STÖ'ler İçin Sosyal Medya ve Teknoloji Araçları

Daha doğru sonuçlar sağlayan en iyi 5 alternatif google görsel arama

0
Daha doğru sonuçlar sağlayan en iyi 5 alternatif google görsel arama

Google, milyarlarca web sayfası, video, resim ve belgeye erişim sağlayan dünyanın en popüler arama motorudur. Son istatistikler, Google’ın dünya çapındaki kullanıcılarının gerçekleştirdiği saniyede yaklaşık 99.000 aramayı işlediğini söylüyor. 

Ortalama olarak, Google’da yaklaşık 8,5 milyar arama yapılıyor, bu çok büyük bir sayı çünkü dünya nüfusu son zamanlarda 8 milyar olan kriteri aştı. Ancak, her türlü aramadan bahsediyoruz. Buradaki öncelikli odak noktamız Google’ın bu amaçla sağladığı görsel arama ve platformdur. 

Google, kullanıcıların ters resim arama yöntemini kullanarak veritabanında bulunan arzu ettikleri resimleri bulmaları için özel bir platform sunar. Bu platform Google Görseller olarak bilinir. Görselle ilgili aramalarla ilgilenen, Google arama motorunun amaca yönelik oluşturulmuş bir alt kümesidir. 

Kullanıcılar, metin tabanlı bir sorgu kullanarak, bir referans görüntünün URL’sini sağlayarak veya arama için yalnızca görüntü sorgusunu yükleyerek resimli arama gerçekleştirebilir. Resim Google Görseller’e yüklendikten sonra, CBIR (İçerik Tabanlı Bilgi Alma algoritmasından türetilen Google Vision algoritması arka planda çalışmaya başlar. 

Bu algoritmanın işi görüntüyü taramak, içeriğini haritalamak ve bölümlere ayırmak, tanımlama için verileri elde etmek ve son olarak görsel olarak benzer arama sonuçlarını görüntülemek için arama yapmaktır. Google Görsel son zamanlarda çok gelişti; ancak, algoritmasında ve veritabanında hala birkaç şeyin iyileştirilmesi gerekiyor. 

Üzerinde ters resim arama yaparak aradığınız sonuçları bulamazsanız, endişelenmeyin. Google görsel arama için birkaç etkili alternatif, bunu yapmanıza yardımcı olabilir. 

Bu alternatifleri aşağıda tartıştık. Bu ters resimli arama yardımcı programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Bing Görsel Arama

Google ve Microsoft arasındaki rekabeti hepimiz biliyoruz. Belirli bir alanda Google’ın varlığını gördüğünüzde Microsoft’un geride kaldığını hayal edemezsiniz. Tersi görsel arama için de durum aynıdır. Bir diğer popüler arama motoru olan Bing, Microsoft tarafından yönetilmektedir ve Bing’in sunduğu görsel aramayı, Microsoft Azure adlı güçlü bilgisayar görme algoritması ile güçlendirmiştir. Bu nedenle, belirli bir görüntüyü arıyorsanız ve herhangi bir nedenle Google Görseller onu görüntüleyemiyorsa, Bing Görsel Arama sizin için kullanışlı olabilir. Gerekli ters resim arama sonuçlarını burada görebilirsiniz.

Shutterstock

Genel olarak, bir kişi, nesne veya konum hakkında bilgi edinmek için görsellere ihtiyacımız var. Bu görüntüler genel kullanım haklarıyla gelmiyor. Bu görselleri ters görsel arama yaparak web’de kolayca bulsanız bile kullanamazsınız. Web’de bulduğunuz bir görseli endişe duymadan kullanmak istiyorsanız Shutterstock tam size göre bir platform. Bu platformun sunduğu ters görsel arama özelliğini kullanarak ihtiyaçlarınıza göre stok görselleri kolayca bulabilir ve kullanmak istediğiniz görsel için telif hakkı sorunu yaşamadan ödeme yapabilirsiniz.

DupliChecker’ın Görsel Arama

Son derece gelişmiş ve karmaşık ters görsel arama yardımcı programları günümüzde mevcut olsa da, istediğiniz sonuçları bulmak için bu platformlarda tek tek resimli arama gerçekleştiremezsiniz. Bu nedenle, tüm ünlü platformların sonuçlarını tek seferde görüntüleyebilen resimli arama üçüncü taraf bir araç aramak pratik bir yaklaşımdır. 

DupliChecker, görsel arama bunu yapmanıza yardımcı olabilecekTek yapmanız gereken görselle arama ve arama düğmesine dokunmak. Bunu yaptıktan sonra, tüm popüler platformlardan resimli arama sonuçları tek bir yerde görüntüler. Basitçe söylemek gerekirse, Google, Bing, Yandex, Baidu, TinEye ve diğerlerinden görsel arama sonuçları alabilirsiniz. Bununla ilgili en iyi şey, kullanımının tamamen ücretsiz olması ve internetin yardımıyla herhangi bir cihazdan erişebilmenizdir.

 TinEye

Popülerliği nedeniyle son zamanlarda TinEye’ı duymuş olabilirsiniz. Yerli algoritması ve veri tabanı nedeniyle doğru sonuçlar sunduğu bilinen bir ters görsel arama yardımcı programıdır. Şu anda veritabanında 57,1 milyardan fazla görüntü tuttuğu bilinmektedir. En iyi yanı, bu platformda yaptığınız aramalarla ilgili herhangi bir veri saklamamasıdır. Ancak, veritabanındaki görüntüleri indekslemek için kendi tarayıcılarına güvendiğinden, bu yardımcı program tarafından görüntülenen arama sonuçlarında gerekli görseli bulamayabilirsiniz.

Yandex

Ters görsel arama yöntemi ortalama kullanıcılar arasında oldukça popüler hale geldi ve Dünya genelinde kullanıcılarına hizmet sunan her arama motoru bu yarışta öne geçmek istiyor. 

Yandex, görselde öne çıkan içeriği belirleme ve eşleştirme ve görsel olarak benzer arama sonuçlarını görüntüleme konusundaki olağanüstü yeteneğiyle tanınan başka bir arama motorudur. Sonuç olarak, bazı insanlar bunun Google Görseller ve Bing Görsel Arama’dan daha iyi resim arama bir motor olduğunu düşünüyor. 

Bu nedenle, daha önce belirtilen arama motorlarında bir şey bulamıyorsanız, Yandex’i denemeyi düşünün.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Sivil toplumdaki tüm kariyer, etkinlik, burs, hibe ve eğitim duyurularına daha hızlı ulaşmak için WhatsApp topluluğumuza şuradan katılın!

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.