Teyit Altı Yaşında: 3 bin 500’e Yakın Şüpheli Bilgi İncelemesi, 20 Bin Kişiye Teyitçilik Eğitimi

İnternetteki yanlış bilgi sorununa çözümler getirmek için çalışan Teyit altı yaşında. Teyit, yeni yaşında kullanıcılarına internetteki şüpheli bilgileri tespit edebilecekleri Acil Durum Teyit Kiti’ni hediye ediyor.

İnternetteki şüpheli bilgileri inceleyen ve toplumun farklı kesimlerini yanlış bilgiye karşı güçlendirecek eğitim faaliyetleri yürüten Teyit altıncı yaşını kutluyor. Teyit, seçim, deprem, afet ve gündeme dair kriz anlarında internet kullanıcılarının yanlış bilgiden korunması için şüpheli bilgileri düzenli olarak tarıyor, tespit ediyor ve açık kaynakları kullanarak teyit ediyor.

Teyit altı yılda 3 bin 500’e yakın şüpheli bilgi inceledi

Teyit geliştirdiği özgün metodolojisiyle 1 Ekim 2016 ila 13 Ekim 2022 tarihlerinde 3 bin 500’e yakın şüpheli bilgiyi inceledi. Tespit edilen sahte haberlerin bir kısmı düzeltilirken, yüzde 68’i hala yayında kalmaya devam ediyor.

Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı’nın (IFCN) bir parçası olarak tarafsızlık, bağımsızlık ve şeffaflık ilkeleriyle hareket eden Teyit, aynı zamanda Facebook ile TikTok’un üçüncü taraf doğrulama partneri. Bu partnerlikler platformlarda yanlış bilginin azaltılması ve düzeltilmesi için kritik öneme sahip. Teyit’in doğrulama alanındaki öncü rolü bugüne kadar hakkında yayınlanan 54 akademik yayının çoğunda teslim ediliyor.

Yaklaşık 20 bin kişiye teyitçilik eğitimi

Teyit, bugüne kadar davet aldığı veya düzenlediği 145 etkinlikte yaklaşık 20 bin kişiye çalışmalarını ve teyitçilik yöntemlerini aktardı. Bu rakam sadece 2022 yılında yarısı öğretmen ve 89’u gazeteci olmak üzere yaklaşık 2 bin 500 kişi.

Teyit edindiği bilgi ve deneyimi, teyitçilik hakkındaki birikimini ve teyitçilik ekosistemindeki gelişmeleri #teyitpedia kategorisinde 400’ü aşkın yazıyla kullanıcılara aktardı. Komplo teorileri ve sahte haberleri yakalama yollarından, doğru kaynak seçimine, internet araştırmacılığından, öğrenciler için eleştirel dijital okuryazarlık pratiklerine kadar geniş yelpazede 17 bilgilendirici kitapçık yayınladı.

Teyit altı yılda tüm faaliyetleriyle sosyal etki yaratmaya devam ediyor.

Teyit’in 2023 odağı: Önce seçimler, ardından iklim krizi 

Teyit 2023’te sandığa giden seçmenlerin doğru karar alabilmelerini sağlamak için seçimlere ve hakkında sıkça yanlış bilgi yayılan iklim krizine odaklanıyor

Seçimlere dair ortaya çıkabilecek yanıltıcı bilgileri tespit edebilmek için yeni yöntemler geliştirirken, siyasetçilerin söylemlerini de ele alabileceği yeni bir metodoloji üzerinde çalışıyor. 

İklim krizinde markaların ve şirketlerin hileli reklamlarına, sürdürülebilirlik söylemleri etrafında yayılan yanlış bilgilere odaklanacak olan Teyit, 2023’te yeşil aklamayı (greenwashing) hedef alacak.

Teyit’ten kullanıcılarına armağan: Acil Durum Teyit Kiti

Teyit şimdiye kadarki bilgi ve tecrübesinden hareketle kullanıcılarına Acil Durum Teyit Kiti’ni armağan ediyor. Kullanıcıların internette şüpheli bilgileri teyit edebileceği temel yöntem ve yaklaşımları içeren kit ile Teyit, kullanıcıların elinin altında her an yanlış bilgiye karşı araçların bulunmasını sağlıyor.

Yanlış bilgiye karşı kullanıcıları güçlendirmeyi hedefleyen bu kite https://kit.teyit.org adresinden ulaşılabilir.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler