Sosyal İnovasyon Platformu imece’den Etki Ekosistemini Buluşturan Etkinlik

Sosyal İnovasyon Platformu imece’den Etki Ekosistemini Buluşturan Etkinlik

ATÖLYE, S360 ve Zorlu Holding’in kurucu ortağı olduğu sosyal inovasyon platformu imece, sosyal girişimlerin ve ekosistem partnerlerinin katılımıyla “imece Homecoming” etkinliğini düzenledi. imece’nin kurucu ortakları ile beraber gerçekleştirdiği etkinliğe, sosyal girişimlerden sivil toplum kuruluşlarına, aracı kurumlardan özel sektöre farklı organizasyonlardan katılım sağlandı.

Sosyal inovasyon platformu imece, ATÖLYE, S360 ve Zorlu Holding’in kurucu ortaklığında 2016’dan bu yana toplumsal ve çevresel sorunlara yenilikçi çözümler üretmek amacıyla, sosyal girişimciler ve değişim öncüsü gençler başta olmak üzere etki ekosistemindeki paydaşların gelişimine katkı sağlıyor.

imece, bu kez, plaformun yolculuğuna başladığı günden bu yana birlikte çeşitli program ve çalışmalar yürüttüğü kurum ve kuruluşlar ile programlarından mezun olan sosyal girişimlerin bir araya geldiği bir etkinliğe imza attı. imece Homecoming, platformun 2016 yılından bu yana geliştirdiği sosyal girişim programlarının ve partnerliklerin görünür olduğu, mezun girişimlerin “eve döndüğü” ve yeni iş birliklerinin ele alındığı bir etkinlik olarak tasarlandı. Bu çerçevede, aralarında sosyal girişimler, yatırım fonları, girişimciliğe dönük aracı ve hızlandırıcı kurumlar ve STK’lar başta olmak üzere özel sektör liderlerinin dahil olduğu, sosyal girişimcilik üzerine yeni diyalog alanları yaratmak üzere bir buluşma düzenlendi.

imece Direktörü Zeynep Erdoğan, gerçekleştirilen etkinlik hakkında şunları söyledi:

“imece olarak, 2016’dan bu yana etki ekosisteminin bir oyuncusu olarak toplumsal fayda odaklı projelerimizle sosyal girişimciliği destekliyoruz. Girişimcilerin görünürlüğünü artırıyor, etkilerinin ölçeklenmesine ve raporlanmasına destek oluyor, gelişimleri için ihtiyaç duydukları kaynakları ve bağlantıları sağlamaya çalışıyoruz. imece Homecoming etkinliğimizin amacı da tam olarak bu: Daha iyiye nasıl gidebiliriz, hep birlikte daha iyisini nasıl başarabiliriz, bunu gözlemlemek ve tartışmak. Sosyal girişimlerin gelişimlerini kutlamak ve radikal iş birliklerini tetikleyerek etki ekosisteminin gelişmesine katkı sağlamak istiyoruz.”

Zorlu Holding Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Genel Müdür Yardımcısı ve imece Yönetim Kurulu Üyesi Şahika Özcan Ortaç etkinliğe dair:

“Günümüzde daha sürdürülebilir bir dünyaya ulaşmak için belirli bütçelere ve ihtiyaçlara bağlı sosyal sorumluluk projeleri ve kısa dönemli destekler yerine, etki gücü yüksek yöntemlere ve bunlar etrafında kurulacak iş birliklerine ihtiyaç duyuyoruz. Bu yaklaşımla 2016 yılında, meselelere sosyal inovasyon ile çözüm üretilmesini sağlayan bir ekosistemin gelişimine katkı sağlamak ve paydaş temelli çözümler üretmek üzere imece platformu’nun kurucu ortakları arasında yer aldık. O günden bu yana amacımız, platformun farklı kurum ve partnerle iş birliği yaparak yarattığı etkiyi güçlendirmesi. Bu anlamda ekosistemin bir parçası olan farklı kurum, şirket ve bireylerin, projeler ve bu tarz etkinlikler vesilesiyle imece platformunda bir araya gelmesinden ve kolektif gücün pekişmesinden büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

İki Ayrı Panelde Ortak Vurgu: Toplumsal Dönüşüm İçin Partnerliklerin Önemi

Etkinlikteki ilk panelde, Founder One Etki Lideri Cem Leon Menase moderatörlüğünde ve Toyi kurucusu Elif Atmaca, ForFarming Kurucu Ortağı Levent Atlas, Vestel Ventures Genel Müdürü Öner Tekin’in katılımıyla “Etki Yatırımcılığı ve Girişimcilik” başlığı hem yatırımcı hem girişimci perspektifinden ele alındı. Kurumların kendi alanlarındaki faaliyetlerinden örneklerin aktarıldığı konuşmalarda; yatırım, girişimcilik, tarım teknolojileri, oyun savunuculuğu gibi temalar ve güncel trendler odağında değerlendirmeler sunuldu. Etki yatırımcılığının girişimciliğin gelişmesindeki rolü ve bu kapsamdaki partnerliklerin girişimlerin ihtiyaçlarının karşılanmasına dönük önemi, konuşmalarda vurgulanan yönler oldu.

Etkinlikteki ikinci panelde; Nasıl Bir Ekonomi Koordinatörü ve Gazeteci Didem Eryar Ünlü moderatörlüğünde; Ashoka Türkiye Ülke Direktörü ve Şefkatli Değişim Öncüsü Ezgi Özkök Sefer, Doğan Holding Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Neslihan Sadıkoğlu, MAP360 Kurucu Ortağı ve CEO’su Özgün İnceoğlu, Impact Hub Istanbul Kurucu Ortağı Semih Boyacı, Zorlu Holding Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Genel Müdür Yardımcısı Şahika Özcan Ortaç’ın katılımıyla “Radikal İş Birlikleri” teması ele alındı. Kurumların kendi çalışmalarından ve gerçekleştirdikleri iş birliklerinden deneyimlerin aktarıldığı konuşmalarda, yürütülen çeşitli projeler ile ortaya çıkan değerlerin altı çizildi. Sosyal girişimciliğin sürdürülebilir iş modelleri ile gelişmesi için özel sektör ve aracı kurumlar başta olmak üzere çeşitli paydaşların partner oldukları iş birliklerinin önemi de vurgulandı.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler