Antalya’nın İlk “SOSYAL GİRİŞİMCİLİK PROGRAMI” Başlıyor!

Antalya'nın İlk "SOSYAL GİRİŞİMCİLİK PROGRAMI" Başlıyor!

Antalya Muratpaşa Belediyesi 2018 yılı Ekim ayında Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezleri’ni (ASSİM) hizmete açmıştır. Yerleşke içerisinde Sivil Toplum Kuruluşlarına hizmetler veren Sivil Toplum Merkezi’nin yanısıra İnovasyon ve Teknoloji Merkezleri de bulunmaktadır.

ASSİM Yerleşkesi’nde bulunan 135 STK ile, kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum arasındaki işbirliklerini yenilikçi ve faydacı yaklaşımlar ile geliştiren bir kamusal model oluşturulmaktadır. Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği, çalışma ağları kurarak, ortak çalışma, ortak öğrenme ve bilgi paylaşımı için etkin bir katılımcılık ve yenilikçilik kültürünü geliştirmek, seçilmiş konu ve alanlarda, katılımcı ve yenilikçi kentsel çözümler üretmek merkezin hedefleri arasında yer almaktadır.

ASSİM İnovasyon ve Teknoloji Merkezleri’nde; yenilikçi fikirler ve teknolojiler ile inovatif ürün ve hizmetler tasarlayan, geliştiren, uygulayan ve Ar-Ge faaliyetleri yürüten girişimci ve girişimci adaylarına yönelik faaliyetler yürütülmektedir. Merkez; Ön Kuluçka, Kuluçka, Ortak Çalışma Alanı ve Prototip Atölyesi hizmetleri ile Antalya bölgesindeki girişimcilik ekosistemine ve girişimcilere katkı sağlamaktadır.

ASSİM İnovasyon Merkezi, Nisan ayı itibarı ile Habitat Derneği ve Team Coaching desteği ile Antalya’nın ilk “Sosyal Girişimcilik Programı”nı başlatıyor.

Eğitim, Kültür-Sanat, Çevre-Deniz, Engelsiz Yaşam, Sağlık, Gençlik, Toplumsal Cinsiyet ve Kadın, Spor, Turizm, Tarım ve Kentsel Tasarım konularında iş fikri olanlar veya bu konular ile ilgili, bir sorunu çözmek isteyenler sosyal girişimci ve girişimci adayları çevrimiçi düzenlenen programa başvuru yapabilecek.

Başvuru Kriterleri Nelerdir? 

  • Program “Eğitim, Kültür-Sanat, Çevre-Deniz, Engelsiz Yaşam, Sağlık, Gençlik, Toplumsal Cinsiyet ve Kadın, Spor, Turizm, Tarım ve Kentsel Tasarım” konularında iş fikri olanlar veya bu konular ile ilgili, bir sorunu çözmek isteyenlerin başvurusuna açıktır.
  • 18- 40 yaş aralığında olanlar başvuru yapabilir.
  • Başvurular, uygulamaya geçmemiş fikirlerin yanı sıra erken aşamada olanlar için de açıktır.
  • Bir kişi/ekip birden fazla sosyal girişimiyle başvuruda bulunabilir.
  • Program çevrimiçi olduğu için, Türkiye’nin tüm illerinden başvurulara açıktır.

“Sosyal Girişimcilik Programı”na gelen başvurular ASSİM İnovasyon Merkezi uzmanları tarafından ön elemeye tabi tutulacak. Ön elemeyi geçen sosyal girişimci adayları, Girişim Değerlendirme Kurulu’na iş fikirlerini sunacaklar. Kurul tarafından kabul edilen sosyal girişimci adayları programa alınacak.

Programın ilk bölümü Sosyal Girişimcilere özel hazırlanan eğitim programı ile başlayacak. Eğitim sonrası koçluk destekleri ile iş planlarını hazırlamaya başlayan sosyal girişimcilere uzman mentörlük hizmeti de sunulacak.

İlk üç aydan sonra, sosyal girişimciler iş fikri ile ilgili gelişmeleri, çalışmalarını ve iş planlarını Girişim Değerleme Kurulu’na sunacaklar. İş planları çalışmaları Kurul tarafından onaylanan sosyal girişimciler programa devam ederek, mentörlük ve iş geliştirme desteklerinden yararlanmayı sürdürecekler. İkinci üç ayın sonrasında Girişim Değerlendirme Kurulu’na tekrar raporlama yapan sosyal girişimciler, programın son 6 aylık dönemine geçiş yapacaklar. Bu süreçte şirketleşme,  ürün/hizmet prototipleri hazırlama, müşteri ve pazara hazırlık, yatırım ağlarına ile buluşturma, networking gibi alanlarda destekler verilmeye devam edecek. Program sonunda Girişim Değerleme Kurulu’na iş fikirleri ile ilgili gelişmeleri, yaptıkları çalışmaları sunacak olan girişimler, programdan mezun olacaklar.

Başvuru İçinwww.assiminovasyon.com

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler