“Gençliğin Yüzleri” Gençlik Forumu Denizli’de Gerçekleşti

İzmir ve Denizli’nin ardından, Samsun, Diyarbakır, Mersin, İstanbul, Eskişehir ve Ankara’da gençlik forumları düzenlenecek.

Genç seçmenlerin, seçimler öncesinde sorunlarını ve çözüm önerilerini konuştukları “Gençliğin Yüzleri” Gençlik Forumu Denizli’de gerçekleşti.

Ulusal Demokratik Enstitü, Sosyal İklim Derneği, Dokuz 8 Medya Araştırmaları Derneği ve Daktilo 1984 işbirliğiyle gençlerin siyasi karar alma mekanizmalarına katılımını desteklemek amacıyla hayata geçirilen Gençliğin Yüzleri Programı gençlik forumlarının ikinci durağı Denizli oldu. Gençlerin kurguladığı bir çözüm üretme ve iletişim kanallarını açma programı olan Gençliğin Yüzleri, 2023 genel seçimleri çerçevesinde genç seçmenlerin demokratik ve kapsayıcı taleplerini görünür kılmayı, demokratik süreçlere katılımlarını güçlendirmeyi ve gençlerin ortak meselelerine çözüm üretmeyi amaçlıyor. “Gençliğin Yüzleri” Programı, İzmir ve Denizli’de gerçekleşen forumların ardından Samsun, Diyarbakır, Mersin, İstanbul, Eskişehir ve Ankara’da düzenlenecek gençlik forumlarıyla devam edecek.

Denizli’deki gençlik forumunda temel ihtiyaçlara erişimin pahalı olması öne çıktı

Siyasette karar alma süreçlerine dahil olmak isteyen Genç Yüz’lerin liderliğinde gerçekleşen forumlarda gençler, kendilerini öncelikle ilgilendiren meseleleri konuşarak, bugün için değişimi tartışıyor ve çözüm önerilerini dile getiriyor. Denizli’deki forumda gençlerin temel ihtiyaçlara erişiminin pahalı olması ve gençlere yönelik vergilendirme politikasının olmaması, ifade özgürlüğü, gençlerin karamsar ve umutsuz oluşunun psikolojik etkileri, kamu personeli seçiminde liyakat gözetilmemesi, mültecilere yönelik sosyal politikaların yetersiz olması nedeniyle ortaya çıkan sorunlar, üniversite eğitiminin yeterlilik sağlamaması ve eğitimde nitelik-nicelik sorunu, öğrencilerin staj imkanlarıyla ilgili yeterli düzenlemenin olmaması/genç girişimciliği teşviki olmaması ve desteklenmemesi, dini toplulukların eğitim, siyasal ve sosyal hayata etkisi, sosyal hayat ve istihdama katılımda cinsiyet eşitsizliği,  siyasette genç adayların ve genç temsiliyetinin yetersizliği, iklim farkındalığı eksikliği ve atık dönüşüm uygulamalarının eksikliği başlıkları öne çıktı.

Gençler sorunlarını tartışırken çözüm önerilerini de dile getiriyor

Fikirlerini, talep, beklenti ve umutlarını görünür kılmak isteyen gençlerin bir araya geldiği forumlarda çıkan sonuçlar karar vericilerle paylaşılacak. Gençlerin kapsayıcı çözüm önerileri, Mart ayında düzenlenecek ikinci tur forumlarda 8 şehrin milletvekilleri veya milletvekilleri adaylarıyla tartışılacak. Her şehrin Genç Yüz’leri de gençlerin çözüm önerilerini gençler, kamuoyu ve siyasetçilerle paylaşarak savunuculuk çalışmalarının yürütülmesine öncülük edecek. 7 milyon genç seçmenin ilk defa oy kullanacağı 2023 seçimleri, genç seçmenlerin taleplerini gençlerin öncülüğünde, gençler için ve gençlerle birlikte kamusal bir tartışmaya çevirmek için önemli bir fırsat olacak.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler