“Birlikte” Sergisi 6 Şubat – 3 Mart 2023 Tarihleri Arasında İzmir Konak Metro Sanat Galerisi’nde Ziyaret Edilebilecek

Kendine Ait Bir Oda (KABO) sanat inisiyatifinin Şırnak ve İzmir’deki sanat öğrencilerini bir araya getiren projesi kapsamındaki ilk sergisi “Birlikte” 06 Şubat — 03 Mart 2023 tarihleri arasında İzmir Konak Metro Sanat Galerisi’nde izleyici ile buluşacak.

Sanat öğrencileri için karşılıklı öğrenme ve deneyim aktarımına zemin olacak ortaklıklar kuran KABO, birbirinden 1600 kilometre uzaklıktaki iki şehirde yaşayan ve üreten yirmi güzel sanatlar fakültesi öğrencisi, sanatçılar ve akademisyenler Beyza Durhan ve Serap Akbaş ile iş birliği kurarak birlikte öğrenme, empati ve mesafe kavramlarına odaklananbir buluşma tasarlıyor. 

Dokuz ay boyunca birbirini hiç görmeden çeşitli iletişim kanalları aracılığıyla ortak projeler üzerine çalışan katılımcılar, İzmir’deki ilk yüz yüze buluşmalarında sanatçılar Vahap Avşar, Tufan Baltalar ve Levent Ayata ile bir arada oldukları on gün boyunca atölyeler gerçekleştirecekler. Böylece, sergi mekanını da ortak bir paylaşım alanı olarak kabul edip alternatif sanat öğrenimini teşvik eden, ön yargıları kıran ve motivasyon artırıcı bir alanda “birlikte” üretecekler. 

Nitelikli eğitim anlayışı ve gençlik hakkını ön plana alarak kültürel gelişimin artırılmasını ve gençlerin sanatsal birikiminin güçlenmesini hedefleyen Birlikte projesinin aynı adlı ilk sergisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı ve Bir Arada Yaşarız Vakfı (BAYETAV) destekleriyle İzmir’de gerçekleşecek. Başkayı anlatma ve anlamanın yolu, empati,  meraklı bir “birlikte”lik ile sağlanır. Küratörlüğünü Gülay Vardar’ın ve sergileme tasarımını Cenkhan Aksoy’un üstlendiği sergi, benzer ilgi odaklarına sahip sanat öğrencilerinin çalışmalarındaki farklı anlatıları, süreç boyunca taşıdıkları öğrenme arzusu üzerinden düşünüyor.

Ziyaret Saatleri ve Adres Bilgisi: İzmir Büyükşehir Belediyesi Konak Metro Sanat Galerisi hafta içi 09:00 -17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Kendine Ait Bir Oda (KABO) Hakkında 

Kendine Ait Bir Oda (KABO), 2015 yılından bu yana sergi, konuşma, gösterim gibi güncel sanat odaklı etkinliklere dair fikir/proje üreten ve bu projelere ev sahipliği yapan, kâr amacı gütmeyen İzmirli bir oluşumdur. Kurucusu ve yürütücüsü Esra Okyay’ın “kendine has bir buluşma yeri” yaratma arzusundan doğan KABO, yerel olanı, yatay ilişkileri, iş birliği ve dayanışmayı, alçakgönüllülüğü, ayrımcılığa izin vermeyen katılımı esas tutar. Göçebe bir yapı ile İzmir’in farklı yer ve mekanlarında projelere ev sahipliği yapan KABO aynı zamanda ortak sanat alanı, KARANTİNA mekân kurucu ortaklarındandır.  Hande Bozbıyık’ın bünyesine dahil olmasıyla 2022 yılı itibari ile çalışmalarını iki kişilik ekip olarak sürdürmektedir.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler