Harekete Geçen Kadın+lar Konferansı 11 Aralık’ta!

Harekete Geçen Kadın+lar Konferansı 11 Aralık 2021, Cumartesi günü çevrim içi olarak zoom platformunda gerçekleştirilecek.

Türkiye geçtiğimiz ay Paris İklim Anlaşması’nı onaylayarak küresel iklim mücadelesinin önemli bir parçası olma iddiasını ortaya koydu. Ancak yine bu yıl içinde, Temmuz ayında ilk imzacılarından biri olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldı. Sene içinde yapılan tüm protestolara, eylemlere ve çağrılara rağmen kadın ve LGBTİ+ların yaşam haklarını güvence altına alan bu sözleşmenin bir parçası olmaktan vazgeçti. Türkiye’de her gün yaşanan cins kıyımına, erkek şiddetine ve fobik nefret suçlarına farklı coğrafyalardaki doğa hakkı gaspları ekleniyor; eşitsizsizlikler derinleşiyor. Bununla beraber, iklim, ekoloji, kadın ve LGBTİ+ hareketlerinin, birleşerek büyümelerine; kendini tek gerçeklik gibi dayatan, doğayı ve insanları birer kaynak olarak gören ve sömüren eril tahakküme karşı gelişen ve yayılan direnişlerine tanıklık ediyoruz.

Yeşil Düşünce, tüm insanların, canlıların ve doğanın haklarının korunduğu, daha iyi ve yaşanabilir bir dünya için iklim ve ekoloji mücadeleleri ile kadın ve LGBTİ+ mücadelelerini ortaklaştırmanın önemini toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesini benimseyerek vurgular: Gelecek kuşaktaki tüm canlılar için alınacak kararların ve politikaların bu ortak mücadele alanlarından çıkması gerektiğine ve dayanışmanın küreselliğine inanıyoruz.

Yeşil Düşünce Derneği olarak Yeşil Avrupa Vakfı (GEF) ile biz de bu iki alanın dayanışmasına, mücadelesine ek olarak yeşil politika için cinsiyet çalışmaları başlığında tematik alanlarda ortak kesen konuları öne çıkartan çalışmalar yapıyoruz.  Bu vesileyle Harekete Geçen Kadın+lar Konferansı’nın ikincisini bu sene 11 Aralık 2021 Cumartesi günü gerçekleştireceğiz. Bu konferansta kadın ve LGBTİ+ları yürüttükleri ekoloji-iklim ve cinsiyet mücadelesine tanık olmak için farkı ülkelerden; aktivistleri, siyasetçileri, akademisyenleri bir araya getirerek deneyim paylaşımı yapmak, dayanışma ve bağları geliştirmeyi hedefliyoruz.

Önemli Not:

Aşağıda yer alan “kayıt formu” butonunu kullanarak Zoom’da gerçekleşecek konferansımıza ön kayıt sağlayabilirsiniz. Yapacağınız ön kayıt sonrasında kayıt esnasında belirttiğiniz mail adresinize Zoom aracılığıyla “Harekete Geçen Kadın+lar / Women+in Power Confirmation” başlıklı bir mail gelecektir.

11 Aralık Cumartesi günü Türkiye saati ile 15.00’te size gelen bu mailde yer alan mavi renkli “Join Meeting” butonuna tıklayarak konferansımıza direkt katılım sağlayabilirsiniz.

Kayıt formuna ulaşmak için tıklayınız.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler