Sosyal İnovasyon Platformu imece’den “İyi Şirket” Adaylarına B Corp Bootcamp’e Katılım Çağrısı

Sosyal İnovasyon Platformu imece’den “İyi Şirket” Adaylarına B Corp Bootcamp'e Katılım Çağrısı

ATÖLYE, S360 ve Zorlu Holding’in kurucu ortağı olduğu sosyal inovasyon platformu imece, etki ekosistemi için değer yaratacak bir programı daha hayata geçiriyor. 

Zorlu Holding’in ana partnerliği, B Lab Europe ve S360’ın stratejik partnerliği ile  ATÖLYE’nin komünite partnerliğinde düzenlenecek

“B Corp Bootcamp” programı; çalışanlarına, topluma ve çevreye karşı sorumlu olduğunu tescil ederek B Corp hareketine katılmak isteyen girişimlerin bu yolculuklarında ilk adımlarına destek olmayı amaçlıyor. 9-10-11 Şubat 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek Bootcamp için başvurular, 21 Ocak tarihine kadar sürecek. 

ATÖLYE, S360 ve Zorlu Holding’in kurucu ortağı olduğu sosyal inovasyon platformu imece, etki ekosisteminin gelişimine katkı sağlayan programlarına devam ediyor. Sosyal girişimler ve gençler başta olmak üzere; toplumsal, sosyal ve ekonomik sorunlara çözüm üretmek isteyen toplulukları ve bireyleri çeşitli etkinlikler ve programlarla bir araya getiren imece bu kez, Türkiye’de sürdürülebilirliğe önem veren iyi şirket sayısını artırmak ve Türkiye’deki etki girişimlerini global geçerliliği olan sertifikasyonlarla buluşturup küresel bilinirliği sağlamak üzere önemli bir programa imza atıyor. 

imece yürütücülüğünde, Zorlu Holding’in ana partnerliği, B Lab Europe ve S360’ın stratejik partnerliği ile ATÖLYE’nin komünite partnerliğinde düzenlenecek “B Corp Bootcamp” programı 9-10-11 Şubat 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Farklı disiplinlerden partnerlerin güçlü yanlarını ortaya koyarak tasarladığı B Corp Bootcamp, ÇSY (çevresel, sosyal ve yönetim) kapsamına uygun olarak faaliyetlerini yürütmek isteyen girişimlerin rehber alabileceği bir program olarak konumlanıyor. 

B Corp hareketine katılmayı amaçlayan iyi şirket adayları için başvurular, imece’nin web sitesi üzerinden 11-21 Ocak tarihleri arasında alınacak. Açık çağrı sonrasında yapılacak değerlendirmenin ardından 10 girişim programa dahil edilecek. Program katılımcıları 3 günlük yoğunlaştırılmış Bootcamp’e katılarak, B Corp değerlendirme sürecine ilişkin çeşitli eğitimler ve mentorluk desteği alma fırsatını yakalayacak. 

imece Direktörü Zeynep Erdoğan, gerçekleştirilecek program hakkında şunları söyledi: “imece olarak kurulduğumuz günden bu yana, Türkiye’de sosyal inovasyon ekosisteminin gelişimine katkı sağlamak, değişim öncüsü birey ve kurumları desteklemek için çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda, dünyanın farklı yerlerinden iyi uygulamaları takip ediyor ve geliştirdikleri bakış açılarının Türkiye’de uygulanıp yaygınlaşmasına aracı oluyoruz. Geçtiğimiz yıllarda kurucu ortaklarımız ATÖLYE, S360 ve Zorlu Holding’in vizyonu ve destekleri ile B Corp hareketinin globaldeki gündemini ve pek çok etkinliğini takip ettik. İş dünyasındaki global gelişmelere odaklanan iç görüleri, gerçek zamanlı ürettiğimiz içeriklerle, sosyal medya yayınlarımız aracılığıyla sosyal inovasyon ekosistemine aktardık. B Corp topluluğu iş dünyası için sorumlu bir dönüşüm hareketini teşvik ederken, biz de Türkiye’de bu hareketin gelişimini desteklemek istiyoruz. Bu kapsamda, sosyal inovasyonun dönüştürücü gücünü kullanan girişimlerin “iyi şirket” olma yolculuklarına eşlik eden adımlar atacağız. Değerli partnerlerimiz ATÖLYE, B Lab Europe, S360 ve Zorlu Holding’in işbirliği ile yürüteceğimiz B Corp Bootcamp’te, etkili girişimleri B Corp olma süreçlerini eğitim ve mentorluklarla destekleyeceğiz. Böylece, Türkiye’deki “iyi şirketlerin” sayısını artırmayı hedefliyoruz.” 

Zorlu Holding Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Genel Müdür Yardımcısı, imece Yönetim Kurulu Üyesi Şahika Özcan Ortaç: Zorlu Holding olarak Akıllı Hayat 2030 vizyonumuz doğrultusunda belirlediğimiz sürdürülebilirlik odaklı hedeflere daha hızlı bir şekilde ulaşmak adına radikal işbirlikleri gerçekleştirmeye odaklanıyoruz. Bu anlayışımızın en önemli yansımalarından olan, 2016 yılından bu yana hem kurucu ortağı hem de farklı programlarında ana partneri olarak desteklediğimiz imece ile etki ekosisteminin gelişimine katkı sağlıyoruz. imece’nin yürütücülüğünde  ATÖLYE, B Lab Europe ve S360’ın partnerliğinde, son yıllarda etkisini giderek artıran B Corp hareketinin daha fazla içselleştirilmesi için önemli bir programa imza atıyoruz. Bu farkındalıkla ana partnerliğini üstlendiğimiz programın Türkiye’deki B Corp hareketinin hızlanmasına önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.”

B Corp Hareketi Üzerine Diyaloglar

Programın bir parçası olarak 17 Ocak 2024, Saat 15.00-16:30 tarihinde imece dialogues düzenlenecek. “İyi Şirket Olmaya Giden Yol: B Corp Hareketi” temalı etkinlik, gazeteci Elif Ergu Demiral’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek. imece dialogues’un ilk panelinde B Corp Bootcamp partnerleri ATÖLYE Kurucu Ortağı ve Co-CEO’su Engin Ayaz, B Lab Avrupa Pazar Geliştirme Koordinatörü Nicolás Gemio, imece Direktörü Zeynep Erdoğan, S360 CEO’su Kerem Okumuş ve Zorlu Holding Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Genel Müdür Yardımcısı Şahika Özcan Ortaç yer alacak. Etkinliğin ikinci panelinde ise B Corp sertifikasına sahip olan girişim ve şirketlerden Fazla Kurucu Ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı, Reflect Studio Kurucu Ortağı Ece Altunmaral, Expanscience Genel Müdürü Ahmet Fikret Baltaoğlu süreçteki deneyimlerini ve kazanımlarını aktaracak.

B Corp Hareketi Nedir?

Kâr ve amaç arasında bir denge kurmayı hedefleyen şirketler, toplumu ve çevreyi merkeze koyan, etki alanlarına dair detaylı bir değerlendirme sürecinden geçerek, gerekli kriterleri karşılamaları durumunda B Corp olmaya hak kazanıyor. Küresel olarak yayılan bu kültür değişimiyle B Corp sertifikası almak isteyen şirketlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor.  Faaliyetlerini etik, toplumsal ve ekolojik sorumlulukla yürüttüklerini kanıtlamak isteyen bu şirketlerin dahil olduğu B Corp hareketi iş dünyasındaki dönüşüme öncülük ediyor. Şirketlerin sürdürülebilir bir ekonomi içerisinde ilerlemesini sağlamayı amaçlayan B Corp hareketi, ekonomi için pozitif bir değişim sağlamayı hedefliyor. Türkiye’de şu an B Corp sertifikasına sahip 8 şirket bulunuyor.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler