“ICF Türkiye” ve “Hayat Sende Derneği” İş Birliğinde “Hayat Sende” Projesini Hayata Geçiriyor 

ICF Türkiye ve “Hayat Sende Derneği” iş birliğinde uygulanacak, devlet korumasında yetişen gençlerin, temel yaşam becerilerini kazanmış şekilde, ayrımcılığa uğramadan hayata atılabilmesine destek olmayı amaçlayan “Hayat Sende Projesi”nin pilot uygulaması; 18-35 yaş arasındaki 32 gençle, 6 Eylül 2021 ve 15 Aralık 2021 tarihleri arasında, toplamda 6 görüşme şeklinde planlanıyor.

Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF’in, ülkemizdeki tek yetkili temsilcisi ICF Türkiye, yeni bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçiriyor.

Bugüne kadar, Çağdaş Yaşamı Desteleme Derneği (ÇYDD), Türk Eğitim Derneği (TED), Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu (TSKF), Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği (TÜRGÖK) gibi kuruluşlarla iş birliğinde, koçluğun sosyal etkisini, özellikle çocuklar, gençler, kadınlar ve dezavantajlı gruplarla yaymayı hedefleyen ICF Türkiye; bu kez de, devlet korumasında yetişen gençlerin, temel yaşam becerilerini kazanmış şekilde, ayrımcılığa uğramadan hayata atılabilmesine destek olmak için olanaklarını seferber ediyor.

6 Eylül-15 Aralık 2021 tarihleri arası toplam 6 görüşme

Ulusal Gençlik Parlamentosu tarafından 2014 yılında “Yılın Sivil Toplum Örgütü” seçilmiş ve Asia21 Girişimi tarafından 2016 yılında “Asya’nın en etkili 24 örgütünden biri” olarak desteklenmeye değer bulunmuş Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği (Hayat Sende Derneği) iş birliğinde hayata geçirilecek “Hayat Sende” projesinin pilot uygulamasının; ICF Türkiye’nin “4D Manifestosu”nu oluşturan, Dayanışma, Dayanıklılık, Denge ve Dönüşüm öğelerinin bir arada yaşam bulacağı 18-35 yaş arasındaki 32 gençle, 6 Eylül 2021 ve 15 Aralık 2021 tarihleri arasında, toplamda 6 görüşme şeklinde planlandığı belirtildi.

ICF Türkiye Başkanı Nuray Akmeriç, sosyal fayda projelerinde, o alanın en etkili sivil toplum kuruluşuyla iş birliği yapmayı ilke edindiklerini vurgulayarak; “Ülkemizin en önemli STK’larıyla projeler hayata geçirdik. Bu sefer de, devlet korumasında yetişen gençler için; yine devlet korumasında yetişen bireylerin kurduğu Hayat Sende Derneği ile elimizi taşın altına koyuyoruz. Bugüne kadar ICF Türkiye olarak, bu perspektifle gerçekleştirdiğimiz projelerle, uluslararası ICF Vakfı’nın her yıl düzenlediği, dünyada fark yaratan gönüllü koçluk projelerinin ödüllendirildiği “Gift of Coaching Awards” programında 2016 ve 2019 yıllarında iki kez “Onur Ödülü”nü kazandık.” dedi.

Projenin hedefleri

Hayat Sende Derneği Genel Koordinatörü Rumeysa Bozdemir ise, projenin hedeflerinden bahsederek, şunları söyledi: “Projemizin, ‘devlet korumasından ayrılan gençlerin karşılaşabileceği zorluklarla mücadele edebilmelerine katkı sağlamak’; ‘koçluk yaklaşımıyla gençlerin hayata eşit ve güçlü şekilde atılabilmelerine destek olmak’; ‘gençlerin bireysel yaşama geçişe dair motivasyonlarını artırmalarına ve potansiyelleri ile güçlü yanları ortaya çıkarmalarına destek olmak’ ve ‘günlük yaşantılarının kontrolünü ellerine alarak toplumda bireysel olarak güçlü bir şekilde var olmak, hayatlarında karşılaştıkları soru ve sorunlarla baş ederken hayata hazırlanışlarına eşlik etmek’ gibi somut hedefleri var. Türkiye’de koçluk alanında öncü olan ICF Türkiye ile bu sürece başlamak bizler için de heyecan verici. Bu projeden daha fazla gencin yararlanmasını ve iyi bir uygulama örneği olarak projenin alanda sahiplenilmesini hedefliyoruz.”

Ayrıca, Covid-19 pandemi esnasında koçluk görüşmelerinin dijital platform ve /veya telefon üzerinden yürütüleceğinin de altı çizildi.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler