20 Haziran Dünya Mülteci Günü – Dayanışma Çağrısı

20 Haziran Dünya Mülteci Günü – Dayanışma Çağrısı

Bugün, 20 Haziran Dünya Mülteci Günü’nde, Mülteci Hakları Derneği olarak, mülteci haklarına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak adına bu basın bildirisini paylaşıyoruz.

Ortadoğu’da bitmeyen savaşlar ve çatışmalar, milyonlarca insanın hayatını derinden etkilemekte ve onları evlerini terk etmeye zorlamaktadır. Özellikle Filistin’deki kriz, nesiller boyu süren acılara ve göçe neden olmuştur.

Ortadoğu’da ve tüm dünyada süregelen bu insanlık dramının gölgesinde, mültecilerin yaşam koşullarını iyileştirmek ve onların temel insan haklarına ulaşabilmesini sağlamak ve korumak için daha fazla çaba sarf edilmesi gerekmektedir. 

Mülteciler, savaş ve zulümden kaçarak güvenli bir yaşam arayışıyla yollara düşerken, sıklıkla temel haklarından mahrum bırakılmakta ve zor şartlar altında yaşam mücadelesi vermektedirler.

Mülteci Hakları Derneği olarak, dünya genelindeki tüm hükümetlere ve uluslararası topluma, mültecilerin haklarını koruma ve onlara insan onuruna yaraşır bir yaşam sunma konusunda çağrıda bulunuyoruz. Onların sesi olmak için de buradayız. 

Her bireyin güvenli bir yaşam, barınma, sağlık hizmetleri ve eğitim hakkına sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Bu temel hakların sağlanması için hükümetlerin ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliği içinde çalışması büyük önem taşımaktadır. Özellikle mülteci çocukların eğitimi ve geleceğe umutla bakabilmeleri için daha fazla kaynağın ayrılması gerekmektedir.

Mülteci Hakları Derneği olarak, mültecilerin yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik projeler geliştirmeye ve bu alandaki farkındalığı artırmaya devam edeceğiz. Sizleri de bu çabaya destek olmaya ve mültecilerin haklarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Unutmayalım ki, her mülteci bir insan ve her insan, onurlu bir yaşamı hak eder. 

Bugün, Dünya Mülteci Günü’nde, hep birlikte mültecilerin haklarını savunmak ve onlara daha iyi bir gelecek sunmak için bir adım atalım.

20 Haziran Dünya Mülteci Günü kapsamında gerçekleştireceğimiz etkinlikler sırasıyla; 

20 Haziran 2024, Film Gösterimi, Gave, Girne,

27 Haziran Irkçılık Karşıtı Ağ, Çevrimiçi Toplantı,

29 Haziran Deniz Tekin Şarkı Yazma Atölyesi, Rüstem Kitabevi Lefkoşa,

29 Haziran Deniz Tekin Konseri, Rüstem Kitabevi, Lefkoşa’ da gerçekleşecektir.

Tüm halkımızı dayanışmaya davet ediyoruz.

Mülteci Hakları Derneği

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler