Medya

Kolayca Video Üretmek için 4 Araç

1

Konuk Yazar; Şevket Uyanık – [email protected]  / @sevketuy

Her ne kadar insanoğlu bir videoyu izlemeye 5 saniye içinde karar veriyor olsa bile, derdimizi video ile anlatmak çok önemli. Çok sayıda platform var video üretmek için ama ben burada kendim de yararlandığım 4 aracı yazmak istiyorum.

Wideo

Bu online video üretme aracını kullanarak gerçekten de dakikalar içinde videolar üretebilirsiniz! Üretmeye ücretsiz şablonlarla (template) başlayabileceğiniz gibi boş bir şablonla başlamak da mümkün. Sürükle – bırak mantığıyla çalışan platform, klasik bir video edit programı görünümünde: alt kısımda timeline, sağda sahne ekleme bölümü ve solda sürükle-bırak objeler, sesler vs. Kendi fotoğraflarınızı ve seslerinizi de kullanabiliyorsunuz.

Ücretsiz sürümün kısıtlamaları var. Hazırladığınız videoyu indiremiyorsunuz ama “wideo.co powered by” logosuyla Youtube, Facebook ve Twitter’da paylaşabiliyor ve kendi sitenize / blogunuza gömebiliyorsunuz(embed). Fiyatlara bakınca “o da bize gömüyor mu” diye sorabilirsiniz ama her güzel şeyin bir bedeli oluyor. İşte fiyatlar ve sundukları:

Gördüğünüz gibi 9$ ödeyince bile reklam görünüyor. İşte size bir yöntem! Videonuzun ekran görüntüsünü kaydedin ve sonra logoyu oradan kesip atın! 😉

Shotclip

Şu an beta versiyonu yayında olan Shotclip, hızlı olmanız gereken yerde devreye giriyor! “Hız öldürür” diyorlar habercilikte ve doğru. Ama ayrıntılara düşkün biriyseniz ve meraklıysanız, shotclip tam size göre! Çünkü ayrıntılarda boğulmanıza izin vermiyor! Ortak çalışma arkadaşları ekleyebiliyorsunuz ve aynı proje üzerinde çalışabiliyorsunuz. En güzeli de bu. Farklı yerlerden herkes elindeki görüntüleri yüklüyor ve ortaya süper bir video projesi çıkıyor. Neden kendilerine “sosyal” dedikleri de bu tanıtımlarını izleyince anlaşılıyor! Cep telefonu uygulaması çok kötü durumda, şimdiden uyarayım.

Moovly

Moovly ilk kullandığım platformlardan biriydi, hala da ara ara kullanırım. Sürükle-bırak mantığına sahip Moovly’de yine ücretsiz hesabınız üzerinden 8 şablon üzerinden çalışabiliyorsunuz. Boş bir şablonla da başlamanız mümkün. Ayrı bir pencerede açılan üretim ekranının görüntüsü aşağıdaki gibi:

Belki Moovly’nin kütüphanesi biraz “modernlikten” uzak olabilir ama sizi tatmin edeceğine eminim. Öte yandan ürettiğiniz videoyu youtube ve facebook’tan moovly logosuyla paylaşabiliyorsunuz. Kredisiz (ücretsiz) sistemde size 480p kaliteyle ve pek tabi ki logolu indirme şansı da veriyor platform. Ücretleri de aşağıdaki gibi:


Ama moovly ile ilgili kısa dönemli planlarınız varsa şurada anlatılan kredili sisteme geçmeniz en iyisi. Kabaca 10 kredi 1$’a denk geliyor ve kredi paketleri de mevcut. Bu kredileri ses, grafik objeleri ve hazır şablonlar için dilediğinizce kullanmanız sizin hayal gücünüze kalmış.

visme

Bu beta versiyonda video sunum ve infografik hazırlamak için imkanlar sunuluyor. İnfografiklerinize animasyon da ekleyebiliyorsunuz. Ücretsiz versiyonda sunumlarınızı ve infografiklerinizi sadece JPG olarak reklamsız bir şekilde indirebiliyorsunuz. Kullanımı basit bir araç visme ama ücretsiz kullanım için sınırlamalar var. Powerpoint, prezi gibi araçlardan sıkılanlar ve sunumlarına hareket katmak isteyenler için ideal bir platform. Ücretleri ise kabaca şu şekilde:

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Civic Space Jobs

1 Yorum

  1. […] üretmek günümüz teknolojisi ile basit bir hale gelmiştir. Çok düşük maliyetler ile özgün videolar üretebilirsiniz. Düşük maliyetli bir video […]

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Medya