İhracatta Kadın Projesi, Kadın Kooperatiflerinin ve Kadın Girişimcilerin Başvurularını Bekliyor

Ekonomik kriz, kadın kooperatifleri ve kadın girişimlerini kırılgan aktörler haline getirse de aynı zamanda ihracat için fırsatlar da doğurdu. Bu farkındalıkla harekete geçen Innovation for Development (I4D), kadın kooperatifleri ve kadın girişimcilerin ihracat yoluyla yurt dışına açılmalarını kolaylaştırmak için Hollandalı sivil toplum kuruluşu SPARK’ın desteği ve Katar Kalkınma Fonu’nun finansal katkılarıyla, “İhracatta Kadın Projesi”ni hayata geçiriyor. Proje kapsamında, seçilen 12 kadın kooperatifi ve kadın girişimcinin, Katar Postası-PTT AVM işbirliğinde faaliyete geçen e-ticaret platformu Turkish Souq’ta yer alması sağlanarak ihracata başlaması teşvik edilecek. 

Innovation for Development (I4D), PTT-AVM ile yakın bir şekilde çalışarak, kadın kooperatiflerinin ve kadın girişimlerinin Turkish Souq e-ticaret platformuna entegrasyonunda kolaylaştırıcı rolünü üstlenecek. Bu rol, entegrasyon ve operasyon yönetimi sürecinde uygun bir çalışma ortamı oluşturacak ve proje kapsamındaki kooperatifler ve girişimcilere bir destek paketi sunulmasını sağlayacak. I4D, proje sonunda bu destekler aracılığıyla katılımcıların ihracat kapasitelerini geliştirip işletmelerini güçlendirmelerine yardımcı olacak. 

Projede sunulacak hizmetler nelerdir? 

  • Kapsamlı ihracata hazırlık koçluğu faaliyetleri
  • Profesyonel ürün fotoğrafı çekimi
  • Turkish Souq web sitesi entegrasyon ve ürün yükleme desteği Yeşil/iklim dostu ürün geliştirme danışmanlığı

Kimler başvuruda bulunabilir? 

  • Kadın kooperatifleri ve kadın girişimciler. 
  • Sahibi, ortağı veya çalışanı olduğu işletmenin ihracat kapasitesini artırma motivasyonuna sahip olan bireyler. 
  • Turkish Souq e-ticaret sitesinin altyapısıyla ürünlerini dünyanın 81 ülkesiyle buluşturmaya hevesli kadın kooperatifleri ve KOBİ’leri. Yeşil ve iklim dostu ürün geliştirme merakı ve isteği olan işletmeler. 

Projenin detayları nelerdir? 

  • Proje, açık çağrıya başvuran kadın kooperatifleri ve kadın girişimleri arasından jüri tarafından seçilecek 12 katılımcının belirlenmesinin ardından Kasım 2022’de başlayıp, Haziran 2023 ayına kadar toplamda 7 ay sürecektir. 
  • İhracat koçluğu ve yeşil ürün geliştirme danışmanlığı oturumları ayda iki (2) kere, birer (1) saatlik oturumlarla gerçekleşecektir. 
  • Katılımcıların eğitim programının yüzde 90’ına katılımı zorunludur. Koçluk ve danışmanlık faaliyetleri internet üzerinde gerçekleşecektir. 

Son başvuru tarihi 4 Kasım 2022, saat 18:00’dir 

Proje hakkında detaylı bilgiye ulaşmak ve her türlü sorunuz için [email protected] adresine mail atabilir ya da 0535 832 56 53 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. 

Başvurmak için tıklayın!

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler