Genç Hukukçular için İnternet ve İfade Özgürlüğü Programı Başvuruları Açıldı

İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD), genç hukukçulara yönelik internet ve ifade özgürlüğü alanında farkındalık yaratmak ve genç hukukçuların hukuki beceri gelişimini desteklemek amacıyla, 2019 yılından beri sürdürdüğü programa çevrimiçi olarak devam etmektedir. Programın hedef kitlesi genç hukukçular olarak belirtilmiş olsa da alana ilgi duyan sivil toplum ve medya kuruluşu çalışan ve gönüllülerinin de katılımına açıktır.

Başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız.

Bu kapsamda, 21-22-23-24-25-26 Şubat 2022 tarihlerinde, saat 19:00-20:30 arasında, toplam 6 gün sürecek olan programın konuları aşağıdaki gibidir:

Program Konuları:

  1. Gün – Ali Rıza Çoban

Türkiye’de İfade Özgürlüğü

  1. Gün – Ozan Güven

İstatistiklerle ve Örneklerle Türkiye’de İnternet Sansürleri

  1. Gün – Sevgi Kalan Güvercin

Çatışan Haklar: İfade Özgürlüğü vs. Kişilik Hakları

  1. Gün – Yaman Akdeniz

5651 Sayılı Kanun’un 9. Maddesi & Erişim Engelleme Uygulamaları

  1. Gün – Kerem Altıparmak

Milli Güvenlik, Kamu Düzeninin Korunması & İfade Özgürlüğü

  1. Gün – Buse Karataş

5651 Sayılı Kanun’un 8/A Maddesi & Erişim Engelleme Uygulamaları

Program Detayları:

Bu program, 20-35 yaş arasındaki, ifade özgürlüğü alanına ilgi duyan genç hukukçuların (genç avukatlar, stajyerler, hukuk öğrencileri) ve bu alana ilgi duyan sivil toplum ve medya kuruluşu çalışan ve gönüllülerinin başvurularına açıktır. Programın, Zoom platformu üzerinden çevrimiçi olarak sürdürülecek olup, katılımcıların hazırlıklı gelmeleri önerilmektedir. Bu noktada, katılımcılarla program öncesinde gerekli hazırlık dokümanları paylaşılacaktır.

NOT: Bu programa tam katılım şartı aranmaktadır. Başvuracak kişilerin, yukarıda belirtilen tarihleri göz önüne alarak başvuru yapması rica olunur. Tam katılımı sağlayan katılımcılara, program sonrasında katılım belgesi verilecektir. 

Başvuru Süreci:

Başvurular sadece online olarak kabul edilmektedir. Aşağıdaki link aracılığı ile başvuru formuna ulaşabilirsiniz. 

Başvurmak için tıklayınız.

Bu program için son başvuru tarihi 10 Şubat 2022, Perşembe Günü, saat 23:00’dür.

*Programa katılacak kişiler, yukarıda belirtilen kriterler ışığında motivasyonları, cinsiyet eşitliği ve kimlik çeşitliliği temel alınarak seçileceklerdir.

Eğitmenler:

Ali Rıza Çoban: İfade Özgürlüğü Derneği’nde uzman hukukçu olarak çalışmakta olan Doç. Dr. Ali Rıza Çoban, Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim dalında uzun yıllar öğretim üyesi olarak çalışmış olup bir dönem Anayasa Mahkemesi Bölümler Baş Raportörü olarak görev almıştır.

Buse Karataş: 2019 yılından beri İstanbul Barosuna kayıtlı avukat olarak mesleğini sürdürmekte olan Buse Karataş; 2018 yılından bu yana, İfade Özgürlüğü Derneği’nde Hukuki Destek Ekibinde yer almaktadır. Aynı zamanda, İnsan Hakları Hukuku alanında yüksek lisansını sürdürmektedir.

Kerem Altıparmak: Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin Başkanlığını yürütmekte olan Av. Dr. Kerem Altıparmak, İnsan hakları alanında uzun yıllardır çalışmalar yapmakta olan insan hakları savunucusudur. Altıparmak, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğretim üyeliği görevinden ayrıldıktan sonra serbest avukat olarak meslek hayatına devam etmekte olup 2017 yılında kurulan İfade Özgürlüğü Derneği’nin kurucularındandır.

Sevgi Kalan Güvercin: Sevgi Kalan Güvercin, 2006 yılından beri İstanbul Barosuna kayıtlı avukat olarak mesleğini sürdürmektedir. 2017 yılında kurulan İfade Özgürlüğü Derneği’nin kurucularındandır. Aynı zamanda İfade Özgürlüğü Derneği’nde uzman hukukçu olarak çalışmaktadır.

Yaman Akdeniz: 2009 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Yaman Akdeniz uzun yıllardır İnternet ve insan hakları alanında çalışan bir akademisyendir.2017 yılında kurulan İfade Özgürlüğü Derneği’nin kurucularındandır.

İletişim Bilgileri

Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz:

[email protected] / [email protected]

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler