Görme Engelliler İçin “Dijital Matematik Kütüphanesi” Hizmete Girdi

Görmeyenler için online matematik kütüphanesi oluşturmayı amaçlayan ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği tarafından yürütülen Erişilebilir Dijital Matematik Kütüphanesi Projesi, Ocak – Aralık 2022 tarihleri arasında Empower Gelişen Pazar Vakfı tarafından destekleniyor. Proje; lise müfredatında yer alan tüm konulara ilişkin konu anlatım dokümanları, çözümlü örnek sorulardan oluşan dokümanlar ve kolay, orta, zor olmak üzere üç seviyede konu tekrar testlerinin erişilebilir hale getirilmesini hedefliyor.

Görmeyenlerin matematik eğitimindeki kaynak sorunu en aza inecek

Proje hakkında bilgi veren Erişilebilir Dijital Matematik Kütüphanesi Koordinatörü Oğuz AKKAYA; “Dijital Matematik Kütüphanesinde görmeyen öğrenci ve öğretmenlerin, MS Office Word ortamında hazırlanmış, ekran okuyucu desteğiyle veya Braille ekran ile okunabilen matematik dokümanları yer alıyor. Teknoloji alanındaki gelişmelerin ekran okuyucu desteğiyle matematik dokümanlarını okumayı kolaylaştırmış olmasına rağmen, bu şekilde üretilmiş materyallerin eksikliği söz konusuydu. EGED olarak bu projeyle bu ihtiyacı gidermek için önemli bir adım attık. Ayrıca kütüphanede lise müfredatını kapsayan matematik dokümanlarının Word formatında erişilebilir versiyonlarının yanı sıra, güncel teknolojilere erişimi olmayan görmeyenlere de hizmet verebilmek için bu dokümanların seslendirilmiş versiyonlarına da yer verdik. Hizmete bu yıl başlayan kütüphanemizde 400’ün üzerinde sesli ve yazılı erişilebilir matematik dokümanı mevcut. ” şeklinde konuştu.

Görmeyen öğrenciler yalnızca sözel becerilerine göre değil, sayısal alanda da kariyer hedefleri belirleyebilecekler

EGED Uzaktan Eğitim Akademisi Koordinatörü Demet Akkaya, ” görmeyenlerin yalnızca sözel ve dil alanlarında başarılı olabilecekleri, sayısal alanlarda ilerleme kaydedemeyecekleri yönünde ciddi bir önyargı bulunmaktadır. Uzaktan Eğitim Akademisi bünyesinde açtığımız YKS kurslarında öğrencilerimize gönüllü öğretmenlerimizin desteğiyle vermeye çalıştığımız matematik derslerinde de benzer sorunlara yakından şahit oluyoruz. Gerek öğrencilerimizin gerekse öğretmenlerimizin birlikte üzerinde çalışabilecekleri erişilebilir materyallerin eksikliği söz konusu. Sayısal alanlarda başarılı olma ihtimali olan öğrencilerimiz sözel becerilerine göre bir kariyer tercih edebiliyorlar. Bu proje sayesinde görmeyenlerin matematik eğitimindeki kaynak sorunu önündeki büyük bir engel kalkacak. Böylece görmeyen öğrencilerin matematiği başarabileceklerine dair inançlarında değişim olacak ve sayısal alanda kariyer hedefleri koyabilecekler” dedi.
Erişilebilir Dijital Matematik Kütüphanesine www.dijitalmatematik.org internet adresi üzerinden ulaşılabiliyor. Kütüphaneye yalnızca görme engelli olduğunu belgeleyenlerin üyelikleri kabul ediliyor. Ayrıca kütüphanede fen ve matematik öğretmenlerinin Word ortamında nasıl erişilebilir matematik içeriği hazırlayabileceğine ilişkin eğitim videoları bulunuyor. Kütüphane, gönüllü katkı vermek isteyenlerin desteğini bekliyor.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler