Sivil Alan Araştırmaları Derneği Haberlerdeki Üniversite Medya Gözlem Raporunun Sonuçlarını Paylaştı

Sivil Alan Araştırmaları Derneği Haberlerdeki Üniversite Medya Gözlem Raporunun Sonuçlarını Paylaştı

Sivil Alan Araştırmaları Derneği,  2022 yılı boyunca hükümet yanlısı medyada yer alan üniversite öğrencilerinin ve üniversitelerin temsiline dair haberlerin analizini yaptığı Haberlerdeki Üniversite: Medya Gözlem Raporu’nun sonuçlarını 20 Aralık’ta Taksim Square Hotel’de düzenlediği toplantı ile paylaştı.
Gazeteci Beyza Kural’ın kaleme aldığı, Prof. Dr. Burak Özçetin’in danışmanlığını yaptığı Haberlerdeki Üniversite raporlarının bu ikinci dizisi için A Haber, Akşam, Yeni Şafak, Takvim, Türkiye, Sabah, Yeni Akit, Milli Gazete’ de 2022 yılında üniversite öğrencilerini içeren 300 haber incelendi. Sivil Alan Araştırmaları Derneği yayınladığı Medya Gözlem Raporu ile öğrencilerin; özellikle ana akım medyada nasıl temsil edildiğini, bu temsiliyetin nasıl sonuçlar doğurduğunu tartışmaya açmayı hedeflemektedir. Sivil toplum temsilcilerinin ve gazetecilerin katıldığı toplantıda; derneğin direktörü Berna Akkızal açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Akkızal’ın ardından Beyza Kural ise raporun sonuçlarını aktardı.
Raporun sonucunda öne çıkan başlıklar ise şu şekilde:

  •  Vurgulanacak ilk nokta haberlerin yaydığı nefret ve düşmanlık dilinin bilinçli tercihlerin sonucu olduğudur.
  •  İncelenen haberlerde amaç, konuyu haberleştirmekten ziyade mevcut politik mücadeleler ve kaygılar ekseninde kutuplaştırma ve hedef göstermektir.
  •  Hedef gösterme konusu ise medya ve hükümet temsilcilerinin birbirlerine destek vererek ilerledikleri bir alan. Bu vurgu ne yazık ki sadece haber metinlerinde kalmıyor. Özellikle LGBTİ+ öğrencilere yönelik nefret söylemi hayatın her alanına yansıyor.
  •  Hedef gösteren haberler nedeniyle yargılanan öğrenciler kendilerini mahkeme salonlarında buluyor.
  • Barınma sorunu, geçim derdi gibi temel sorunlarda da öğrencilerin bir araya gelerek dile getirdikleri talepleri yansıtmaktan imtina ediliyor.
  • Erkek şiddetine yönelik hükümet yanlısı medyada yaygın olan muhafazakar ahlakçı anlatı şiddetin yeri kampüsler olduğunda da değişmiyor. Hayatını kaybeden üniversite öğrencilerinin geride bıraktıkları sözleri dahi sistematik sorunların gözardı edilmesini engellemiyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler