Roof Coliving, İzmir’deki Toplu Barınma Mekanlarında Kalmış Gençlerin Bu Mekanlara Dair Deneyimlerini Anlamak için Bir Anket Çalışması Yayınladı

İzmir’deki toplu barınma mekanlarında kalmış gençlerin bu mekanlara dair deneyimlerini  anlamak için hazırladığımız anket çalışması yayında!  

Pandemi sonrası yüz yüze eğitime geri dönülmesi ile birlikte gençlerin barınma problem bir kriz  olarak somutlaştı. Ekonomik kriz ve rant odaklı konut politikaları ise gençlerin yurt benzeri toplu  barınma mekanları dışında çok fazla seçeneği olmamasına yol açıyor. Gençlerin erişebildiği  imkanlar göz önünde bulundurulduğunda, hem temel bir hak olarak barınma hem de Birleşmiş  Milletler’in yedi kriterle tanımladığı “insanlık onuruna yaraşır yaşam koşullarını sağlayan konut”  oldukça tartışmalı bir pozisyona geliyor.  

Roof Coliving, Ulusal Demokratik Enstitüsü (NDI Türkiye) ayni desteği ile sürdürdüğü  “Müşterekleşme Pratiği Olarak Ortak Yaşama Alanları” araştırması kapsamında hazırladığı anket  çalışması ile 18-29 yaşları arasındaki gençlerin İzmir’deki toplu barınma mekanlarındaki  deneyimlerini toplamayı hedefliyor. Araştırma sonucunda, İzmir’de barınma meselesine yönelik  özellikle genç yurttaşların ihtiyaçlarının belirlenmesi, kolektif bilginin üretilmesi, çözüm  önerilerinin çıkarılması, tasarlanması ve prototiplenmesi amaçlanıyor. Bu sayede meseleye yönelik  geçici çözümlerin yerine kök problemi analiz ederek katılımcı, çoğulcu bir sekilde kalıcı sosyal etki  yaratacak politikaların üretimine destek olmak ümit ediliyor.  

18-29 yaş aralığında ve İzmir’deki herhangi bir toplu barınma mekanında (yurt,  misafirhane, otel, pansiyon, ekoköy, kamp alanı, işgal evi vb.) 10 günden fazla konaklamış  olan her yurttaşı online anket çalışmamıza katılmaya davet ediyoruz!  

Online anket çalışması 3 Temmuz 2022’ye kadar sürecek olup, araştırmanın sonuçları Roof Coliving  sosyal medya hesapları aracılığı ile paylaşılacaktır. 

Online anket çalışmasına katılmak için tıklayın.

Sorularınız ve katkılarınız için [email protected] adresi aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz! 

Fotoğraf: Selin Peker

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler