“Kapımdaki Doğa, Bahçelievler Sokak Ağaçları” Fotoğraf Yarışması

UNDP GEF SGP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Küresel Çevre Fonu Küçük Hibeler Programı) tarafından desteklenen, Bahçelievler Derneği ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle yürütülen “Kapımdaki Doğa Sokak Ağaçları Projesi” kapsamında sokak ağaçlarını konu alan fotoğraf yarışmasına başvurular başladı. Yarışmanın amacı Bahçelievler’in kimliğinin önemli bir parçasını oluşturan sokak ağaçlarını fotoğraflayarak, sokak ağaçlarının korunması ve ağaç varlığının sürdürülebilmesi yönünde farkındalık oluşturmaktır. Bu amaçla amatör ya da profesyonel fark etmeksizin tüm fotoğraf severlerin katılımı beklenmektedir.

Projenin Arka Planı

Büyük, olgun ve anıt niteliğindeki sokak ağaçları hava kalitesini iyileştirmek, tüketilen enerji miktarını azaltmak, yağmur suyu akışını yavaşlatmak, iklimi düzenlemek, kent estetiğine katkıda bulunmak, insanları yürümeye teşvik etmek, mahalle bağlarını güçlendirmek ve doğayla bağlantıyı geliştirmek gibi birçok önemli faydayı sağlar. “Kapımdaki Doğa” isimli proje Çankaya Belediyesi sınırları içinde Bahçelievler, Yukarı Bahçelievler, Emek mahallelerindeki mevcut sokak ağaçlarının mahalle müşterekleri kapsamında korunabilmesi ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesine odaklanmaktadır. Bu proje ağaçların iklim dirençli yerleşimler için önemini ve ekosistem hizmeti açısından sağladığı yararları görünür kılmayı hedefleyen bir farkındalık oluşturma ve sokak ağaç varlığının sürdürülebilirliğini güvence altına alabilecek bir savunuculuk projesidir. Yerleşimlerin iklim değişikliğinin etkilerine karşı dirençli hale gelmeleri sürecinde sokak ağaçlarının kritik rollerine dikkat çeken, kentdaşların farkındalığını arttıracak etkinlikler, ilgili tarafların paydaşların katılımının sağlandığı toplantılar düzenlenecektir. Proje aynı zamanda kaldırım üzerinde ve kamusal alanda bulunan sokak ağaçlarının sürdürülebilir yönetimi için gerekli olan Kent Ağaç Atlası veri tabanının oluşturulması ve izlenmesine ilişkin katılımcı süreçlerin nasıl organize edilebileceğine dair bir pilot çalışma niteliğindedir.

Başvuru

Yarışmaya katılmak için çektiğiniz fotoğrafları “[email protected]” mail adresine göndermeniz gerekmektedir. Yarışma kuralları ve diğer tüm detaylar buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler