Darüşşafaka, Kurumsal Derecelendirmede STK’lar Arasındaki Birinciliğini Koruyor

Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu Darüşşafaka Cemiyeti, “şeffaflık”, “hesap verebilirlik” ve “sürdürülebilirlik” ilkeleri doğrultusunda 2013 yılından bu yana bağımsız kurumsal derecelendirme çalışması yaptırıyor. Geçtiğimiz yıl sivil toplum kuruluşları arasındaki derecelendirmede birinci sırada yer alan Darüşşafaka, 2021 yılında da notunu 9,74’e yükselterek zirvedeki yerini korudu.

Pay Sahipleri, Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık, Menfaat Sahipleri ile Yönetim Kurulu başlıkları altındaki değerlendirmelerle, 302 kriterin analizi sonucu, ilgili kuruluşların kurumsal yönetim derecelendirme notlarını 10 üzerinden değerlendiren Kobirate Uluslararası Kredi Derecelendirme ve Kurumsal Yönetim Hizmetleri A.Ş., yeni derecelendirme raporunu açıkladı. Kurumsal yönetişimde “şeffaflık”, “hesap verebilirlik” ve “sürdürülebilirlik” alanlarında hayata geçirdiği proje ve uygulamalarla, bu yıl notunu 10 üzerinden 9,74’e yükselten Darüşşafaka Cemiyeti, sivil toplum alanında en yüksek nota sahip kuruluş olmayı başardı.

Eğitim sevdalılarının desteğiyle 158 yıldır öğrencilere destek sağlayan Darüşşafaka, sürdürülebilirliğini taçlandırmaya devam ediyor…

2013 yılında Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları arasında bir ilke imza atarak, bağımsız şekilde kurumsal yönetim derecelendirme çalışmalarına katılan Darüşşafaka Cemiyeti’nin Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Öktem (DŞ’82), “Dokuz yıldır üst üste kurumsal derecelendirme raporu yayımlamanın ve her yıl notumuzu yükseltmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Her zaman belirttiğimiz gibi; hamiyetperver milletimizin Cemiyetimize yaptığı her kuruş bağışı, ülkemizin toplumsal kalkınması ve çocuklarımızın daha iyi bir geleceğe sahip olabilmesi için doğru şekilde kullanmak şiarımızdır. Biz bu kapsamda ‘şeffaflık’, ‘hesap verebilirlik’ ve ‘sürdürülebilirlik’ ilkeleri doğrultusunda hareket ediyoruz. Böylelikle 2013 yılında 8,40 puanla kurumsal derecelendirme yolculuğumuz başladı. 2021 yılında notunu 9,74’e yükselterek her yıl olduğu gibi bu yıl da notumuzu yükseltmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

“Maddi durumu yetersiz, anne veya babası hayatta olmayan çocuklarımızın geleceğine ışık tutmak amacıyla, ülkemize ve toplumumuza umut, güven aşılanmasını sağlayan her yaştan binlerce bağışçımıza karşı en büyük sorumluluğumuz, bu aldığımız notu yükselterek başarımızı korumaktır.” diyen Öktem, “Darüşşafaka’nın şeffaf ve hesap verebilen yapısının en önemli göstergesi olan bu notu daha da yukarı çekmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler