Haberler

İzmir Bulut Öncü Gençlik Merkezi açıldı!

0

Toplum Gönüllüleri Vakfı, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-PEER Türkiye) ile birlikte yürüttüğü Genç Mültecileri Destekleme Projesi kapsamında hayata geçirilen İzmir Bulut Öncü Gençlik Merkezi’nin açılışını yaptı. Japonya hükümetinin finansal desteğiyle yürütülen proje, 18-30 yaş arasındaki gençleri güçlendirerek Suriyeli mültecilerin uyum süreçlerini desteklemeyi ve bu yolla sivil alandaki gençlik çalışmaları temelinde sosyal etki oluşturmayı amaçlıyor.

Projenin İzmir ayağını yürütecek merkez adını, Şubat 2017’de hayatını kaybetmiş olan ve yaşamı boyunca farklı sivil toplum kuruluşlarında aktif bir şekilde gönüllü faaliyetlere katılan Bulut Öncü’den alıyor. Bulut Öncü, bulunduğu her ortamda katılımcılığı, demokrasi ve insan hakları kültürünü ve gençlere olan inancını savunmuş, farkındalık ve değişim yaratmak üzere mücadele etmişti.

TOG Hakkında

TOG, gençliğin enerjisini toplumsal faydaya dönüştürmeyi amaçlayan bir değişim ve dönüşüm projesi. Aralık 2002’de kurulan vakıf, gençlerin öncülüğünde ve yetişkinlerin rehberliğinde toplumsal barış, dayanışma ve değişimi amaçlıyor. Toplum Gönüllüsü gençler, üniversitelerinde kulüp, topluluk veya grup olarak örgütlenerek, belirledikleri ihtiyaçlara göre sürdürülebilir sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyor. Bu projeler, sadece topluma katkı sağlamakla kalmıyor ayrıca gençlerin sorumluluk sahibi aktif bireyler olmalarına yardımcı olarak kişisel gelişimlerini destekliyor.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Hakkında

1969 yılında faaliyetlerine başlayan Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Birleşmiş Milletler’in her gebeliğin istenildiği, her doğumun güvende olduğu ve her genç kişinin potansiyelinin yerine getirebildiği bir dünya sunmak için çalışan kuruluşudur. UNFPA 150’den fazla ülkede, kadınların ve gençlerin sağlıklı ve verimli bir şekilde yaşamlarını sürdürme imkânlarını genişletmek için çalışmaktadır. Türkiye’deki çalışmalarına 1971 yılında başlayan UNFPA ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki Altıncı Ülke Programı (2016-2020) halen devam etmektedir. UNFPA, kadın sağlığı, gençlik üreme sağlığı, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadına yönelik şiddetin önlenmesi ile nüfus ve kalkınma alanlarında, devlet kurumları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör kuruluşları ile işbirliği içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-PEER Türkiye) Hakkında

Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği, Y-PEER (Genç Akran Ağı) Türkiye’nin 28 Temmuz 2015 tarihinde tüzel kişilik kazanmasıyla kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür. Sağlık ve eğitim başta olmak üzere benzeri alanlarda gençlerin doğru bilgiye erişimlerini sağlayarak tutum ve davranışlarında değişiklik yaratmayı, buna paralel olarak başta karar alıcılar olmak üzere tüm alanlarda özne olarak kabul edilmelerini, bireysel niteliklerinin açığa çıkarılarak güçlendirilmesini ve katılım odaklı sosyal faydayı gerçekleştirmeyi kendisine vizyon edinen bir sivil toplum kuruluşudur.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Civic Space Jobs

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberler