Sivil Düşün’den Toplulukları Yaşatma ve Geliştirme Kampı: Kuluçka Programı için Başvurular Açıldı!

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı, toplulukları odağına alan çabalara cesaret ve kuvvet vermek yolunda Temmuz 2022’de başlattığı dünyalar. girişimini yeni açılımlarla sürdürüyor. Girişimin en önemli ayağı olarak duyurulan topluluk kuluçkası, topluluklardan güç almak ve onlara güç aktarmak isteyen ekiplere eğitim, mentorluk ve destek aktarmaya hazırlanıyor. 360 derecelik bütüncül bir hazırlanma- geliştirme- gerçekleştirme kampı şeklinde tasarlanan ve Şubat-Temmuz 2023 arasında gerçekleşecek kuluçka programına son başvuru tarihi 4 Ocak 2023 saat 18.00.

Sivil Düşün’ün başlattığı dünyalar. girişiminin en önemli aşaması olarak duyurulan topluluk kuluçkası çok yakında başlıyor. Dünyanın ortak meseleleri için kafa yorup adım atarken, topluluklardan kuvvet ve ilham almak nasıl mümkün olur? Daha dayanıklı ve üretken topluluklar oluşturmak neyi değiştirir, nasıl kotarılır? Temmuz 2022’de bu soruların cevaplarını aramak üzere yola çıkan dünyalar. , 360 derecelik bir hazırlanma-geliştirme-gerçekleştirme programı ile devam ediyor.

Şubat-Temmuz 2023 arasında hayata geçecek olan topluluk kuluçkası, topluluklardan güç almak ve onlara güç aktarmak yolunda eğitim, kılavuzluk, destek sağlayacağı ekiplerini arıyor. Bakış açısı, yöntem, bilgi, beceri, donanım kazandıracak bütüncül bir program olarak tasarlanan topluluk kuluçkası, beş aya yayılan bir süreç içinde beş farklı fazda gerçekleşecek.

  • Eğitimler
  • Birebir mentor görüşmeleri
  • Yol planı çalışmaları
  • Ekiplerin birbirinden ve uzman jüriden geribildirim alma süreci
  • Sivil Düşün topluluk desteği için başvuru iletme

şeklinde belirlenen bu beş faz boyunca katılımcılar, yeni dünyalar kurma veya var olanlara yeniden yaşam verme hedefiyle dolu dolu bir kamp deneyimi yaşayacak.

dünyalar. topluluk kuluçkasına, en az üç kişiden oluşan ekiplerin başvuru iletmesi mümkün. Sivil Düşün  başvurucu ekip içindeki herkesi topluluk öncüsü ismiyle çağırıyor. Sözlükte karşılığı olmayan bu ifade Sivil Düşün’ün,  dünyanın ortak meselelerine, herkesi ilgilendiren sorunlara karşı duyarlılık taşıyan ve bu duyarlılığı hayatta somut bir karşılığa dönüştürmek için heves duyanlara verdiği özel bir isim. Başvurucu ekiplerden beklenen, ekibin parçası olan herkesin kendisini birer topluluk öncüsü olarak tanımlayabilmesi. Topluluk öncüsünün tüm niteliklerini keşfetmek için tıklayın.

Başvurmayı düşünen ekiplerin aşağıdaki üç amaçtan biri veya birden fazlası için birlikte çalışmayı taahhüt etmeleri de ayrıca gözetilen olmazsa olmaz kriterler arasında:

  • yeni bir topluluk kurmak
  • mevcut bir topluluğu güçlendirmek
  • topluluk oluşturma yaklaşımını mevcut bir sivil toplum örgütünde uygulamak/ yaklaşımın ilgili örgütte benimsenmesini sağlamak

Belirtilen kriterleri karşıladıklarını düşünen ve topluluk kuluçkasında yerlerini almak isteyen ekiplerin, online ortamda dolduracakları form ve bu forma gömülü olarak gönderecekleri topluluk hikayelerini anlatan video mesajlarını en geç 4 Ocak 2023 günü saat 18.00’e kadar iletmeleri gerekiyor. Kuluçkaya başvurular, teknik değerlendirme, yaklaşım değerlendirmesi ve nihai puanlama olmak üzere üç aşamada ele alınacak ve sonuçlar ocak ayı içinde tüm başvurucularla paylaşılıyor olacak. 

dünyalar. topluluk kuluçkasına dair tüm detayları incelemek ve başvurmak için: dunyalar.sivildusun.net/topluluk-kuluckasi

dünyalar. girişimi hakkında detaylı bilgi için: dünyalar.sivildusun.net

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler