Türkiye-AB Sivil Toplum Forumu, Brüksel’de Gerçekleşti

Sivilog: Aktif Diyaloğun Derinleştirilmesi projesi kapsamında, 9-13 Mayıs 2022 tarihlerinde Brüksel’de Türkiye-AB Sivil Toplum Forumu gerçekleştirildi. Türkiye’den ve AB’den sivil toplum kuruluşlarının katıldığı forum, birçok konuda birbirinden farklı etkinliğe ev sahipliği yaptı. Üç gün süren forum, AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği’ni ziyaretle başladı. Forumda Türkiye-AB arasındaki sivil toplum diyaloğunun geleceği ve iş birlikleri için kaynaklar üzerine tartışmalar gerçekleştirildi ve iş dünyası ve insan hakları, ve medya ve nefret söylemi gibi konuların ele alındığı tematik oturumlar yapıldı. Forum kapsamında ayrıca Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi (EESC) ve Avrupa Parlamentosu ziyaret edildi. Ekonomik ve Sosyal Komite ziyareti çerçevesinde katılımcılar komitenin göç politikası üzerine gerçekleştirdiği tartışmanın açılış oturumuna katılma fırsatı buldu. Bu oturumun ardından katılımcılar, AB-Türkiye Ortak Danışma Komitesi (JCC) Eşbaşkanı ve Raportörleri ile özel bir oturumda bir araya geldi. Afet yönetimi ve yeşil ekonomi gibi AB-Türkiye sivil toplum iş birliğinde önemli yer tutacağı öngörülen konulara ilişkin bilgi ve fikir paylaşımında bulunuldu. Katılımcılar öğle yemeğinde Avrupa Parlamentosu Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sanchez Amor’la bir araya gelerek Türkiye-AB ilişkilerini ve sivil toplum diyaloğu için fırsatları değerlendirdi. Son olarak program, Avrupa Parlamentosu’nu ziyaretle sona erdi. Forumla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için proje web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Sivilog: Aktif Diyaloğun Derinleştirilmesi projesi T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından uygulanan Sivil Toplum Diyaloğu Programı 6. Dönemi kapsamında TAV ve CIFE tarafından gerçekleştirilmektedir. Projenin genel amacı, kapasite geliştirme ve taraflar arası değişim fırsatı sağlayarak Türkiye ile AB üye ülkeleri arasındaki sivil toplum diyaloğuna katkıda bulunmaktır. Projenin hedef gruplarını ve final faydalanıcılarını Türkiye’deki ve AB’deki STK’lar, karar vericiler ve kamuoyu oluşturmaktadır.

Sivilog: Aktif Diyaloğun Derinleştirilmesi T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Avrupa Birliği mali desteğiyle uygulanan Sivil Toplum Diyaloğu Programının altıncı dönemi kapsamında hibe desteği almıştır. Programın Sözleşme Makamı Merkezi Finans ve İhale Birimidir. “Sivil Toplum Diyaloğu” Türkiye’deki ve AB’deki sivil toplum kuruluşlarını, bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunmak ve kalıcı bir diyalog inşa etmek için ortak konular etrafında bir araya getirmeyi hedefleyen bir hibe programdır. Sivil Toplum Diyaloğu, AB müktesebatı ile ilgili alanlarda Türkiye’deki ve AB’deki sivil toplum kuruluşları arasında geliştirilen iş birliği ve ortaklıklar vasıtasıyla AB normlarının ve iyi uygulama örneklerinin ülkemize kazandırılmasına vesile olmaktadır

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler