ICHILD – 6 Şubat 2023 Depremlerinden Etkilenerek Ankara’ya Göç Edenlere Yönelik Sağlanan Desteklere Çocuk Hakları Odaklı Bakış – Durum Raporu Yayınlandı

ICHILD - 6 Şubat 2023 Depremlerinden Etkilenerek Ankara’ya Göç Edenlere Yönelik Sağlanan Desteklere Çocuk Hakları Odaklı Bakış - Durum Raporu Yayınlandı

6 Şubat depremlerinden sonra ICHILD’ın merkezinin bulunduğu Ankara’ya gerçekleşen iç göç, bu konunun çok fazla gündeme getirilmediğini fark etmemizi sağladı.

Afet ve acil durumlarda ülke içerisinde gerçekleşen iç göçler, afet ve acil durumu doğrudan deneyimleyen çocukları nasıl etkiliyor? Bu deneyimi doğrudan yaşamayan ancak dolaylı olarak etkilerini gören çocukları nasıl etkiliyor? Afet ve acil durumun meydana geldiği şehirlerin dışında, iç göç alan şehirlere dair nasıl düzenlemeler var ya da olmalı? Tüm bu sorular eşliğinde Fondation de France ile bir partnerlik süreci geliştirdik.

Bu sürecin en kıymetli çıktılarından biri olan Durum Raporunu yayınladık. Araştırma süreci boyunca verilere ulaşamama, geriye göçün başlaması, depremden doğrudan etkilenen bireylere erişememe gibi birçok zorluk yaşasak da, hem Ankara yereli hem de iç göç ile ilgili sivil alanda bu ilk çalışmayı yapmış olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bu raporu takiben sivil toplum örgütleri, kamu kurumu ve yerel yönetim temsilciler, bağımsız çocuk hakları çalışanları ve akademisyenlerin yer aldığı bir çalıştayı, Ankara’da düzenledik. Konunun öznesi olan çocuklarla ise Şubat ayında bir çalıştay gerçekleştirerek hem bu raporu tartışacağız hem de çocuklarla birlikte çözüm önerileri tasarlayacağız. Bu iki çıktıyı da ilerleyen günlerde sizlerle paylaşıyor olacağız.

Raporu incelemek için Tiklayınız!

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler