Mor Çatı’dan Deprem Bölgesinde Kadına Yönelik Şiddete Dair Rapor

Mor Çatı depremden etkilenen illerde kadına yönelik şiddetle mücadele mekanizmalarının ve şiddete maruz kalan ya da kalma riski altında olan kadın ve çocukların durumuna dair izleme yapmak üzere 20-24 Şubat 2023 tarihlerinde Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay ve Adana’yı ziyaret etmiş ve gözlemlerimizi raporlaştırmıştı. Dernek, 25-28 Nisan 2023 tarihleri arasında deprem bölgesine 2. ziyaretimizi gerçekleştirdi.

Mor Çatı bu ziyaretinde Adıyaman, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay ve Adana’da mevcut duruma, destek mekanizmalarına dair gözlemde bulundu. Ziyaret sırasında bölgede hizmet sağlayan ŞÖNİM, barolar ve yoğun göç alan ildeki bir belediye ile görüşme gerçekleştirdi. İlk ziyareti planlarken deprem bölgesindeki kadınlarla nasıl dayanışma kurabilineceğini anlamayı ve şiddetle mücadele etmekle yükümlü olan destek mekanizmalarının durumunu kavramayı hedeflemişti. Böylelikle destek mekanizmalarındaki sorunları görerek raporlama ve Mor Çatı’ya yaşadığı şiddet nedeniyle başvuran kadınlara doğru yönlendirme yapabilmek için bilgi edinme olanağına erişti.

Derneğin ikinci ziyaretinin temel amacını ise aradan geçen iki ay içerisinde kadına yönelik şiddetle mücadele destek mekanizmalarının çalışmasında bir iyileşme olup olmadığını görmek oluşturuyordu. Deprem bölgesinde yaşayan ya da deprem nedeniyle farklı bir şehre göç etmek durumunda kalmış kadınlar Mor Çatı’ya şiddet nedeniyle başvurduğunda, kurumlara ulaşmakta güçlük yaşadıklarını ve bunun haklarına erişimi engellediğini gözlemliyordu. Bu nedenle bu kurumları yerinde ziyaret ederek yaşanan güçlükleri anlamak ve kadınların desteklere erişimindeki sorunları birlikte tartışabilmek istedi. Okuyacağınız rapora bu ziyarete dair gözlemlerin yanı sıra, Mor Çatı’ya başvuran kadınlardan edinilen bilgi ve deneyimler ve Mor Çatı’nın düzenlediği sosyal çalışmacılar ve psikologlara yönelik atölye çalışmalarına deprem bölgesinden katılan kadınların deneyimleri kaynaklık ediyor.

Mor Çatı’nın hazırladığı rapora erişmek için buraya tıklayınız.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler