ICF Türkiye, UNICEF Türkiye Milli Komitesi İş Birliğinde Yepyeni Bir Sosyal Fayda Projesini Hayata Geçiriyor

“Her Çocuk için, Ben” projesiyle, aktif ICF Türkiye üyesi koçlar tarafından verilecek gönüllü koçluk desteğiyle, UNICEF’in UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin özellikle sahada her şart altında çalışan “Yüz yüz Yüzeyüze” ekiplerinin duygusal dayanıklılığının artması, liderlik tekniklerinin gelişmesi ve kapasitesinin artmasıyla, çocuklar için daha iyi sonuçlar üretmelerine katkıda bulunmak hedefleniyor. duygusal dayanıklılıklarının artırılması, güçlü yönlerini fark ederek, yargılayan zihniyetten öğrenen zihniyete geçmesi ve gelecek nesillerle iletişim kurarken daha bilinçli ve farkındalıklı hareket etmelerine destek olunması hedefleniyor.

İki faz olarak planlanan ve 7 ay sürecek projede, ekiplerin koordinasyonunu yapan ofis çalışanlarının yanı sıra; yüz yüze ekiplerine de ICF Türkiye’nin aktif üyesi profesyonel koçlar tarafından gönüllü grup koçluğu hizmeti unulacak. ICF Türkiye’nin, 4D Manifestosu (Dayanışma, Dayanıklılık, Denge ve Dönüşüm) perspektifi ile tasarladığı, ve ICF Türkiye aktif üyesi Profesyonel Koçların görev alacağı ve 10’un üzerinde grup koçluğu oturumu yapılması ön görülen projenin Nisan 2023 tarihinde tamamlanması planlanıyor.

Proje sonunda, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ofis çalışanlarının ve Yüz Yüze ekiplerinin duygusal dayanıklılığının artmasının, liderlik tekniklerinin gelişmesinin ve dolayısıyla ekiplerin kapasitesinin, gelecek nesiller ve/veya çocuklar için daha iyi sonuçlar üretmesinin hedeflendiği vurgulandı.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin İstanbul ve İzmir bölgelerindeki ofis ve 70’den fazla Yyüz Yüze yüze ekiplerini kapsamına alacak “Her Çocuk İçin, Ben” projesinde belirlenen ana amaçlar ise şöyle vurgulandı: “Katılımcıların duygusal dayanıklılıklarını artırmak ve güçlü yönlerini fark etmelerine olanak sağlamak”; “Amaç ve anlam bütünlüklerini keşfetmelerine alan açmak”; “Geliştirebilir ve daha sürdürülebilir bir çalışma ortamına hep beraber ulaşmalarını sağlamak”; “Motivasyon kazanmalarına ve yargılayan zihniyetten, öğrenen zihniyete geçmelerine aracılık etmek”; “Odaklarına kendilerini alarak, şefkatli ve empatik iletişime yönelmelerine, ve etki alanlarında verimli sonuçlar yaratmalarına destek olmak”.

Çakır Dilek Yunar: “Yaşanan her krizden, her zaman olduğu gibi yine en çok yoksul ve kırılgan durumdaki çocuklar etkileniyor. Dezavantajlı ve yoksul çocukların korunması için çalışanlara gönüllü koçluk desteği vermekten gurur duyuyoruz.”

ICF Türkiye Başkan Yardımcısı ve Projeler ve Araştırma Kurulu Lideri Çakır Dilek Yunar, çocuklar ve gençlerin haklarını korumak için yıllardır dünya çapında çalışan UNICEF Türkiye Milli Komitesi gibi bir kuruma destek vermekten onur duyduklarını vurgulayarak şunları söyledi: “ICF Türkiye olarak, çocuklar, gençler, kadınlar ve dezavantajlı gruplara destek olan projeler üretmek temel misyonlarımızdan birisi. Bu kez de UNICEF TMK Türkiye Milli Komitesi ile iş birliği yapıyoruz. “Her Çocuk İçin, Ben” projemiz ve iş birliğimiz ile anlamlı bir üretimin, anlamlı bir ilişki ve iletişimin, zaman ayırmanın ve duygusal emek vermenin geliştiren ve dönüştüren gücünü hedefliyoruz. Yaşanan her krizden, her zaman olduğu gibi yine en çok yoksul ve kırılgan durumdaki çocuklar etkileniyor. Dezavantajlı ve yoksul çocukların korunması için çalışanlara gönüllü koçluk desteği vermekten gurur duyuyoruz. Herkesi, koçluk yoluyla dünyayı güçlendirme yolculuğumuzda, yeni insanlar, yeni takımlar ve yeni kuruluş hikayelerine katılmaya; el ve gönül vermeye davet ediyoruz.”

İnci Haseki: “ ‘Her Çocuk İçin, Ben’ projemizde ICF koçlarından alacağımız koçluk hizmeti sonucu, çocukları için çalışan Yüz yüz yüze ekiplerimizin kapasitesinin artacağına inanıyoruz.”

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdürü İnci Haseki ise, projenin getireceği katkıyla ilgili şunları söyledi: “ICF Türkiye iş birliği ile hayata geçireceğimiz ‘Her Çocuk İçin, Ben’ isimli projemiz için şimdiden çok heyecanlıyız. 7 ay sürecek olan gönüllü koçluk projesi sonucu, sahada her şart altında çalışan UNICEF TMK Yyüz Yüze yüze ekibimizin duygusal dayanıklılığını arttırmaya, liderlik tekniklerini geliştirmeye ve güçlü yönlerini fark etmelerine olanak sunmaya hizmet edeceğine eminiz. Projenin sonucunda ekiplerimizin kapasitesinin,kapasitesinin artarak çocuklar için daha iyi sonuçlar üreteceğine ve çok daha geniş bir etkiye ulaşmamızı sağlayacağına a inanıyoruz.”

Projenin Liderliğini liderliğini “TeamUnicefTeam UNICEF” gönüllü koşu takımında 4 yıldır toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek, kız çocuklarının güçlendirilmesini ve olumsuz cinsiyet normlarının değişimini hedefleyerek koşan ve bugüne dek pek çok sosyal fayda projesinde dezavantajlı çocuklar ve gençler için çalışan Özge Saygün ve yine bir çok sivil toplum kuruluşu çatısı altında üniversite öğrencileri ve yeni mezunlara aktif olarak gönüllü koçluk yapan, “Her Çocuk için, Ben” projesiyle projesiyle de bağ kurmanın; dönüşüm ve değişim yolculuğundaki öğrenen zihin ve harekete geçmenin katkısına ın farkındalığına dikkat çeken Beril Esendal’ın üstlendiği belirtildi.

Projeye katılacak gönüllü koçlarda aranan şartlar ise; “ICF Türkiye aktif üyesi olması”, “en az 125 saat ICF onaylı temel koçluk eğitimi almış olması”, “en az 150 saat koçluk deneyimi”, “en az 10 yıllık profesyonel iş deneyimi” şeklinde belirtildi.

ICF Hakkında: Kuruluş amacı profesyonel koçluk sanatını, ilmini ve mesleğini ilerletmek olan ICF Global (Uluslararası Koçluk Federasyonu), 1995 yılından bu yana koçluk mesleğinin küresel liderliğini üstlenmeye devam ediyor. Koçluk mesleğinin standartlarını belirleyerek ve bağımsız unvanlama sistemi sağlayarak pek çok ülkede çalışmalar yürüten ICF’in, ülkemizdeki tek yetkili temsilcisi ICF Türkiye’de, ülkemizde programlar ve standartlar oluşturarak koçluk mesleğinin güvenilirliğini sürdürmeye devam ediyor.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler