir şeyler yapmamı olumlu karşılıyorlar ancak yine de bunun onlara uzak geldiğini hissediyorum. Koşabilecek misin ya da 1-2 tl bağış neyi değiştirir ki şeklinde tepkiler de var tabii.

Sivil Alan: Cümlelerinizi okuyanlara bir mesajınız var mı?

Beyza S; Aslında var. Onlar ne kadar destek olursa bize önyargıların ortadan kalkmasına yardımcı olmuş olacaklar, gelecekteki mutlu günlerimiz için onlarında bu işte bir parmağı olmuş olacak. Biz burada onları temsil ediyoruz asil onlar bu olayın isimsiz kahramanları olacaklar.

Batuhan B;  Hedeflediğiniz şeyler için koşmaya devam edin.

Alim A;  Cinsellik hakkında konuşmanın dahi yüksek şekilde tabu sayıldığı bir toplumda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz ve tabuları yıkmayı kendisine görev edinmiş belirli sayıda gençleriz.  Bu coğrafyada birlikte yaşamanın mümkün olduğunu ve bunu sağlayabilmemiz için sizlerin desteğine ihtiyacımız olduğunu söylemden geçemeyeceğim.

Berna Ö;   Öncelikle bu satırları okuyan her kişiden tek ricam az, çok, küçük, büyük demeden her türlü desteğe ihtiyacımızın olduğunu unutmamaları. Yanlarımızda olduklarını bilmek bile bize güç veriyor bunları asla unutmalılar. Sonrasında ben bu harekete katılmadan önce şunu düşündüm ben lise dönemimde ya da sonrasında CSÜS ile alakalı ne kadar farkındalığım vardı? Ya da ne kadar farkındalığım olmalıydı? Çok yetersiz olduğunu fark ettim o dönem bunu değiştirebilecek insanlar bana ulaşamamışlardı. İşte ben birçok gence, birçok akranıma ulaşmak için bu harekete katıldım. Onlardan ricam kendilerine soru sormaları gençlik CSÜS ile alakalı ne biliyor? Neleri bilmeliler? Bu soruyu yanıtladıklarında zaten bize destek olacaklarına hiç şüphem yok. Sağlıkla kalın.

Ülker M;  Ufak adımlarla çok büyük şeyler başarabiliriz. Büyük sorunlarımız var diye gözümüze ufak görünenleri yabana atamayız. O büyük sorunların temeli aslında o küçük sandıklarımız.

Koşucuların kampanyalarına isimlerin yanındaki linkten ulaşabilirsiniz.

Alim Atlı – https://ipk.adimadim.org/kampanya/CC28024
Batuhan Bağ – https://ipk.adimadim.org/kampanya/CC29065
Berna Öziş – https://ipk.adimadim.org/kampanya/CC29064

Beyza Sarıaslan – https://ipk.adimadim.org/kampanya/CC28156

Ülker Memmedova – https://ipk.adimadim.org/kampanya/CC28231

Diğer koşucular: https://ipk.adimadim.org/project/index?id=6894

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler