#KadınErkekEşittirNokta Konferansı 4. Yılında

YANINDAYIZ Derneği’nin gelenekselleşen #kadınerkekeşittirnokta Konferansı, pandemiden sonra yeniden yüz yüze olarak düzenleniyor. 5 Nisan 2023 Çarşamba günü, 08:30-13:00 saatleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan konferans, toplumsal cinsiyet eşitliği konusu etrafında alanında deneyimli konuşmacıların yer alacağı dört ilham verici ana oturumdan ve iş dünyasındaki iyi oturumlardan oluşuyor.

Şirketlerin toplumsal cinsiyet eşitliği alanında yaptıkları projeleri anlattıkları iş dünyasındaki iyi uygulamalar oturumunda, kurumların projelerini onlardan yararlanan çalışanlar anlatıyor. Bu beşer dakikadan oluşan kısa oturumlar katılımcılara kişisel hikâyelerini anlatma olanağı sağladığı gibi, toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki örnek uygulamaların hayatlarımızda nasıl bir fark yaratabileceğini de hatırlatıyor.

“Geçmişten öğrenecek, bugünü değerlendirecek ve geleceği şekillendireceğiz”

YANINDAYIZ Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger #KadınErkekEşittirNokta Konferansı ile ilgili olarak şunları söyledi: “YANINDAYIZ Derneği, erkeklerden erkeklere köprü kurarak toplumsal cinsiyet eşitliğini ve zihniyet dönüşümünü sağlıyor. Farkındalık oluşturmak amacıyla 2018 yılında kurulduğumuz günden bu yana, her yıl bir konferans düzenliyoruz. İlkini 2019 yılında gerçekleştirmiştik. Bu yıl #kadınerkekeşittirnokta Konferansımızı, pandemiden sonra yeniden yüz yüze gerçekleştirebilmenin sevincini yaşıyoruz. Cumhuriyet’in 100. yılı olması sebebiyle konferansımızın programını geçmişten öğrenecek, bugünü değerlendirecek ve geleceği şekillendirecek şekilde hazırladık. Doğrusu bizim de en çok yoğunlaşmak istediğimiz alan gelecek, yani gençler. Bunun için de gençlerin konferansımıza ücretsiz şekilde katılmasını ve mikrofonu onlara uzatarak geleceği birlikte nasıl şekillendireceğimizi öğrenmeyi planladık.

 “Otoriter erkek”ten “eşitlikçi erkeğe” erkeklik hallerinin dönüşümü

Erkeklik her geçen gün değişiyor, “otoriter erkeklik” “eşitlikçi erkekliğe” dönüşüyor. Zihniyet dönüşümü farklı coğrafyalardaki, ekonomik düzeyleri birbirinden farklı erkekleri etkisi altına alıyor ve ilişki yaşama biçimlerine temas ediyor. Böylece erkeklerden erkeklere köprü kuruluyor. Bu bilinci Cumhuriyet ikinci yüz yılına da taşımak için “Erkeklik Halleri” oturumunda “Farklı ‘erkeklik halleri’ mümkün mü?” diye soruyor, Yazar ve Gazeteci Fatoş Karahasan’ın moderatörlüğünde sözü bu alanda geniş birikimlere sahip akademisyenlere veriyoruz.

Afife Jale’den Media Muvahhit’e günümüz sanatçılarına: Sahnede neler değişti?

Cumhuriyet ilan edildiğinde kadınlar sahneye çıkamıyordu. “Müslüman kadınlar sahneye çıkar mı hiç, olur mu öyle şey” diyor, sahneye çıkmaları devletçe yasaklanıyordu. Sonra ilk Müslüman tiyatro sanatçılarından Afife Jale’nin yolu Selahattin Pınarla kesişti. Yanında onu destekleyen bir erkek buldu. Buna rağmen, hayat bu ya talihsiz bir şekilde sahneden uzaklaştırılan Afife Jale genç yaşta hayata veda etti. Aynı dönemde sahneye çıkma mücadelesi veren Bedia Muvahhit ise Türk kadını için birçok zorluğu göze alan önemli bir örnek oldu. “Sanatçının 100 Yılı” oturumunda bu iki kadının öyküsünden yola çıkıyor, günümüz sanatçılarına ve onların kişisel hikâyelerine uzanıyoruz.

Berber dükkanındaki sohbetlerde de eşitlikten ya da kadın haklarından söz edilir

Berber Dükkânı erkeklerin kendi aralarında birçok şey konuştukları, kimi zaman eşitsiz ve cinsiyetçi bir dil kullandıkları yerdir. Gün olur eşitlikten ya da kadın haklarından söz edilir. “Berber Dükkânı Sohbetleri” oturumunda günümüzdeki bir berber dükkanına göz atıyor, YANINDAYIZ Yönetim Kurulu Üyeleri Erkan Tozluyurt, Avi Alkaş ve Mehmet Nane ile Mert Fırat’ın sahnelediği sohbeti dinliyoruz.

Cumhuriyetin ikinci yüzyılında neler yapabilirizi gençlerden dinliyoruz

Bu yıl konferansımızda gençlere söze verip onları dinlemeyi önemsiyoruz. Bu defa ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitliğinin durumunu, neleri farklı yapmamız gerektiğini gençler bize anlatıyor. Dünyanın ve ülkemizin gidişatı aktivistleri olduğu kadar genç sanatçıları, girişimcileri ve sporcuları da etkiliyor. “Gençler Toplumsal Cinsiyet Duvarlarını Yıkıyor” oturumunda Araştırmacı Yazar Evrim Kuran’ın moderatörlüğünde zihniyet dönüşümüne ve eşit bir topluma duyulan ihtiyaca kulak veriyor Cumhuriyetin ikinci yüzyılında neler yapabilirizi gençlerden dinliyoruz.

Konferans biletlerine mobilet.com‘dan ulaşabilir, konferansa dair daha fazla bilgi için www.kadınerkekesitirnokta.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler