“Gençlerin Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları: Seçim Bildirgelerinde Durum Analizi ve Tavsiyeler” Raporu Yayımlandı

Siyasi partiler gençlere cinsel sağlık konusunda ne vaat ediyor?

Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (SGYD) tarafından gerçekleştirilen “Gençlerin Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları: Seçim Bildirgelerinde Durum Analizi ve Tavsiyeler” raporu yayınlandı. Raporda, Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde seçime katılacak siyasi partilerin seçim beyannameleri incelenerek cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine erişim ve kapsamlı cinsellik eğitiminin müfredata alınmasına dair başlıklara Türkiye’nin taraf ve imzacı olduğu uluslararası sözleşmeler ve mevcut yasalar kapsamında ne ölçüde yer verildiği incelendi.

Raporda, gençlerin cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine erişim konusunda ihtiyaçlarının seçim beyannamelerinde düşük oranda yer aldığı, ancak siyasi partilerin seçim beyannamelerinde bu konulara yeterli kapsamda ve oranda öncelik vermedikleri tespit edildi. Aynı zamanda kapsamlı cinsellik eğitiminin müfredata alınması konusunda da yetersiz adımlar atıldığı belirtildi.

SGYD, bu raporu kamuoyu ile paylaşarak cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine erişime dair siyasi partilerin insan hakları kapsamında konuyu ele almalarını ve siyasi partilerin bu konuya daha fazla öncelik vermesini sağlamayı hedefliyor. Gençlerin cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması ve kapsamlı cinsellik eğitimi konularının müfredata alınması kimliklerinden bağımsız tüm gençlerin yaşam kalitesi için kritik öneme sahip olduğu vurgulayan rapor gençlerin ihtiyaçlarına dair taleplerini de içermektedir. 

SGYD, bu rapor ile seçimden önce cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusundaki sorunlara dikkat çekerek gençlerin taleplerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulamakta. Ayrıca, siyasi partilere çağrıda bulunarak bu konulara yeni yasama yılında daha fazla yer vermeleri gerektiğini belirtmektedir.

Rapora ulaşmak için tıklayın.

Cinsel haklar, insan haklarıdır!

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler