Genç Hukukçular için İfade Özgürlüğü Eğitimi Başvuruları Başladı

İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD), genç hukukçulara yönelik ifade özgürlüğü alanında farkındalık yaratmak ve genç hukukçuların hukuki beceri gelişimini desteklemek amacıyla, 2019 yılından beri verdiği eğitimlere çevrimiçi olarak devam etmektedir. Bu eğitimlerin hedef kitlesi genç hukukçular olarak belirtilmiş olsa da alana ilgi duyan sivil toplum ve medya kuruluşu çalışan ve gönüllülerinin de katılımına açıktır.

Bu kapsamda, 5 gün sürecek olan yeni eğitim tarihleri iki opsiyonlu olarak aşağıdaki şekilde planlanmıştır:

  1. Grup: 1-2-3-4-5 Kasım / Saat: 19:00-20:30
  2. Grup: 8-9-10-11-12 Kasım / Saat: 19:00-20:30

Son Başvuru Tarihi: 22 Ekim Cuma

Program Detayları:

Bu program, 20-35 yaş arasındaki, ifade özgürlüğü alanına ilgi duyan genç hukukçuların (genç avukatlar, stajyerler, hukuk öğrencileri) ve bu alana ilgi duyan sivil toplum ve medya kuruluşu çalışan ve gönüllülerinin başvurularına açıktır. Aşağıda belirtilen konular kapsamında 5 oturumdan oluşan eğitim, yukarıda belirtilen tarihlerde (her grup için 5 günde) tamamlanacaktır. Bu tarihler, başvuru formunda seçmeli olarak sunulmuştur.

Eğitimin, Zoom platformu üzerinden sürdürülmesi planlanmakla birlikte, katılımcıların eğitime hazırlıklı gelmeleri önerilmektedir. Bu noktada, katılımcılarla eğitim öncesinde gerekli hazırlık dokümanları paylaşılacaktır.

NOT: Eğitim programına tam katılım şartı aranmaktadır. Başvuracak kişilerin, yukarıda belirtilen tarihleri göz önüne alarak başvuru yapması rica olunur. Tam katılımı sağlayan katılımcılara, program sonrasında katılım belgesi verilecektir. 

Başvuru Süreci:

Başvurular sadece online olarak kabul edilmekte olup, aşağıdaki link aracılığı ile başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

Başvurmak için tıklayınız.

Bu program için son başvuru tarihi 22 Ekim 2021, Cuma Günü, saat 23:00’dür.

*Programa katılacak kişiler, yukarıda belirtilen kriterler ışığında motivasyonları, cinsiyet eşitliği ve kimlik çeşitliliği temel alınarak seçileceklerdir.

Eğitim Konuları:

  1. Gün – Ali Rıza Çoban

Uluslararası İfade Özgürlüğü Standartları

Türkiye’de İfade Özgürlüğüne Genel Bakış

  1. Gün – Ozan Güven & Dilara Alpan

“EngelliWeb” Verileri Işığında Erişim Engelleme Uygulamaları

  1. Gün – Yaman Akdeniz & Buse Karataş

İnternet, Sosyal Medya ve İfade Özgürlüğü

  1. Gün – Kerem Altıparmak

Milli Güvenlik, Kamu Düzeninin Korunması ve İfade Özgürlüğü

  1. Gün – Sevgi Kalan Güvercin

Çatışan Haklar: İfade Özgürlüğü vs Kişilik Hakları

Cumhurbaşkanına Hakaret ve İfade Özgürlüğü

Eğitmenler:

Ali Rıza Çoban: İfade Özgürlüğü Derneği’nde uzman hukukçu olarak çalışmakta olan Doç. Dr. Ali Rıza Çoban, Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim dalında uzun yıllar öğretim üyesi olarak çalışmış olup bir dönem Anayasa Mahkemesi Bölümler Baş Raportörü olarak görev almıştır.

Buse Karataş: 2019 yılından beri İstanbul Barosuna kayıtlı avukat olarak mesleğini sürdürmekte olan Buse Karataş; 2018 yılından bu yana, İfade Özgürlüğü Derneği’nde Hukuki Destek Ekibinde yer almaktadır. Aynı zamanda, İnsan Hakları Hukuku alanında yüksek lisansını sürdürmektedir.

Dilara Alpan: 2020 yılından beri İstanbul Barosuna kayıtlı avukat olarak mesleğini sürdürmekte olan Dilara Alpan; 2019 yılından bu yana, İfade Özgürlüğü Derneği’nde Hukuki Destek Ekibinde yer almakta ve dava izleme süreçlerinde aktif çalışmalar yapmaktadır.

Kerem Altıparmak: Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin Başkanlığını yürütmekte olan Av. Dr. Kerem Altıparmak, İnsan hakları alanında uzun yıllardır çalışmalar yapmakta olan insan hakları savunucusudur. Altıparmak, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğretim üyeliği görevinden ayrıldıktan sonra serbest avukat olarak meslek hayatına devam etmekte olup 2017 yılında kurulan İfade Özgürlüğü Derneği’nin kurucularındandır.

Sevgi Kalan Güvercin: Sevgi Kalan Güvercin, 2006 yılından beri İstanbul Barosuna kayıtlı avukat olarak mesleğini sürdürmektedir. 2017 yılında kurulan İfade Özgürlüğü Derneği’nin kurucularındandır. Aynı zamanda İfade Özgürlüğü Derneği’nde uzman hukukçu olarak çalışmaktadır.

Yaman Akdeniz: 2009 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Yaman Akdeniz uzun yıllardır İnternet ve insan hakları alanında çalışan bir akademisyendir.2017 yılında kurulan İfade Özgürlüğü Derneği’nin kurucularındandır.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler