Genç Hukukçular için İfade Özgürlüğü Programı’na Davetlisiniz

İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD), genç hukukçulara yönelik ifade özgürlüğü alanında farkındalık yaratmak ve genç hukukçuların hukuki beceri gelişimini desteklemek amacıyla, 2019 yılından beri sürdürdüğü programa çevrimiçi olarak devam etmektedir. Programın hedef kitlesi genç hukukçular olarak belirtilmiş olsa da alana ilgi duyan sivil toplum ve medya kuruluşu çalışan ve gönüllülerinin de katılımına açıktır.

Bu kapsamda, 24-27 Ekim tarihleri arasında 4 gün sürecek olan yeni programın detayları aşağıdaki şekilde planlanmıştır:

Program Detayları:

Bu program, 20-35 yaş arasındaki, ifade özgürlüğü alanına ilgi duyan genç hukukçuların (genç avukatlar, stajyerler, hukuk öğrencileri) ve bu alana ilgi duyan sivil toplum ve medya kuruluşu çalışan ve gönüllülerinin başvurularına açıktır. Aşağıda belirtilen konular kapsamında 4 oturumdan oluşan program, yukarıda belirtilen tarihlerde (her grup için 4 günde) tamamlanacaktır. Bu tarihler, başvuru formunda seçmeli olarak sunulmuştur.

Programın, Zoom platformu üzerinden sürdürülmesi planlanmakla birlikte, katılımcıların hazırlıklı gelmeleri önerilmektedir. Bu noktada, katılımcılarla program öncesinde gerekli hazırlık dokümanları paylaşılacaktır.

NOT: Bu programa tam katılım şartı aranmaktadır. Başvuracak kişilerin, yukarıda belirtilen tarihleri göz önüne alarak başvuru yapması rica olunur. Tam katılımı sağlayan katılımcılara, program sonrasında katılım belgesi verilecektir. 

Başvuru Süreci:

Başvurular sadece online olarak kabul edilmekte olup, aşağıdaki link aracılığı ile başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

Başvurmak için tıklayın.

Bu program için son başvuru tarihi 14 Ekim 2022, Cuma Günü, saat 23:00’dür.

* Programa katılacak kişiler, yukarıda belirtilen kriterler ışığında motivasyonları, cinsiyet eşitliği ve kimlik çeşitliliği temel alınarak seçileceklerdir.

Program Konuları:

  1. Gün – Ali Rıza Çoban

Uluslararası İfade Özgürlüğü Standartları

Türkiye’de İfade Özgürlüğüne Genel Bakış

  1. Gün – Dilara Alpan & Alp Cerrahoğlu

“EngelliWeb” Verileri Işığında Erişim Engelleme Uygulamaları

İnternet, Sosyal Medya ve İfade Özgürlüğü

  1. Gün – Kerem Altıparmak

Milli Güvenlik, Kamu Düzeninin Korunması ve İfade Özgürlüğü

  1. Gün – Sevgi Kalan Güvercin

Çatışan Haklar: İfade Özgürlüğü vs Kişilik Hakları

Cumhurbaşkanına Hakaret ve İfade Özgürlüğü

Eğitmenler:

Ali Rıza Çoban: İfade Özgürlüğü Derneği’nde uzman hukukçu olarak çalışmakta olan Doç. Dr. Ali Rıza Çoban, Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim dalında uzun yıllar öğretim üyesi olarak çalışmış olup bir dönem Anayasa Mahkemesi Bölümler Baş Raportörü olarak görev almıştır.

Alp Cerrahoğlu: İstanbul Barosu’na bağlı olarak faaliyet gösteren Av. Alp Cerrahoğlu 2021 yılında İFÖD’ün hukuk ekibine katılmıştır. Birçok alanda hak savunuculuğu yapan Cerrahoğlu aynı zamanda iş dünyası ve insan hakları konularında çalışmalar yürütmektedir.

Dilara Alpan: 2019 yılından beri İstanbul Barosuna kayıtlı avukat olarak mesleğini sürdürmekte olan Dilara Alpan 2019 yılından bu yana, İfade Özgürlüğü Derneği’nde Hukuki Destek Ekibinde yer almaktadır.

Kerem Altıparmak: Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin Başkanlığını yürütmüş olan Av. Dr. Kerem Altıparmak, İnsan hakları alanında uzun yıllardır çalışmalar yapmakta olan insan hakları savunucusudur. Altıparmak, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğretim üyeliği görevinden ayrıldıktan sonra serbest avukat olarak meslek hayatına devam etmekte olup 2017 yılında kurulan İfade Özgürlüğü Derneği’nin kurucularındandır.

Sevgi Kalan Güvercin: Sevgi Kalan Güvercin, 2006 yılından beri İstanbul Barosuna kayıtlı avukat olarak mesleğini sürdürmektedir. 2017 yılında kurulan İfade Özgürlüğü Derneği’nin kurucularındandır. Aynı zamanda İfade Özgürlüğü Derneği’nde uzman hukukçu olarak çalışmaktadır.

İletişim Bilgileri

Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz:

[email protected] / [email protected]

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler