Hayat Sende Derneği’nin Hazırladığı Doğru Sözlük ile Toplumsal Dönüşüme Siz de Katılın

Hayat Sende Derneği tarafından hazırlanan Doğru Sözlük, devlet korumasında yetişen çocuk ve gençlere yönelik etiketleyici söylemleri azaltmayı hedefleyen önemli bir çalışmadır. Bu sözlük, günlük hayatta kullanılan yanlış ve ayrımcılık içeren kelimeleri azaltarak pozitif toplumsal dönüşümü desteklemeyi amaçlar.

Doğru Sözlük, 2013 yılında Sabancı Vakfı tarafından desteklenmiş ve 2023 yılında Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı desteğiyle güncellenmiştir. Bu çalışma, farkında olmadan kullandığımız kelimelerin çocuklar, gençler ve aileler üzerindeki olumsuz etkilerini anlamamıza yardımcı olmaktadır.

Farkında olmadan kullandığımız bu yanlış ve ötekileştirici kelimeler, toplumda genel kabul gören önyargıları da barındırır. Doğru Sözlük çalışması, bu tür kelimelerin kullanımını azaltarak devlet korumasındaki gençlerin toplumda potansiyellerini gerçekleştirmelerine olanak sağlar.

Siz de Doğru Sözlük‘ü kullanarak ve kendi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak etiketlemeye son verip toplumsal dönüşüme katkıda bulunabilirsiniz. Hayat Sende Derneği Doğru Sözlük çalışmasını incelemek için buraya tıklayın.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler