Sultanbeyli Erişilebilir Sokak Çevirimiçi Tasarım Maratonu Katılımcılarını Arıyor

Sultanbeyli’de Erişilebilir Sokak Projesi Kapsamında 3-4 Aralık Tarihlerinde Çevirimiçi Tasarım Maratonu Gerçekleştirilecektir.

Kainak, Erişilebilir Her Şey ve Sultanbeyli Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilen Sultanbeyli’de Erişilebilir Sokak Projesinin konusu Sultanbeyli Belediyesi tarafından belirlenen pilot bölgede erişilebilirlik standartlarının yeniden düşünülmesi için katılım yöntemlerinin desteklenmesi ile estetik ve sürdürülebilirlik ilkeleri ön planda olan bir tasarım önerisi hazırlanmaktır. Sultanbeyli’de Erişilebilir Sokak Projesi, National Demcracy Institute (NDI) Türkiye’nin düzenlediği hibe destek programında faydalanıcı olacaktır.

Projenin ana amacı katılımcı bir süreç yönetimi sağlayarak fiziksel dezavantajlı vatandaşların ve dolaylı olarak diğer dezavantajlı grupların kullanımını kolaylaştırmak ve güvenli sokaklar yaratmak adına erişilebilirlik standartlarının da üstünde estetik ve sürdürülebilir bir sokak tasarımı önerisi sunmaktır. Projenin hedef kitlesi Sultanbeyli’de kentsel alanda sorun yaşayan fiziksel dezavantajlı vatandaşlar ile birlikte dolaylı faydalanıcı olan diğer dezavantajlı gruplar (kadın, çocuk, yaşlı vs.) olup proje aktivitelerinin Kasım ayında tamamlanması planlanmıştır.

Kainak, Erişilebilir Her Şey ve Sultanbeyli Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilecek projenin tanıtımını yapmak, proje faaliyetlerini açıklamak ve erişilebilirlik alanında çalışan siz değerli paydaşlarımızla deneyim paylaşımı gerçekleştirmek amacıyla 28 Eylül 2022 tarihinde saat 11:00-12:30 arasında çevrimiçi olarak Proje Tanıtımı ve Deneyim Paylaşımı Toplantısı gerçekleştireceğiz. Toplantıya katılmanız ve deneyimlerinizi bizimle paylaşarak projenin sürecine katkı sağlamanız bizim için oldukça önemlidir.

Proje içeriği:

Sultanbeyli’de Erişilebilir Sokak Projesi üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama olan analiz kısmında Sultanbeyli’de yaşayan vatandaşların cevaplaması adına 26 Ekim’de bir anket yayınlanmış ve kentsel alanda karşılaşılan sorunlar tespit edilmiştir. Bunu 22 Kasım’da gerçekleştirilecek odak grup görüşmeleri izlemiş ve 4 farklı grup ile görüşmeler yapılması planlanmıştır. Bu gruplar; 1.Körler ve az görenler, 2.Sağırlar, 3.Fiziksel engelliler ve 4.Bilişsel farklılığı olanlar olarak ayrılmıştır. Projenin analiz aşamasında elde edilen veriler tasarım maratonu katılımcıları tarafından kullanılması adına raporlaştırılacak ve yayınlanacaktır.

Projenin ikinci aşaması olan tasarım bölümü tasarım maratonu ile tamamlanacaktır ve bölgeye özel tasarım önerileri katılımcılar tarafından hazırlanacaktır. Son olarak uygulanabilirlik aşamasında hazırlanan tasarımların değerlendirilmesi sağlanacaktır. Proje sonucunda oluşturulacak rehber niteliğindeki rapor Sultanbeyli Belediyesi ve diğer yerel yönetimler için erişilebilir kentsel müdahaleler yapmak için yol gösterici olacaktır.

Tasarım Maratonu:

Kainak, Erişilebilir Her Şey ve Sultanbeyli Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilecek Sultanbeyli’de sokakların güvenilir ve erişilebilir tasarımını hedef alan ve gelecek dönemde faaliyetlerine başlayacak olan Dr. Ahmet – Ayşe Ayyıldız Engelsiz Yaşam Merkezi çevresinin düzenlenmesine odaklanan Tasarım maratonu 2 gün boyunca online gerçektleştirilecektir. Maratona katılım 3-4 Aralık Cumartesi ve Pazar günleri zoom üzerinden sağlanacaktır.

Katılım Şartları:

  • Grup başvuruları ve bireysel başvurular kabul edilmektedir. Grup olarak yapılan başvurularda grupların en fazla 5 kişi olması beklenmektedir. Bireysel başvuran katılımcılarla maraton günü gruplar oluşturulacaktır.
  • Tasarım, görsel sanatlar, mimarlık, planlama, sosyal bilimler gibi ilgili bölümlerden ve 4. sınıf lisans öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri veya mezuniyetinin üzerinden en fazla 2 yıl geçmiş konuyla ilgilenen kişilerin katılımına açıktır.
  • Maraton boyunca katılımcıların şahsen Zoom toplantısına katılmalarını beklemekteyiz.

Katılımcılardan Beklenenler:

Proje kapsamında Sultanbeyli mahallesi sınırları içerisinde erişilebilirlik standartlarının yeniden düşünülmesi ve standartların üzerinde uygulama önerileri sunulması beklenmektedir. Uygulanabilir, yenilikçi ve projenin konusuyla ilişkili şekilde herkes için kapsayıcı ve güvenli bir sokak tasarımı ortaya koymak projelerden beklenendir. Maraton başlamadan önce katılımcılar projelerden beklentiler hakkında daha detaylı bilgi alabilecektir.

Başvuru formuna ulaşmak için tıklayın.

Etkinlik Akışı:

Gün 1:

  • 9:00 – 9:30 Açılış
  • 9:30 – 11:00 Sunumlar
  • 11:30 – 17:00 Serbest Çalışma ve Mentor Desteği

Gün 2:

  • 9:00 – 12:00 Serbest Çalışma ve Mentor Desteği
  • 12:00 – 13:00 Öğle Yemeği Arası
  • 13:00 – 15:00 Son Serbest Çalışma
  • 15:00 – 17:00 Sunumlar ve Kapanış Değerlendirmesi

Üretilecek olan ürünler proje ekibi tarafından proje raporunda yer verilmek üzere kullanılacaktır. Hazırlanan görseller maratondan sonraki 1 haftada çevrede yaşayan ve çalışan vatandaşın incelemesi ve görüş bildirmesi adına Sultanbeyli Belediyesinde sergilenecektir. Sergi hakkında detaylı bilgi maraton günü paylaşılacaktır.

Katılımcılara çeşitli hediyeler verilecektir.

Sorularınızı [email protected] adresine iletebilirsiniz.

Başvuru formuna ulaşmak için tıklayın.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler