Toplum Gönüllüleri Vakfı Burs Programları

Toplum Gönüllüleri Vakfı TOG
Toplum Gönüllüleri Vakfı TOG

TOG,

* Eğitim hayatında başarılı Toplum Gönüllüsü gençlere yönelik Gençlik Bursları,
* Sayısal bölümlerde okuyan, zor şartlar altında eğitimine devam etmeye çalışan kız öğrencilerimize yönelik Kardelenler Bursu,
* Soma faciasında yaralı ya da sağ kurtulan madencilerimizin bir nebze de olsa acılarını hafifletmek için kurulan Soma Madenci Çocukları Bursu,
* Öğretmenlerimizin sayısal bölümlerde okuyan üniversiteli çocuklarına destek olmayı amaçlayan Öğretmen Çocukları Bursu ile binlerce gencin hikâyesine ortak olarak, hayallerini gerçekleştirmeleri için maddi destekte bulunmaktadır.

2016 yılında TOG Bursları’na 42.000 online başvuru yapılmıştır. Burs Komitesi tarafından gerçekleştirilen mülakatlara 360 aday davet edilmiş ve mülakatlar sonucunda 200 yeni öğrenciye burs olanağı sağlanmıştır. 2016 yılı sonu itibariyle toplam 1100 öğrencimiz burs olanağından yararlanmaktadır.

Yönetim Kurulu üyeleri, bağışçılar ve yetişkin gönüllülerden oluşan Burs Komitemiz, burs başvuru ve mülakat döneminin organizasyonunda yer almış; Türkiye’nin 6 farklı ilinde gerçekleşen mülakatların başarıyla tamamlanması için gönüllü çalışmalar yapmıştır.

Toplum Gönüllüsü gençlerin başvuru yapabildiği Gençlik Bursları, toplam 68 bireysel bağışçı ve 11 kurumsal bağışçı tarafından desteklenmektedir. 2016 yılı sonu itibariyle 300 öğrenci bu fonlardan destek almaktadır.

Turkcell’in desteğiyle 2013 yılından beri yürütülen Kardelenler Burs Fonu’ndan, Sayısal bölümlerde okuyan kadın öğrenciler yararlanabilmektedir. 2016 yılı sonu itibariyle 500 Kardelen, TOG aracılığıyla burs desteği almaktadır.

Yüzlerce bağışçı kurum ve kişinin desteğiyle kurulan Soma Madenci Çocukları Bursları’na kazadan yaralı ve sağ kurtulan maden işçilerinin lise ve üniversite çağındaki yakınları başvurabilmektedir. Madenci yakını 125 genç fondan destek almaktadır.

Bağışçı kurum ve kişilerin kriterleri doğrultusunda oluşturulan diğer fonlardan üniversite çağında olan ve kriterleri karşılayan gençler yararlanmaktadır. Bu fonlardan 219 genç destek almaktadır.

Gençlik Bursları Başvuru Koşulları:

a) Toplum Gönüllüsü olup ara sınıfta okuyan gençler için: Ara sınıf burslarına sadece Toplum Gönüllüleri Vakfı bünyesinde gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projelerinde yer almış Toplum Gönüllüsü gençler başvurabilir.
b) Yeni kayıt yaptıranlar için: Başvuru tarihinden önce TOG’da gönüllülük yapmış olma şartı yoktur.

Başvuru Yöntemi ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

1. Başvurular internet üzerinden tog.org.tr adresine yapılır.
2. Başvuru, internet üzerinden yapıldıktan sonra sistem tarafından oluşturulacak olan belli bir sıralama dâhilinde adayların bir kısmı mülakata davet edilir. Mülakatlar, Ekim ayında, burs başvuruları sistem tarafından kapandıktan sonra gerçekleşir. Mülakat sonrasında burs başvuru sonuçları adaylara e-posta yoluyla bildirilir.
3. Mülakata davet edilmeyen adayların e-posta adresine bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

Burs Başvurularının Değerlendirilmesi:

Başvuru formları, önceden belirlenmiş kriterler ışığında internet üzerinden otomatik olarak puanlanmaktadır. Bu puanlamada, öğrencinin ikamet durumu, aylık gelir ve gideri, akademik sınıfı, fiziksel durumu; ebeveynlerin hayatta olup olmadıkları, sosyal güvenceleri, iş durumları; gönüllülük durumu, TOG projelerinde aktif olma durumu, akademik başarı durumu, sosyal başarı durumu gibi kriterler öncelikli olmaktadır. Yüksek puan alan ve mülakata davet edilen adayların, ihtiyaç durumları, akademik durumları, gönüllülük ve sosyal başarı durumları baz alınarak mülakat yapılır.

Şartlı burs programları ve başvuru kriterleri için burslar.tog.org.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

Burslarla ilgili herhangi bir sorunuz olduğu takdirde [email protected] adresine ulaşabilirsiniz.

Kaynak www.tog.org.trSürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler
Görüntüle

Eğitim İzleme Raporu 2023 Yayımda!

Eğitim İzleme Raporu 2023’te (EİR 2023), eğitim politikaları iki ayrı bölümde inceleniyor. İlk bölümde ERG’nin uzun yıllardır düzenli olarak…
Görüntüle